שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

מחאת הכבאים: האם אירועי סוף הקיץ ומשחקי הכדורגל בסכנת ביטול?

ביה"ד לעבודה סירב לבקשת נציבות הכבאות לקבלת צו שימנע מארגון הכבאים לנקוט בצעדי מחאה על פגיעה בתנאי העסקתם; האחרון מתכנן שיבושים, כולל הפסקת אבטחת אירועים ציבוריים

נעמי צורף 22:0727.08.18

השופט תומר סילורה מבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב סירב לבקשת נציבות הכבאות לקבלת צו שימנע מארגון הכבאים לנקוט בצעדי מחאה על פגיעה בתנאי העסקתם. ארגון הכבאים מתכנן שיבושים שונים הכוללים הפסקת אבטחת אירועים ציבוריים, הפסקת תרגילים, אימונים והשתלמויות וכן ניתוק של מכשירי טלפון שאינם משולמים לכבאים מחוץ לשעות העבודה.

 

 

 

צעדים אלו ננקטים לאחר שההסתדרות אישרה לארגון הכבאים לנהל סכסוך עבודה על רקע פגיעה מתמשכת, לטענתם, מצד נציב כבאות והצלה דדי שימחי בהסכמי ההעסקה החתומים עם הארגון וההסתדרות. על נקיטת העיצומים הורה יו"ר ארגון הכבאים אבי אנקורי בתיאום עם יו"ר הסתדרות המעו"ף ארנון בר דוד ובידיעתו של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן.

 

 

הפגנת הכבאים בראשית החודש הפגנת הכבאים בראשית החודש צילום: ynet

 

בבקשה שהגישה רשות הכבאות אתמול (א') לבית הדין נגד ההסתדרות וארגון הכבאים נכתב כי "המשיבים הודיעו על שביתה אשר ביסודה (הלכה למעשה) דרישה אחת - לסיים את כהונתו של נציב שירות כבאות והצלה. דרישה זו אף מצאה את ביטויה לאחרונה במכתבים לשר לביטחון פנים, בשלטי חוצות בהפגנות קולניות ובהודעות ופוסטים במדיה הדיגיטלית". עוד נכתב בבקשה שהוגשה על ידי עו"ד גדי שילה כי "המשיבים אינם מעלים דרישות כלכליות משמעותיות כלשהן ואף לא דורשים משא ומתן קיבוצי .מדובר בשביתה פוליטית מובהקת אשר עילתה - אופן מינויו וסיום כהונתו של נציב כבאות והצלה, נושא אשר קבוע בחוק ולא ניתן למו"מ קיבוצי".

 

כפועל יוצא מהצעדים הארגוניים, קיים חשש לקיומם של משחקי ליגת העל בכדורגל שאמורים להתקיים בסוף השבוע הקרוב כיוון שהכבאים לא מתכוונים להופיע למשחקים ולאבטח אותם. לעומת זאת, מטעם רשות הכבאות נטען כי אין הכרח שיבוטלו המשחקים ולדוגמה משחק ליגת העל שנערך כיום בקרבת תחנת כיבוי אש ולכן התקיים כסדרו גם ללא נוכחות הכבאים. בנוסף, מאיימים הכבאים כי לא יאבטחו את אירועי סוף הקיץ ברשויות המקומיות ברחבי הארץ - ביניהם פסטיבל הבירה בירושלים ופסטיבל הג'אז באילת - דבר אשר לטענתם מטיל ספק באפשרות לקיימם נוכח דרישת האבטחה במקום נוסף על כוחות המשטרה, אולם גם במקרה זה טוענים ברשות הכבאות כי לא כל אירוע שכזה מחייב נוכחות של כבאים ולכן אין סכנה לביטולם.

 

אנקורי מסר כי: "גובה הלהבות יילך ויגבה עד שהגורמים הרלוונטיים יתערבו וישימו סוף למחדל. צר לנו שנציב כבאות והצלה לוקח בשבי את אוהדי הכדורגל ופוגע בהנאתם ממשחקי הספורט. אנו נוקטים בצעדים אלה כי בפעולותיו האחרונות הוא לא רק פוגע בכבאים, אלא גם מסכן את חיי האזרחים. מתוך אחריות, לא נסכים להיות שותפים להחלטות אלה בלי להתריע על הסכנה הטמונה בהן. האסון הבא יהיה על שמו של דדי שימחי".

 

 

 

מדוברות רשות הכבאות נמסר כי: "רק בישראל קורא ועד עובדים בגיבוי ההסתדרות למרד נגד מפקדים וקצינים וזה נראה נורמלי. אין מדובר במאבק של נציב כבאות מול לוחמי האש אלא במאבק על אופיו מערך של הכבאות וההצלה בישראל ועל היכולת של קצינים ומפקדים לפקד על הכוחות. זו פעם ראשונה בישראל שוועד עובדים לא מפגין נגד תנאי שכר אלא מפגין על הרצון להמשיך להתערב בנושאים מבצעיים. זהו אותו הוועד שקרא לנציב הקודם שחר איילון להתפטר וגם לנציבים לפניו. אין בכוונת הנציב ומפקדי הכבאות לאפשר לאף גורם כולל הוועד להתערב בהחלטות מבצעיות וזאת מתוך הבנה שהאחריות מונחת על כתפיהם כמפקדים. צר לנו שהוועד עבר לאפיק חדש, וזו פגיעה בציבור. מצב שבו ועד עובדים מנסה לבטל מחזור בליגת העל הוא מעשה של אבסורד שאין כדוגמתו באף מדינה בעולם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x