$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

תמר תפצה את חברת החשמל בכ־2.5 מיליון דולר על תקלה

הפיצוי, שהוסכם בשלב זה בעל פה בלבד, יועבר משום שבראש השנה שעבר התגלה סדק באסדת תמר, שהוביל להקפאת אספקת הגז לשבוע

ליאור גוטמן 07:0319.08.18

שותפות תמר תפצה את חברת החשמל בכ־2.5 מיליון דולר, זאת בשל אי־אספקת גז בראש השנה שעבר שנגרמה בשל תקלה, כך נודע ל"כלכליסט". הסכום הושג בפשרה בין הצדדים ולאחר דיונים בין ספקית הגז ללקוחה הכי גדולה שלה (54% מהביקוש הם מחברת החשמל). כרגע ההסכמה בין הצדדים היא עקרונית בעל פה, ותנוסח בכתב עוד השנה.

 

בספטמבר 2017 התגלה סדק באחת הצנרות שמוצבות על אסדת הטיפול של מאגר הגז תמר. הסדק היה על האסדה עצמה והתגלה במהלך פעולת תחזוקה שוטפת, שבמסגרתה תפוקת הגז בכל מקרה תוכננה לרדת ל־50% למשך כמה ימים. הבעיה היא שקיומו של הסדק גרר הקפאה של הזרמת הגז מהים לישראל למשך כשבוע, וניתק את המדינה כולה מאספקת גז טבעי. עם גילוי התקלה חברת החשמל עברה לשרוף סולר ומזוט בשיעור גבוה, דלקים יקרים ומזהמים ביחס לשימוש בגז טבעי, כדי לא לפגוע באספקת החשמל למשק. למזלה של חברת החשמל, השבתת הזרמת הגז נרשמה בתקופת החגים שבה הביקוש לחשמל יחסית נמוך.

 

קידוח תמר קידוח תמר צילום: אלבטרוס

עם סיום המשבר התעורר ויכוח מי אמור לשלם על התקלה. הרגולטור, רשות החשמל, טען שהצרכנים לא אמורים לשלם על השימוש בסולר יקר מכיוון שמדובר בתקלה אצל הספק. מנגד, שותפות תמר טענה שהתקלה נגרמה בשל "כוח עליון", ולכן היא לא אמורה לשאת בעלות. בדיקת "כלכליסט" מהשנה שעברה העלתה שעלות הדלקים העודפים הסתכמה בכמה מיליוני שקלים. הצדדים לפשרה החליטו שלא לחכות לפסיקת הרגולטור שכבר העלה את תעריף החשמל בשיעור של פחות מ0.5% בעדכון האחרון, בשל עלות הדלקים העודפת בתקופת התקלה. כך או כך, הצדדים הגיעו לפשרה שהשפעתה על תעריף החשמל תהיה זניחה. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x