$
בארץ

IDE תוכל להשתתף במכרז ההתפלה בשורק - אם תמכור אחזקותיה במתקן אחר

לפי הסיכום שהושג בין IDE לוועדת הריכוזיות ורשות ההגבלים, החברה, שנמצאת בבעלות קבוצת דלק, פורטיסימו ואלפא מים פרטנרס, לא תחזיק אחרי המכרז ביותר משלושה מתקני התפלה מתוך שישה

ליאור גוטמן 17:0622.08.18

הממונה על ההגבלים העסקיים, ועדת הריכוזיות, ועדת המכרזים הבינמשרדית להתפלת מי-ים וחברת IDE הגיעו להסכמות לפיהן החברה תוכל להשתתף במכרז להקמת והפעלת מתקן התפלה חדש בשורק, בכפוף למכירת החזקותיה במתקן התפלה קיים. כך נמסר לפני שעה קלה (ד') מרשות ההגבלים העסקיים.

 

 

 

IDE נשלטה עד לפני כמה ימים על ידי קבוצת דלק ואלפא מים פרטנרס (50% כל אחת). השבוע פורסם כי קרן פורטיסימו תחזיק ב-30% ממניות IDE באמצעות רכישת 60% מדלק תשתיות, חברה בת של קבוצת דלק, ותהפוך למעשה לבעלת המניות הגדולה בחברה. ל-IDE אחזקות במתקני ההתפלה באשקלון, חדרה ושורק.

 

לפי רשות ההגבלים, דלק, שנשלטת על ידי יצחק תשובה, מהווה גורם ריכוזי בהתאם לחוק הריכוזיות מה שחייב התייחסות מפורטת לגבי השתתפותה של IDE במכרז נוסף להתפלת מים שהמדינה מקדמת.

 

מתקן ההתפלה בחדרה מתקן ההתפלה בחדרה צילום: חברת מור דגן

 "ועדת הריכוזיות נדרשה למעמדה של קבוצת דלק שמחזיקה במאגרי הגז תמר ולוייתן, במתקני התפלה, בפעילות משמעותית בתחום תחנות התדלוק, ובהפניקס - גוף פיננסי משמעותי. התחייבות IDE מאפשרת לציבור ליהנות מהתחרות של IDE במכרז - כגורם מוביל בהתפלה בעולם, וגם מקטינה את ריכוזיותה בתחום ההתפלה של קבוצת דלק ומקטינה את הריכוזיות הכלל-משקית", אומרים שם

 

לפיכך, הפשרה שהושגה היא ש-IDE מתחייבת למכור את אחזקותיה באחד ממתקני ההתפלה שלה, אם תזכה במכרז וגם אם לאו, כך שבכל מקרה לא תחזיק אחרי המכרז ביותר משלושה מתקני התפלה מתוך שישה.

 

עוד נמסר כי ככל ש-IDE לא תזכה במכרז לשורק ב' היא תוכל להשתתף במכרז עתידי נוסף. במצב כזה, ש-IDE תשתתף ותזכה במתקן אחר, יהיו בידיה לא יותר משלושה מתקני התפלה מתוך שבעה. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x