$
בארץ

פסגות: "הגירעון יחרוג לרמה של 3.3% בסוף השנה"

לדברי אורי גרינפלד, הגירעון "כבר לא הולך ויורד אלא עולה והממשלה לא עומדת ביעד שהציבה לעצמה". עוד אמר כי לא ברור כיצד ניתן יהיה ניתן לממן את ההצעות להגדלת תקציב הביטחון כעת

עמרי מילמן 16:4119.08.18

הגירעון השנתי יחרוג מהיעד של 2.9% כפי שנקבע בחוק ויעמוד על 3.3%, כך מעריך הכלכלן והאסטרטג הראשי של בית ההשקעות פסגות, אורי גרינפלד.

 

 

לדבריו, הגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים, בנטרול הפעולות החד-פעמיות (מס הפחתת מס הדיבידנד ועסקת מובילאיי ומנגד הפרשה גדולה יחסית לקרן הפיצויים של מס רכוש) שמסתכמות בכ-9.5 מיליארד שקל, עומד כיום על 2.9% מהתוצר.

  

גרינפלד אמר כי לאור הגידול בהוצאות הממשלה בהשוואה לאשתקד בשיעור חד יותר מכפי שתוכנן, ועם התחשבות בתוואי העונתי להמשך השנה, ייתכן שההוצאה תחרוג השנה ושיעור הביצוע יעבור את ה-100%.

 

 

משרד האוצר משרד האוצר צילום: עמית שאבי

 

גרינפלד חושש גם לצד ההכנסות שמן הסתם משפיע על גובה הגירעון. "צד ההכנסות שהפתיע לטובה בשנים האחרונות, בעיקר בשנה האחרונה לאור ההכנסות החד-פעמיות, ממשיך לגדול בשל הצמיחה המהירה במשק. עם זאת, נדמה שחלק הולך וקטן מהצמיחה מתורגם לגידול בהכנסות ממסים", אומר גרינפלד. זאת כאשר לפי נתוני האוצר, קצב הגידול השנתי של ההכנסות ממסים מינואר ליולי עמד על 2%, לעומת שיעור שנתי ממוצע של 6% ב-5 השנים האחרונות.

 

גרינפלד מוסיף כי "ההתפתחויות האחרונות מלמדות שמגמת הירידה ביחס החוב לתוצר השתנתה. הגירעון כבר לא הולך ויורד אלא עולה והממשלה לא עומדת ביעד שהציבה לעצמה. אמנם, בשל קצב הצמיחה המהיר, יחס החוב לתוצר לא צפוי להערכתנו לגדול השנה אבל מבחינת סוכנויות הדירוג, מדובר בשינוי שיש לעקוב אחריו. במאמר מוסגר נציין גם שאם לוקחים בחשבון, כפי שהתפרסם לאחרונה, שישנן הוצאות נוספות שנרשמות ברשות מקרקעי ישראל, הרי שהגירעון אף צפוי להיות גבוה יותר". עוד הוא מוסיף כי לא ברור כיצד ניתן יהיה ניתן לממן את ההצעות להגדלת תקציב הביטחון כעת.

 

לגירעון שמראש לא היה נמוך יהיו השלכות ביום בו יגיע המשבר, לדברי גרינפלד, "מדיניות הממשלה בשנים האחרונות, כמו גם של ממשלות קודמות, דגלה בלתת למשק עידוד כשאפשר ולא כשצריך. כתוצאה מכך כשיגיע המיתון וההכנסות ממיסים יקטנו והבורות התקציביים יחלו לצוץ, ייתכן והממשלה תיאלץ לנקוט בפעולות שונות, וביניהן קיצוץ או העלאת מיים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x