$
בארץ

יצרני החשמל הפרטיים ינהלו מו"מ עצמאי מול מאגר תמר לקבלת פיצוי על התקלה לפני שנה

זאת בכפוף לאישור רשות החשמל; "כלכליסט" חשף היום כי חברת החשמל תקבל פיצוי של כ-2.5 מיליון דולר בגין התקלה, שגררה אי אספקת גז למשך כשבוע

ליאור גוטמן 22:5219.08.18

יצרני החשמל הפרטיים ינהלו מו"מ עצמאי לקבלת פיצוי ממאגר תמר בגין התקלה שנרשמה שם לפני שנה - כך על פי הערכות במשק האנרגיה. מי שאמורה לאשר את המהלך היא רשות החשמל, כלומר הרגולטור של כלל יצרני החשמל, כאשר תקופת הזמן המשוערת להשגת הסכם תארך כמה שבועות.

 

הבוקר (א') דיווח "כלכליסט" כי חברת החשמל תקבל פיצוי של כ-2.5 מיליון דולר בגין התקלה, שגררה אי אספקת גז למשך כשבוע.

 

כזכור, תקלה על אסדת ההפקה (סדק בצנרת) גררה השבתה של אספקת הגז בראש השנה האחרון. בהיעדר גז, ותחת מציאות של צנרת הולכה בודדת, חברת החשמל כמו גם שאר המשק, עברה לצרוך סולר ומזוט, דלקים שהם יקרים ויותר ומזהמים לשימוש בהשוואה לגז טבעי.

 

קידוח תמר קידוח תמר צילום: אלבטרוס

 

לאחר כשבוע התקלה תוקנה והגז חזר לזרום למשק, כאשר צרכני החשמל לא הרגישו את משבר. שותפות תמר מצידה הפיצה מכתבים ללקוחות שהסבירו שהתקלה היא "כוח עליון" ולכן אין לה חבות כספית או משפטית לבעיה.

 

אחת השאלות שעלו מאז חשיפת "כלכליסט" לגבי הפיצוי של חברת החשמל היא האם התשלום הולם. לעניין זה ניתן לחזור לדיון שנערך בוועדת הכלכלה בדצמבר האחרון, אז ניתחו את המשבר ואת תוצאותיו. בדיון הודה מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי שעלות השימוש בדלקים חלופיים היתה כ-115 מיליון שקל; ואולם מדובר בסכום שרובו נובע משיעור המיסוי הגבוה בישראל שמוטל על שימוש בדלקים. כך למשל, שיעור המס על ליטר בנזין נע כיום סביב 60%. לכן, אדירי חידד בדיון כי ללא עלות המיסוי, העלות של הדלקים החלופיים הסתכמה בכ-20 מיליון שקל בלבד. כלומר, לכאורה חברת החשמל השיגה מחצית מהסכום בהסכם פשרה.

 

ייתכן שהיה ניתן לתבוע על ההפרש, ואולם דיון שכזה היה אורך שנים וזאת על סכום פעוט במונחי משק החשמל. עלויות כלל הדלקים של חברת החשמל לשנת 2017, כולל פחם ומזוט, הסתכמו בכ-8.4 מיליארד שקל. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x