$
בארץ

ראיון כלכליסט

אבי שמחון: "בשל האילוצים, הגדלת הגירעון היא האפשרות הסבירה ביותר"

יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה מגן על התוכנית של נתניהו להוסיף מיליארדי שקלים לתקציב הביטחון ולפרוץ את מסגרת התקציב, וטוען בתוקף כי הוא אינו מתיישר אוטומטית עם ראש הממשלה: "אני יושב בדיונים ומשמיע רק את דעתי"

אדריאן פילוט 22:0323.08.18

"ישבתי בליל התקציב האחרון וראיתי את הדם שנשפך. ראיתי כמה קשה היה לסגור את התקציב. כאשר חיפשתי כסף לנכים ראיתי כמה קשה למצוא אותו. אז מה רוצים - שנקצץ בבריאות או בחינוך? אנו לא חיים בעולם מופשט. אני חי במציאות ואני מכיר את האילוצים. במסגרת האילוצים הקיימים - הגדלת הגירעון היא הטובה והסבירה ביותר", כך אמר ל"כלכליסט" אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, יועצו הכלכלי של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

 

 

הדברים נאמרו בתגובה לביקורת שנמתחה בימים האחרונים, על הגיבוי שהעניק שמחון לתוכניתו של נתניהו, לפרוץ את תקציב 2019, להוסיף 4-3 מיליארד שקל

לתקציב הביטחון, ולממן חלק מאותה תוספת על ידי הגדלת הגירעון.

 

אתמול פורסמה ב"כלכליסט" ביקורת כלפי נתניהו, ובה נכתב כי תהליך החלשת הפקידות המקצועית שהוא מוביל, עלולה לסכן את ההישגים אליהם הגיע. בין השאר נכתב שם כי המדיניות של שמחון הפוכה מכל מה שקודמיו בתפקיד אמרו אי־פעם.

 

שמחון אף הכריז כי דעתם של פקידים בכירים שמתנגדים לתוספת אינה רלבנטית ורמז כי קולם לא צריך להישמע בשלב זה. שמחון כיוון לביקורת החריפה לתוכנית הגדלת הגירעון שהגיעה מכוונו של אגף תקציבים באוצר ושל כלכלני בנק ישראל.

 

"הנגידה כבודה במקומה מונח וחייבים לציין כי היא מאוד עקבית. היא כבר הרבה שנים אומרת לנו שאסור להוריד מסים. ובכל זאת, הורדנו מסים ודווקא התוצאות מוכיחות שאנו צדקנו והמבקרים שלנו טעו", מסביר שמחון שמבקש להבהיר כי צה"ל התחייב לקצץ ולבטל תוכניות שונות.

 

 

בנימין נתניהו ואבי שמחון בנימין נתניהו ואבי שמחון צילום: עמית שאבי

 

"להעלות מסים זה נזק"

 

בהתיחסו לפתיחת התקציב אומר שמחון: "אני וראש הממשלה מבינים כי כל תוספת לתקציב הביטחון פירושה ויתור. אין יש מאין. רה''מ, שר אוצר ושר הביטחון החליטו שהחל מהשנה הקרובה הצבא יחזק את ההתעצמות שלו באותם תחומים שהם דחופים. זה אומר מצד אחד להוסיף כסף, אבל מצד שני לדרוש מהצבא שחלק מאותה התעצמות תגיע מקיצוץ תוכניותיו. חלק מהכסף יביא הצבא שחייב לתעדף, לקצץ ולסגור תוכניות".

 

כבר 15 שנה מספרים על הסטות פנימיות בתקציב של צה''ל ולא רואים כלום. אתה מאמין לזה?

"אני מאמין. אתה לא מאמין כי מדליפים לך רק מצד אחד. ישבתי היום עם הרמטכ''ל והוא הראה לי נתונים על כך שהצבא מתייעל ומבצע קיצוצים".

 

אבל לא נוגעים בשומנים, למשל בכל מה שקשור לפנסיות.

