$
רכב

בלעדי לכלכליסט

תנאי שירות: קצינים בכירים יוכלו לשדרג לרכב היברידי בתוספת תשלום

במכרז הרכב הקודם של צה"ל חלק מהקצינים בדרגת רב סרן ויתרו על מכוניותיהם לפני תום תקופת החכירה בגלל אי־שביעות רצון מרמת הגימור ומהמרווח הפנימי של הרכב. במסגרת המכרז החדש הוחלט לאפשר לקצינים לשדרג את דגם הרכב

תומר הדר 06:5707.08.18

הפתרון של צה"ל לאי־שביעות רצון של הקצינים מהמכוניות שבהן הם נוהגים: מכרז הליסינג הקרוב יכלול ניוד רכבים בתשלום בין בעלי דרגות שונות, כך נודע ל"כלכליסט".

בשנה הבאה אמור צה"ל לצאת לאחד ממכרזי הליסינג הגדולים בתולדותיו, המיועד להחלפת מכוניות מיצובישי אטראז' שבידיו. בשנת 2014 הודיע משרד הביטחון על אספקתן של 3,500 מכוניות מיצובישי אטראז' לרבי סרנים וסגני אלופים על ידי שתי חברות: אלדן, שסיפקה מעל 80% מן המכוניות, ושלמה SIXT שסיפקה את השאר. מכרז הליסינג נחשב בזמנו לחריג בין היתר בגלל משך תקופת החכירה - חמש שנים במקום שלוש שנים כמקובל.

 

אלא שבפועל חלק גדול מן הקצינים הבכירים ויתרו על מכוניות המיצובישי לפני תום תקופת החכירה. כפי שנחשף ב"כלכליסט", קצינים רבים התלוננו על רמת הגימור ומידת המרווח הפנימי של האטראז'. הדבר גרם לצה"ל להעביר חלק ניכר ממכוניות המיצובישי שיועדו לסגני האלופים ליחידות השדה ולצאת למכרז ליסינג חדש, הפעם ל־1,500 מכוניות שיועדו לסא"לים. במכרז זכתה לפני כשנה יונדאי איוניק ההיברידית המסופקת לצה"ל על ידי אוויס בחוזה חכירה לארבע שנים.

 

 

הרמטכ"ל גדי איזנקוט. דגש על בטיחות וחיסכון בדלק הרמטכ"ל גדי איזנקוט. דגש על בטיחות וחיסכון בדלק צילום: אוהד צויגנברג

 

כעת, כאמור, ניצב צה"ל בפני החלפת 3,500 מכוניות מיצובישי וגם בפני האפשרות שחלק מן הקצינים לא יהיו מרוצים מן המכונית שקיבלו. במסגרת המכרז החדש יוכלו רבי הסרנים לשדרג את רכבם לרכבי סגני אלופים תמורת תוספת תשלום, שגובהה טרם נקבע.

 

במהלך השבועות האחרונים החלה עבודת המטה של צה"ל ומשרד הביטחון מול יבואני הרכב להחלפת המכוניות. מרשימת האפיונים הראשונית עולה כי רכבי הליסינג הבאים שיסופקו לצה"ל יהיו מדגמי מכוניות משפחתיות קטנות, כדוגמת קיה ריו ויונדאי I25 אקסנט, אך הפעם מושם בצה"ל דגש מיוחד על חיסכון בדלק ובטיחות - כולל הענקת נקודות זכות לרכבים שמצוידים במערכות בטיחות מקוריות. ל"כלכליסט" נודע שצה"ל בוחן את חכירתן של גרסאות מיוחדות בעלות מנועי טורבו קטנים שאינם מיובאים לישראל כיום. גם יונדאי איוניק המשמשת כיום את סגני האלופים לא היתה זמינה לציבור הרחב מכיוון שרמת הגימור שלה שונה מזו של האיוניק האזרחית.

 

מדובר צה"ל ומשרד הביטחון נמסר כי "ב־2019 יערוך צה"ל מכרז לרכבים השייכים לקצינים בדרגת רס"ן. צה״ל בשיתוף משהב"ט מכינים את המכרז בהיקף של אלפי כלי רכב שיתמקד בסוגיות הבטיחות, החיסכון בדלק והנוחות".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x