$
בארץ

שלושה נשיאי מכללות לחינוך: "משרד החינוך מנסה לחסל את המכללות לחינוך"

לדברי נשיאת סמינר הקיבוצים פרופ' ציפי ליבמן "רפורמת הסרדינים" שמוביל שר החינוך נפתלי בנט, מבקשת להפחית את מספר התלמידים בכיתות ופוגעת באפשרות להעלות את שכר המורים

שחר אילן 08:2628.08.18

"למשרד החינוך יש מדיניות שמטרתה לחסל את המכללות לחינוך” ‑ כך טענה נשיאת מכללת אורנים לחינוך יערה בראון בשיחה שקיים "כלכליסט" עם נשיאים בכירים במכללות להוראה. לדברי בראון, "המכללות לחינוך שורדות כנגד ניסיון מודע לכלות אותן. המדינה, משרד החינוך, והוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה, סבורים שאפשר להסתדר בלעדיהן".

 

 

 

בראון טוענת שהמשרד שואף שהכשרת מורים תתבצע באמצעות תעודת הוראה של שנה אחת, ולא בתארים שבהם לומדים הוראה ומתמחים בכיתוות במשך כמה שנים. "זו מלחמה לחיים ולמוות: יש מכללות שהולכות למות או שהמטרה היא להמית אותן".

 

בראון התייחסה לרפורמה של משרד החינוך, שתחייב את כל 21 המכללות להוראה לעבור עד 2022 מתקצוב ופיקוח של משרד החינוך לתקצוב ופיקוח של ות"ת. המכללות חייבות להתאחד ביניהן או עם מוסד אחר להשכלה גבוהה, או לספוג קיצוץ בתקציב. בראון גם מתחה ביקורת על שיטת התקצוב החדשה, שקובעת תקציב מופחת למקצועות שיש בהם עודף מורים, כמו אמנות. לדבריה, "יכול להיות שבעוד אנחנו מדברים, מכחידים את ההכשרה להוראת אמנות".

 

 

מימין: פרופ’ יערה בר און, פרופ’ רוני לידור ופרופ’ ציפי ליבמן מימין: פרופ’ יערה בר און, פרופ’ רוני לידור ופרופ’ ציפי ליבמן צילום: עמית שעל

 

נשיא המכללה האקדמית וינגייט ויו"ר פורום ראשי המכללות האקדמיות לחינוך (רמ"א) פרופ' רוני לידור חלק על הטענה שמשרד החינוך מנסה לחסל את המכללות, ואף

טען שהמשרד סייע לאקדמיזציה שלהן. לידור תומך בהעברת המכללות לאחריות ות"ת, ומותח ביקורת קשה על חוסר המעורבות של משרד החינוך בתהליך האיחוד ביניהן, שהוא תנאי למעבר לוות"ת. את הבעיה הזו הוא תולה במעורבותם של גורמים שאינם רוצים לוותר על עצמאות המכללות, כמו מועצות המנהלים ורשויות מקומיות.

 

נשיאת סמינר הקיבוצים פרופ' ציפי ליבמן ביקרה בחריפות את "רפורמת הסרדינים" שמוביל שר החינוך נפתלי בנט, שמבקשת להפחית את מספר התלמידים בכיתות. לדבריה, היא פוגעת באפשרות להעלות את שכר המורים, כי הגדלת מספר הכיתות יוצרת צורך במורים נוספים. “ככל שיפחתו התלמידים בכיתה יותר אנשים בינוניים ייכנסו למערכת”. בראון אומרת ש”מחאת הסרדינים כל כך מטומטמת. מה זה משנה כמה תלמידים יש בכיתה?”

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה שטענות בראון “משונות, לא מובנות ולא מתיישבות עם המציאות. המשרד מחייב כל אדם שמבקש להיכנס בשערי ההוראה לרכוש השכלה מלאה במוסדות האקדמיים להכשרת מורים, ולסיים עם תעודת הוראה. המשרד מפעיל זו השנה שלישית מודל תקצוב חדש, דיפרנציאלי, שמתגמל את המכללות בהתאם למקצועות הנדרשים”.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x