$
בארץ

ההסלמה בדרום: רקטה שוגרה אל אזור באר שבע לראשונה מ"צוק איתן"

לאחר 15:00 בצהריים נורתה רקטה אל אזור באר שבע והתפוצצה בשטח פתוח. איש לא נפגע. חמאס: "תזמון ההסלמה מוכיח שישראל רוצה להכשיל את מאמצי ההרגעה". אלוף פיקוד הדרום הרצי הלוי בשדרות: "ערוכים לכל תרחיש". נתניהו יכנס ב-18:00 את הקבינט המדיני-ביטחוני

כתבי ynet 15:3309.08.18

ההסלמה בדרום : אחרי שעתיים שקטות נשמעה לאחר 15:00 בצהריים (יום ה') אזעקה בבאר שבע ובסביבותיה. רקטה שנורתה מרצועת עזה התפוצצה בשטח פתוח. מדובר בירי הראשון על בירת הנגב מאז מבצע צוק איתן בקיץ 2014. ראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס ב-18:00 ישיבה של הקבינט המדיני-ביטחוני על רקע האירועים בדרום.

  

עוד לפני הירי אמר דובר חמאס, פאוזי ברהום: "התזמון של ההסלמה בעזה והפגיעה באנשי ההתנגדות בעת שמשלחת חמאס הגיעה לקהיר, מוכיחים שהאויב הישראלי רוצה להכשיל את המאמץ של מצרים והאו"ם להרגעת המצב ברצועת עזה. ישראל היא זו הנושאת באחריות המלאה למה שקורה ברצועת עזה והתגובה של ההתנגדות טבעית - תגובה לפשעים של ישראל ומאמץ לחייבה לכבד את הבנות ההרגעה כפי שהיה בעבר. על מקבלי ההחלטות באזור ובעולם להתערב כדי לעצור את ההסלמה הזאת ואת הפגיעה בתושבים ובאנשי ההתנגדות".

 

מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי, שביקר בשדרות עם מפקד פיקוד העורף אלוף תמיר ידעי, אמר: "ביממה האחרונה ביצענו תקיפות משמעותיות ביותר כנגד ארגון הטרור חמאס אשר בחר להפר את השקט של תושבי עוטף עזה. אנו ערוכים לכל תרחיש ונמשיך לעשות כל שיידרש על מנת לשמור על ביטחון התושבים ולחזק את תחושת הביטחון. אני בטוח בחוסנם של תושבי העוטף וקורא להם להמשיך ולהשמע להנחיות פיקוד העורף".

 

 

הרמטכ"ל גדי איזנקוט, רה"מ בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן וראש השב"כ נדב ארגמן בהערכת מצב מיוחדת היום הרמטכ"ל גדי איזנקוט, רה"מ בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן וראש השב"כ נדב ארגמן בהערכת מצב מיוחדת היום צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

 

תוצאות ההפצה הישראלית בעזה תוצאות ההפצה הישראלית בעזה צילום: רויטרס

 

 

 צילום: רויטרס

 

 

 צילום: איי אף פי

 

שיגור טילים טילי קאסם מעזה לשטח ישראל שיגור טילים טילי קאסם מעזה לשטח ישראל צילום: רויטרס

 

 

האירועים התרחשו דווקא על רקע המגעים בין ישראל לחמאס להסדרה ארוכת טווח. אחרי לילה של אזעקות בלתי פוסקות פחת הבוקר קצב השיגורים מהרצועה, אבל הירי נמשך. מנתוני צה"ל עולה כי מאמש ועד 13:00 בצהריים זוהו כ-180 שיגורים מרצועת עזה לעבר שטח ישראל. סוללת כיפת ברזל יירטה יותר מ-30 שיגורים, ורוב הנפילות היו בשטחים פתוחים. כמה עשרות בני אדם נפצעו, כולל עובדת זרה מתאילנד שנפגעה באורח קשה-בינוני, ובהמשך התייצב מצבה.

 

 

ב-12 בצהריים הודיע צה"ל כי לפני הצהריים תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר כמה מטרות טרור לאורך רצועת עזה ובהן מתחם צבאי של גדוד מזרח רפיח, פיר של מנהרת לחימה מערבית לג'באליה ושתי מנהרות לחימה שנמצאות בסמוך לחוף במרכז רצועת עזה, השייכות לחמאס. בהודעה נאמר כי "מדובר בהמשך מאמץ להשמדת תשתיות טרור תת קרקעיות שמוביל צה"ל בשנים האחרונות".

 

 

גורם פלסטיני ציין בשיחה עם סוכנות הידיעות רויטרס כי הירי מעזה ייפסק אם ישראל תפסיק את התקיפות שלה ברצועה. הגורם, שדיבר ממפקדה בעזה, הוסיף כי ירי הרקטות נובע כתוצאה מ"פשעיה של ישראל. מבחינת תנועת ההתנגדות, הסבב הנוכחי הסתיים. השקט תלוי בהתנהגות הכיבוש".

 

 

במקביל בוטל פסטיבל הכדורים הפורחים המסורתי שאמור היה להתקיים בפארק הבשור ביומיים הקרובים. 4,000 כרטיסים נמכרו לפסטיבל, אבל עקב ההסלמה הוחלט לבטלו לאחר התייעצויות ממושכות עם גורמים בצה"ל. במשך חודשים התכוננו באשכול לפסטיבל, והנזק לתיירות בדרום נאמד במיליוני שקלים.

 

 

עזה מופגזת על ידי מטוסי חיל האוויר עזה מופגזת על ידי מטוסי חיל האוויר צילום: איי אף פי

 

 

 

 

נזק באחד הקיבוצים בעוטף עזה נזק באחד הקיבוצים בעוטף עזה צילום: איי אף פי

 

בעקבות הערכת מצב עם גורמי הביטחון נדחה אירוע שתוכנן הערב בגן הלאומי באשקלון (הופעת מחווה ללהקת קווין), שאליה היו צפויים להגיע כ-2,500 תושבי האזור.

 

בלילה הודיע פיקוד העורף על ביטול כל הקייטנות בעוטף עזה. כמו כן, לא התקיימו פעילויות חינוכיות אחרות וגם עבודה חקלאית נאסרה. מפיקוד העורף נמסר גם כי השירותים לקהל הרחב יתקיימו במתכונת מצומצמת בלבד ואושרו התקהלויות והתכנסויות של עד 300 איש. מלבד זאת, בהנחיית פיקוד העורף הופסקה תנועת הרכבות במקטע אשקלון-שדרות. חוף זיקים נסגר ובמכללת ספיר הסמוכה לשדרות הודיעו כי לא יתקיימו היום לימודים ובחינות.

 

 

עזה מופגזת לאחר שיגור הטילים לעבר ישראל עזה מופגזת לאחר שיגור הטילים לעבר ישראל צילום: אי פי איי

 

 

מטח רקטות מעזה לשדרות, הלילה מטח רקטות מעזה לשדרות, הלילה

 

 

מטח הרקטות, הלילה מטח הרקטות, הלילה

 

בכתיבה השתתפו: יואב זיתון, אילנה קוריאל, אליאור לוי, מורן אזולאי, איתי שיקמן ומתן צורי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x