$
משפט

חיות משיבה לשקד על חוק הלאום: "השופטים מחויבים למלא תפקידם ללא משוא פנים ומורא"

נשיאת העליון התייחסה בטקס השבעת השופט אלכס שטיין לשופט בעליון, לאיומי שרת המשפטים ואחרים על "למלחמת רשויות" אם בג"ץ יפסול את חוק הלאום. על שטיין אמרה: "עם מינויו הרווחנו משפטן מעולה וגם משפחה ישראלית שחזרה ארצה"

משה גורלי 12:1909.08.18
נשיאת ביהמ"ש העליון אסתר חיות התייחסה הבוקר (ה'), בעקיפין, לאיומים של שרת המשפטים איילת שקד ואחרים ל"למלחמת רשויות" למקרה שבג"ץ יפסול את חוק הלאום. "על רקע ההידרדרות הנמשכת של השיח הציבורי והשימוש בטרמינולוגיות מטרידות הלקוחות מתחומים של אסונות טבע ועימותים עוינים, חשוב לומר בקול צלול ורם כי על פי הצהרת האמונים של שופטי ישראל - אותה הצהיר זה עתה השופט שטיין - אנו השופטים מחויבים למלא את תפקידנו ללא מורא וללא משוא פנים. כך אנו עושים וכך נמשיך לעשות".

 

חיות דיברה בטקס השבעתו של השופט פרופ' אלכס שטיין לבית המשפט העליון. היא השיבה לביקורת שספג המינוי. "השופט שטיין נחשב לעילוי משפטי ולאחד החוקרים האקדמיים המובילים בעולם בתחומו", אמרה הנשיאה והשיבה לשתי הביקורות הממוקדות יותר – היותו של שטיין "יורד" שאת עיקר חייו המקצועיים העביר בארה"ב ואת תיוגו כמינוי שמרני-פוליטי של שקד.

 

 

נשיאת העליון אסתר חיות נשיאת העליון אסתר חיות צילום: אוהד צויגנברג

  

 

חיות ציינה ששטיין הוא חלק מ"הפסיפס האנושי המרכיב את קהילת השופטים בישראל. פסיפס מרהיב המשקף נאמנה את הסיפור הישראלי כולו. מינויו של פרופ' שטיין לשופט של בית המשפט העליון בישראל תורם בעיני תרומה חשובה להמשך הרכבתו של הפסיפס המרהיב הזה". ואם מדובר ביורד, הרווחנו את חזרתו. "עם מינויו הרווחנו, אפוא, משפטן מעולה וגם משפחה ישראלית שחזרה ארצה".

 

והוסיפה חיות: "אני סבורה כי טעות היא לנסות לתייג או לנכס את שופטי ישראל בענייני שפיטה למחנה כזה או אחר. ומנין לי הביטחון כי השופט שטיין מחויב לאתוס השיפוטי אליו מחוייבים השופטים וכן לערכי היסוד של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית?" כדי להשיב ציטטה חיות בהסכמתו שטיין, דברים שכתב בבקשה שהגיש כמועמד לעליון: "כמי שגדל כיהודי בברית המועצות אני יודע אפלייה מהי ומהו ערך השוויון. כמי שחווה סכנת חיים, אני מאמין שחיי אדם הם ערך עליון שעליו יש להגן בכל מחיר. בהיותי אב לבן עם צרכים מיוחדים למדתי כמה חשוב להבין, לקבל ולכבד את האחרת והאחר".

 

שקד: "שטיין אינו פוסע בתלם שנחרש לפניו"

 

גם שרת המשפטים אייל שקד התייחסה למינויו של שטיין. היא הדגישה את "עצמאותו המחשבתית. הוא אינו פוסע בתלם שנחרש לפניו. הוא אינו מקבל דבר כמובן מאליו".

 

שקד ביקרה את קיבעונה של מערכת המשפט ש"איננה מאתגרת את הדרך שנסללה בה זה מכבר". היא הסבירה איך עמדה 'חתרנית' זו מתיישבת עם השמרנות שמייחסים לה. "אין זה סוד שאני מחזיקה בתפיסת עולם שמרנית", אמרה, "אלא ששמרנות אין משמעה קפיאה על השמרים. לעתים דווקא היא מחייבת בחינה מחודשת של הדרך שצעדנו בה עד היום".

 

שטיין, מבחינת שקד, הוא שופט שמרן שאמור לבחון מחדש את האתוס של בית המשפט העליון, אותו האתוס שחיות מבקשת את שטיין להתחייב אליו ולדבוק בו.

 

על דבר אחת מסכימות השרה והנשיאה – על הייצוג המתבקש ששטיין מביא עמו "כמקור גאווה עבור העולים ממדינות ברית המועצות לשעבר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x