"מי אתה או מי אני שנקבע מה זה שומנים. אנו אומרים לצה"ל שהוא צריך להביא 1 מיליארד שקלים מתוך התקציב שלו ושהוא יקבע מאיפה".

 

היו לך שלוש חלופות: העלאת מסים, הפחתת תקציבים חברתיים, או הגדלת הגירעון. כפרופסור לכלכלה החלטת על הכי נכונה ואחראית?

"כן, ואגיד יותר מזה. אני בטוח במאה אחוז שחלק מהתוספת תבוא מהגדלת הגירעון".

 

הפתרון הזה נשמע מאוד לא אחראי.

"אני מאוד אחראי, כי אנו נמצאים בנקודה בה אנו יודעים שאם לא נשקיע את הכסף הזה בביטחון, אנו מקרבים מלחמה ולא באופן תיאורטי או זניח".

 

אז למה שלא תעלה מסים?

"מכל החלופות שציינת זו החלופה שגורמת להכי הרבה נזק. כאשר אני שואל את עצמי איפה נגרם יותר נזק, שתי האפשרויות - העלאת הגירעון או העלאת מסים - לא טובות במצב הנוכחי. העלאת מסים גורמת להכי הרבה נזק לכלכלה".

 

אז תקצץ. תהיה אחראי ותעשה סדר עדיפויות. זו הציפייה מיו''ר המועצה הלאומית לכלכלה.

"מהמקומות שאני יכול לקצץ - אני לא רוצה. מהמקומות שאני רוצה לקצץ - אני לא יכול. אני חי במציאות ולא חי בתיאוריה. הייתי מאוד שמח, למשל, לראות התייעלות בתוך מערכת החינוך שתאפשר לתת אותו חינוך בפחות כסף. אבל אני לא רואה את זה קורה".

 

 

אבי שמחון וקרנית פלוג אבי שמחון וקרנית פלוג צילום: יואב גלאי, עמית שעל

 

"ייתכן שתפרוץ מלחמה"

 

שמחון מגבה את פתיחת התקציב כדי לתת תוספת לתקציב הביטחון על ידי הגדלת הגירעון הממשלתי, שבועיים אחרי שכלכלני S&P העלו את הדירוג לישראל בזכות האמינות הפיסקאלית והידע בניהול אירועים ביטחוניים.

 

אתה לא חושש לפגוע בהישג הזה?

"לא תהיה פגיעה, כי בסך הכל מה שביקשנו לעשות זה לקחת 0.2% תוצר כדי להשקיע אותו בביטחון. הרי מדוע הם נתנו לנו רק AA מלכתחילה ולא AAA? הסיבה היחידה היא שהם מניחים כי ייתכן שתפרוץ כאן מלחמה. ומה אנו עושים - משקיעים 2 מיליארד שקל בהתעצמות כדי להקטין את הסיכון למלחמה. אין שום סיבה בעולם לשנות את ההחלטה שלהם. אין להם שום סימן שבעולם כדי להתחרט מהעלאת הדירוג. תסתכל איך השווקים הגיבו".

 

ייתכן כי הצמיחה הגבוהה מאחורינו ומגיעים זמנים קשים יותר. הנתונים האחרונים מצביעים על האטה ברורה.

"אם נראה שינוי מאקרו־כלכלי משמעותי תמיד אפשר לחזור חזרה. לא מפסיקים לקבל החלטות בגלל פחד".

 

אז אתה ישן בשקט, מאמין שהחלטתם נכון?

"זו החלופה הטובה והסבירה ביותר במסגרת החלופות הקיימות. אנו לא חיים בעולם מופשט. אני מכיר את האילוצים ובמסגרת האילוצים הקיימים זו האפשרות הטובה ביותר".

 

ואם היית חושב אחרת, נתניהו וכחלון היו נותנים לך להשמיע קול אחר?

"מה זאת אומרת? בוודאי. אני יושב בדיונים רבים, אני משמיע את קולי ואומר רק את דעתי, בדיוק כמו כולם. אני לא חושב על מה אני צריך להגיד כדי שייכתבו עלי בעיתון שאני אחלה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x