$
בארץ

פוליטי כלכליסט

פגרת הכנסת נראית כמו קמפיין בחירות: שבע דרכים להגיד "תצביעו לי"

הסירוב של דרעי לפתוח עסקים בשבת הוא רק הספין האחרון בדרך לקלפי. בינתיים ליצמן מאיים להתפטר על רקע חוק הגיוס, ליברמן עושה שרירים לחמאס, וכחלון לוקח קרדיט ממשרדי ממשלה אחרים

צבי זרחיה 08:1307.08.18
בחודש אוגוסט החם הפוליטיקאים לוקחים בדרך כלל אתנחתה, נוסעים לחו"ל ומורידים הילוך. השנה זה לא קרה: המערכת הפוליטית רותחת. ראשי המפלגות נאבקים זה בזה, ובדרך לקלפי מפריחים ספינים בניסיון ללכוד בוחרים. הבחירות טרם הוקדמו רשמית, אבל ריחן כבר עולה באפם ומלהיט את היצרים. "כלכליסט" מפענח את התרגילים הבולטים שלהם.

 

דרעי: השבת כמנוף מנדטים

 

שלשום נודע שיו"ר ש"ס מסרב בחודשים האחרונים להפעיל את סמכותו כשר הפנים כדי לאשר חוקי עזר עירוניים שיכשירו עסקים בשבת בחמש ערים ‑ מודיעין, ראשון לציון, חולון, גבעתיים והרצליה. הנימוק הרשמי של דרעי: העיריות הללו לא נימקו מהם הצרכים החיוניים שבפתיחת בתי העסקים בשטחן.

 

הסרבנות של דרעי עוררה ביקורת חריפה מצד יו"ר מרכז השלטון מקומי וראש העיר מודיעין חיים ביבס, שאמר אתמול ל"כלכליסט": "זו פוליטיקה זולה שדרעי נוקט לקראת הבחירות. מוטב שיתעסק בבעיות האמיתיות של הרשויות במקום לקושש קולות לש"ס ולייצר דם רע בין דתיים לחילונים".

 

ביבס, המקורב מאוד לנתניהו, רמז שמצבה של ש"ס בסקרי דעת הקהל הוא בכי רע. בכירים במפלגה אפילו חוששים שלא תעבור את אחוז החסימה, וחלקם טוענים כי "דרעי לא מספק את הסחורה". כוונותיו של דרעי לרענן את רשימת ש"ס לכנסת הבאה כבר מעוררות מתחת לפני השטח מאבקים קשים עם חברי הכנסת הוותיקים.

יש מי שמעריכים שהעלאת סוגיית השבת היא ספין שנועד להצית את התמיכה בש"ס בקרב הבוחרים החרדיים. בש"ס, מנגד, גורסים שהספין הוא דווקא של הליכוד, שמבקש לנצל את הקרב על השבת כדי להסיט את האש מחקירות נתניהו וממחאת הדרוזים.

 

ליצמן: "תחזיקו אותי"

 

סגן שר הבריאות ויו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן עוד לא אורז את חפציו, אך שוב איים השבוע שאם בג"ץ לא יקבע את עמדתו בחוק הגיוס עד ראש חודש אלול, שיחול בשבוע הבא ‑ הוא יתפטר ויפרוש מהקואליציה.

 

אלא שליצמן בקיא ורגיל באיומים כאלה. בסוף 2017 הוא התפטר ממשרת שר הבריאות בשל עבודות הרכבת בשבת; מקץ חודשיים שב למשרד כסגן השר. במרץ 2018 איים שלא יתמוך בתקציב 2019 אם לא יחוקק חוק הגיוס; כפשרה החוק אושר בקריאה הראשונה, והוא נשאר בתפקידו. בסוף יולי 2018 הוא שוב איים להתפטר אם חוק הגיוס יחוקק עד צאת הכנסת לפגרת הקיץ; כעת ‑ אחרי שעמדתו התקבלה, החוק לא חוקק, והממשלה ביקשה מבג"ץ בקשת ארכה של תשעה חודשים לחוקק חוק גיוס חדש ‑ הוא חוזר ומאיים בהתפטרות אם בג"ץ לא יקבל החלטה עד לשבוע הבא.

