$
בארץ

30 שנה, לך תזכור: רוכשי קרקע חקלאית תובעים 14 מיליון שקל מילדיו של אסי דיין

שניים מילדיו של אסי דיין, עמליה ואבנר, נתבעים יחד עם אייזנברג נדל"ן על ידי 100 רוכשים בטענה שהיו מעורבים במצג שווא שלפיו קרקעות בבעלותם במושב בית חנן יועדו להפשרה

נעמי צורף 07:0719.08.18

עמליה ואבנר דיין, שניים מילדיו של הבמאי אסי דיין ז”ל, הם בין הנתבעים בתביעה על 14 מיליון שקל שהגישו כמאה רוכשי קרקע חקלאית במושב בית חנן, ליד נס ציונה.

 

לטענת הרוכשים, האחים דיין, שהיו בעלי הקרקעות שבלב המחלוקת, היו מעורבים, במכוון או בעצימת עיניים, בתהליך המכירה, שכלל מצג שווא שלפיו הקרקעות החקלאיות מתוכננות להפשרה בעתיד הקרוב. לטענת הרוכשים, לאחר הרכישה התברר להם כי הקרקעות אינן מיועדות לבנייה בעתיד הנראה לעין, ובשורה התחתונה הקרקעות נמכרו בסכומים הגבוהים פי שלושה משוויין האמיתי.

 

"זהו סיפורה של תרמית מתוחכמת, מכירת חלומות שווא ביודעין ובזדון, במטרה להתעשרות קלה של הנתבעים על חשבון התובעים", נטען בכתב התביעה שהוגש נגד האחים דיין, ונגד משווקי הקרקעות, שמעון אייזנברג, קבוצת אייזנברג נדל"ן וריאליטי אקזקוטיב, ועו"ד יוסף גיא מוסרי. "זו קריאה לעשיית צדק ולקביעת דפוסי התנהגות נורמטיבית שימנעו מספקולנטים ממולחים... ובעלי קרקעות חמדנים לנצל את הציבור ולמכור חתולים בשק".

 

לפי כתב התביעה, התובעים, המיוצגים על ידי עו"ד שאול קרן גיל, רכשו ב־2012 קרקעות חקלאיות בבית חנן שהוצגו להם כמגרשים חקלאיים שבתוך זמן קצר יופשרו לבנייה. "בשנים שחלפו מאז הרכישה התברר לתובעים כי מה שנמכר להם הוא מקסם שווא שהתבסס על הטעיה, מצגי שווא, תרמית ומעשה נוכלות. אין היתכנות ואין צפי להפשרת הקרקע", טוענים התובעים. תביעה דומה הוגשה נגד ריאליטי אקזקיוטיב לפני כשנה, אז 54 רוכשי קרקעות חקלאיות במושב פדיה תבעו פיצויים של 7.2 מיליון שקל.

 

לפי כתב התביעה, עמליה ואבנר מכרו מחצית מהקרקעות החקלאיות שברשותם, שאת חלקן ירשו מאמם אהרונה מלקין ז"ל וחלקן האחר מקורו בירושה משפחתית אחרת. "בעלי החלקות ידעו היטב כי הקרקע היא אדמה חקלאית, כי אין סיכוי ממשי להפשרתה באותה עת או בכלל, וכי שווייה הוא כאדמה לגידולים חקלאיים ותו לא", נטען. "על אף זאת... נתנו ידם למעל ולהטעיה במטרה לעשות לביתם ולהביא למכירת הקרקע במחיר מנופח אשר אין לו כל קשר לשווייה האמיתי. בחוסר תום לב ותוך הפרת חובת הגילוי הנאות, הם היו חלק משלים ובלתי נפרד מן התרמית השיווקית והחוזית המתוארת לעיל".

 

לפי חישובי התובעים, שוויו הנכון של מגרש בשטח 420 מ"ר ברוטו ב־2012, ללא ציפיות לשינוי ייעוד, היה 52 אלף שקל לכל היותר, ואילו המגרשים נמכרו לתובעים במחירים של 158־167 אלף שקל, תוך יצירת "ציפיות" לשינוי ייעוד קרוב".

 

אבנר ועמליה דיין אבנר ועמליה דיין צילומים: שאול גולן

בתביעה נכתב כי עו"ד מוסרי נתן לתובעים שירותים משפטיים, ובהם הכנת מסמכים והסכמים, קבלת יפויי כוח, קבלת כספים בנאמנות מהם לצורך תשלום על קרקע ותשלום עבור מס רכישה וחתימה בשמם ובמקומם על הסכמי המכר. לפי התביעה, עו"ד מוסרי גבה שכר טרחה מכל אחד מהתובעים, אף שהיה “מודע למצבה האמיתי ולאי סיכוי להפשרת הקרקע. הוא נטל חלק פעיל ומרכזי בהונאה ובהטעיה, ולמעשה הכשיר את פעולות הנתבעים האחרים בהסירו דאגה מלב התובעים מחד ומעילה באמונם מאידך".

 

עוד נטען כי מדובר בדפוס פעולה של קבוצת אייזנברג: הם היו רוכשים קרקע או אופציה לרכישתה בזול, פותחים ב"מסע שיווק אגרסיבי ומוחצני במדיה, באמצעי התקשורת ובחוצות", שוכרים משרדים מפוארים ומשרד עורכי דין בעל שם שילווה את הפרויקט, מאתרים רוכשים פוטנציאליים ומציגים בפניהם את הפרויקט, משכנעים אותם לרכוש מגרשים על סמך הבטחות ומצגי שווא בדבר “עתיד ורוד מעבר לפינה”, וכך מוכרים את הקרקע במחיר מופקע הגבוה בעשרות מונים משוויה האמיתי לפי מצבה התכנוני ו”תוך השתלת תקוות סרק כי תוך שנים ספורות יתבצע תהליך שינוי ייעוד". לטענת התובעים, כל הפרויקטים הללו הסתיימו ב"מפח נפש לרוכשים, בכספי אנשים תמימים אשר שולשלו לכיסו של שמעון אייזנברג, התאגידים שבבעלותו, אנשי המקצוע ששכר ובעלי הקרקעות החקלאיות שאיתר".

 

מעו"ד מוסרי נמסר: "מדובר בתביעה נפסדת של בעלי קרקע שרכשו ב־2012 ביודעין קרקע חקלאית, כשאין תוכנית המייעדת לחלקה שימוש אחר מלבד חקלאות. הרוכשים חתומים על הסכם, ובו תיאור מדויק של המצב החקלאי של החלקה וללא צפי להפשרה. כל הרוכשים חתמו במשרדנו רק לאחר שהוסברה להם העסקה, וכולם חתמו על מערכת הסכמים שבכל אחד מהם נכתב במפורש כי הקרקע חקלאית ללא צפי להפשרה. כוונת הרוכשים היתה לפעול עצמאית, ולבדוק שינוי ייעוד בעתיד".

 

מקבוצת אייזנברג נמסר: "טרם קיבלנו את כתב התביעה. כשיתקבל נדע להתייחס ולהגיב בהתאם". את תגובת האחים דיין לא היה ניתן להשיג. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x