$
בארץ

היועמ"ש יגן בבג"ץ על מינויי נתניהו

מנדלבליט יתמוך בהחלטת נתניהו למנות את יעקב נגל ואיריס שטרק לוועדת גולדברג למינוי בכירים, חרף הטענות לפגמים שנפלו במינוי

אדריאן פילוט 07:0026.08.18

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט להגן בבג"ץ על החלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו למנות את תא"ל (במיל') יעקב נגל, ראש המל"ל בפועל בעבר ואת רו"ח איריס שטרק לחברי ועדת גולדברג למינוי בכירים בשירות המדינה. גורמים משפטיים בכירים מסרו ל"כלכליסט" כי גם אחרי תיקון והחמרת העתירה, שהוגשה על ידי ד"ר רפי נץ־צנגוט ויובל יועז מטעם התנועה לטוהר המידות, "המינויים הם בני הגנה".

 

 

 

ב־23 במאי נבחרו נגל ושטרק על ידי הממשלה לכהן בוועדה. יומיים אחר כך הוגשה העתירה הדורשת לפסול את המינויים בטענות לשבעה פגמים הקשורים במינויה של שטרק, וקרבה אסורה בין ראש הממשלה לבין יעקב נגל. ב־16 באוגוסט הגישה התנועה עתירה מתוקנת ובה מצוינים עוד שבעה פגמים במינוי שטרק וכן שבעה פגמים במינוי נגל. בדיון שנערך בסוף מאי הוסכם כי השופטים לא יוציאו צו נגד המינויים אך הממשלה לא תכנס את הוועדה עד הדיון הסופי ב־6 בספטמבר.

 

 

יעקב נגל ואיריס שטרק יעקב נגל ואיריס שטרק צילום: אוראל כהן, אוהד צויגנברג

 

בתגובתו לעתירה המתוקנת כתב היועמ"ש כי "אין בקשרים המתוארים לעיל כדי לבסס חובה משפטית לביטול המינויים". בעקבות העתירה המתוקנת הורה היועמ"ש לאשרר שוב את מינוים בממשלה שכן "מדובר בגילוי מידע שלא היה ידוע קודם ולא נידון בפני הממשלה". ההערכה היא כי אחרי שמנדלבליט החליט להגן על המינויים בבג"ץ, דרש את האשרור כדי לשמור על הכללים הפרוצדורליים. בלא התנגדות אחד השרים, האשרור ייכנס לתוקף באופן אוטומטי. מהתנועה לטוהר המידות נמסר כי "מן הראוי היה לעדכן את בית המשפט ואת התנועה מראש לגבי האשרור".

 

בעתירה המתוקנת נטען כי מאז הגשת העתירה נמצאו ראיות לפיהן נגל עובד עם ותחת ראש הממשלה לפחות בשלושה נושאים: החוק הפולני, העברת השגרירויות של מדינות ממזרח אירופה לירושלים, והימצאות כוחות איראניים בסוריה. אשר לשטרק נטען כי לא פירטה זיקות פוליטיות של קרובי משפחתה שעשויות לפסול את מינויה.

מנוסח החלטת הממשלה לאשרור עולות הטענות שהיועמ"ש צפוי להציג בבג"ץ, בהן הוא שולל את מעורבות נגל בעניין השגרירויות ואיראן, ולגבי העניין הפולני נטען כי לא ציין את טיפולו בנושא שכן הנושא היה חסוי. כן יטען היועמ"ש כי למרות קשר אישי אין בין ראש הממשלה לבין נגל זיקה אישית.

 

 

 

לגבי שטרק טוען היועמ"ש כי הפגמים החדשים הם טיעונים שהועלו בעתירה המקורית למעט כי לא ציינה את זיקה פוליטית של אחותה. תשובת שטרק היתה שלמיטב ידיעתה כהונת אחותה, עו"ד עידית בן־עמי, כחברת מועצת גבעת שמואל בעבר לא הצמיחה זיקות פוליטיות. היועמ"ש קיבל את הטענה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x