 

גורמים חרדיים טוענים שהקו התקיף שליצמן נוקט בשנה האחרונה מיועד, בין השאר, לבסס את מעמדו בחסידות גור, שאותה הוא מייצג מהכנסת. לדבריהם, האיומים הם בבחינת "תחזיקו אותי", ועדיין אפשר לכנס את מועצת גדולי התורה ולדחות את ההתפטרות עד להחלטת בג"ץ. ממילא, אם בג"ץ לא ייתן ארכה, גם ש"ס תפרוש מהממשלה. במערכת הפוליטית מעריכים שבסופו של דבר הארכה תינתן, הכנסת תתפזר, וליצמן יצטייר בפני בוחריו כמי שהתגייס למענם.

 

 

ליצמן. שוב מאיים ליצמן. שוב מאיים צילום: עמית שאבי

 

ליברמן: להתחבב כתוקפן

 

יו"ר ישראל ביתנו ושר הביטחון ודאי מחכך ידיו בהנאה למראה המאבקים סביב חוק המרכולים. גם למפלגתו הסקרים לא מנבאים הצלחה בבחירות, וליברמן מקווה שחידוד המאבק בין חרדים לחילונים יניב לו מנדטים. לכן בינואר, בעיצומו של המאבק על החוק, הוא יצא לבקר דווקא בשבת במרכז הקניות ביג באשדוד.

 

ליברמן ודרעי הם חברים טובים זה שנים. יחדיו הם מריצים את משה ליאון לראשות העיר ירושלים, בעוד ראש הממשלה נתניהו הודיע בשבוע שעבר, אחרי התלבטות ממושכת, על תמיכתו בשר להגנת הסביבה זאב אלקין.

 

לפני כשבועים פורסמו בתקשורת דיווחים על מחלוקת בין ליברמן לנתניהו באשר לתגובה הישראלית למעשי חמאס בעזה. ליברמן דרש קו אגרסיבי יותר, ונתניהו נרתע מכך. ליברמן רוצה להצטייר כשר ביטחון חזק כדי להתחזק בקלפי, שמא ח"כ אורלי לוי אבוקסיס, שהופרשה ממפלגתו, תעקוף אותו.

 

 

ליברמן במעבר כרם שלום. מקושש מנדטים על גב העזתים ליברמן במעבר כרם שלום. מקושש מנדטים על גב העזתים צילום: אוראל כהן

 

כחלון: כוחי ועוצם ידי

 

קמפיין "כחלון ‑ הביטחון שלך" שהשיק לפני שבועיים שר האוצר ויו"ר כולנו, לא נעם לשר הביטחון ליברמן, וזה בלשון המעטה. כחלון לא תיאם עם מערכת הביטחון את תוכנית הענק להגנת העורף מפני טילים שעליה מיהר להכריז כשהוא שועט אל הקלפי. התוכנית הרב־שנתית צפויה לעלות כ־30 מיליארד שקל.

כחלון כבר חנך את מטה הבחירות של מפלגתו, ובשבוע שעבר פרסם בחינמון "ישראל היום" המקורב לראש הממשלה מודעה ובה רשימת הישגיו. הוא לא התרגש מזעמם של כמה מראשי המפלגות והשרים, שסברו שהוא גוזל מהם קרדיט על יוזמות שלהם. מבחינתו של כחלון, העיקר הוא שהציבור יידע שיש לו חלק בכולן ‑ בנוסח הקליפ "עשיתי. עשיתי. עשיתי" שרץ ברשת.

 

 

דרעי. כולם מסכימים שקרבות השבת הם ספין, השאלה היא של מי דרעי. כולם מסכימים שקרבות השבת הם ספין, השאלה היא של מי צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x