$
בארץ

דרעי החליט שלא לאשר חוקי שבת בחמש ערים

שר הפנים לא חתם על חוקי עזר המאפשרים הפעלה של מרכולים בשבת בערים מודיעין, ראשל"צ, גבעתיים, הרצליה וחולון. כל הערים אישרו את חוקי העזר בהליך בזק - רגע לפני אישור חוק המרכולים. דרעי: "הערים לא הוכיחו צורך חיוני בפתיחת עסקים בשבת"

שחר אילן 20:0505.08.18

שר הפנים אריה דרעי החליט שלא לאשר את חוקי השבת המאפשרים הפעלת מרכולים בחמש ערים חילוניות - כך הודיע מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן במכתבים לעיריות מודיעין, ראשון לציון, גבעתיים, הרצליה וחולון.

 

כל הרשויות המדוברות העבירו חוקי עזר לקראת אישור חוק המרכולים בינואר השנה או זמן קצר לאחר מכן מתוך מטרה להקדים את כניסת החוק לתוקף. עיריית ראשון לציון כבר עתרה לפני שלושה חודשים לבג"ץ אחרי שתשובת משרד הפנים בנושא התעכבה.

 

 

 

חוק המרכולים שאושר בחודש ינואר השנה מעניק לשר הפנים סמכות לא לאשר חוקי עזר עירוניים המאפשרים פתיחת חנויות בשבת. יתרה מזאת, הוא קובע כי שר הפנים לא יאשר פתיחת חנויות בשבת, אלא כדי "לספק צרכים שהם, לדעת השר, חיוניים ובהיקף המזערי הנדרש".

 

סופרמרקט של רשת AM PM סופרמרקט של רשת AM PM צילום: צביקה טישלר

 

 

החוק אינו משפיע על פתיחת חנויות בתל אביב כיוון שחוק העזר בתל אביב כבר אושר על ידי שר הפנים, אלא רק על חוקי עזר עתידיים ברשויות אחרות שטרם אושרו על ידי השר.

 

משמעות חוק המרכולים היא שגורמים חרדיים יוכלו לעתור לבג"ץ כנגד עיריות שמאפשרות פתיחת חנויות בשבת כפי שעשו בתל אביב. אבל אותן עיריות לא יוכלו להעביר חוקי עזר שמאפשרים פתיחת חנויות בשבת משום ששר הפנים יוכל לסכל זאת.

 

חמש עיריות חילוניות העבירו ברגע האחרון חוקים שמאפשרים פתיחת מרכולים בחלק משטח העיר ושלחו אותם למשרד הפנים לאישור השר.

 

חוק העזר של מודיעין קובע שתתאפשר פתיחת מרכולים במרכז העיר ומרכזי מסחר שכונתיים. באזורי המלאכה והתעסוקה ניתן יהיה לפתוח בשבתות חניות מכל סוג שהוא. מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן מסתמך בתשובתו לעיריית מודיעין על נוסח חוק המרכולים, הקובע ששר הפנים יאשר פתיחת מרכולים בשבת רק "לצרכים חיוניים".

 

הוא טוען שהעירייה לא הסבירה מהם הצרכים החיוניים. עוד הוא כותב כי החוק בא בעצם להסדיר עבירות קיימות על החוק, "דרך שהינה בגדר עידוד וקידום עבריינות"

 

שר הפנים דרעי מסר כי הוא "רואה ערך יהודי, חברתי וסוציאלי לאפשר מנוחה לעובדים ביום השבת. בנוסף, הרשויות שפנו לחוקק חוק עזר עירוני שיאפשר פתיחת עסקים למסחר באופן גורף בשבת, לא הוכיחו צורך חיוני בכך, כפי שקובע החוק".

 

דרעי ציין גם ש"האכיפה לגבי עסקים שפועלים בשבת, היא בסמכותה הבלעדית של הרשות המקומית. למשרד הפנים אין סמכות ויכולת לאכוף זאת".

 

ביבס: "דרעי סוחר בשבת כדי לקבל הון מגזרי"

 

החלטת השר דרעי עוררה תגובות רבות בקרב ראשי רשויות וגורמים בשלטון המקומי.

 

יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין חיים ביבס, מבכירי הליכוד, האשים בתגובה שמסר את דרעי ב"ניסיון לסחור בשבת כדי לקבל הון פוליטי מגזרי. אנו נעתור לבג"ץ בנושא על מנת להגן על תושבי מדינת ישראל".

 

לדבריו, "המכתב של משרד הפנים הוא בבחינת פוליטיקה זולה שתכליתה לקושש קולות לפני הבחירות". ביבס טוען, ש"אין בסמכות השר לפסול את תיקוני החקיקה ואת חוקי העזר, שהועברו טרם תיקון החקיקה שנעשתה בכנסת לפני שבעה חודשים.

 

מרכז השלטון המקומי טוען עוד ש"מדובר בהתערבות פוליטית גסה בניהול הרשויות המקומיות, פגיעה בדמוקרטיה ובתושבים והחזרת מדינת ישראל לימים חשוכים". הנהלות מרכז השלטון המקומי ומרכז המועצות האזוריות החליטו כי יעתרו לבג"ץ "על מנת לעצור את האיוולת ולהשיב את השפיות לתושבי מדינת ישראל בהקדם".

 

רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים שכבר עתרה לבג"ץ, אמר בתגובה ש"מטרתנו היא לשמור על הסטטוס קוו הקיים בעיר שנים רבות ולמנוע כפיה דתית, שתביא לסגירה של כל בתי הקפה, הברים והפיצוציות בגבעתיים". קוניק ציין ש"גבעתיים היא עיר שבה גר רוב חילוני גדול וציבור דתי פרגמטי שאוהב ומכבד את אופייה של העיר ואינו מעונין בכפיה דתית״.

 

יו״ר מפלגת "יש עתיד" ח״כ יאיר לפיד אמר ש״החלטת דרעי להפעיל את חוק המרכולים לא תעבור בשקט. לא יגידו לנו איך לחיות, איפה לקנות ומה לעשות בשבת. כמו בלימודי הליבה, בגיוס, בפונדקאות ובהעברת תקציבי עתק לישיבות, נתניהו ממשיך להיכנע לחרדים בכל דבר. פוליטיקה צינית מפרקת את הישראליות מבפנים ואנחנו נלחם בה בכל מקום״.

 

מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית" אורי קידר אמר בתגובה ש"ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר משה כחלון נתנו לאריה דרעי את המפתחות לסגור את העסקים בישראל בשבת, ובאופן לא מפתיע הוא בחר להשתמש בהם. אחרי שהממשלה פגעה בקבוצות מיעוט שונות בחברה הישראלית באופן שיטתי היא החליטה להכריז מלחמה גם על רוב הציבור, שלא מתכוון לחיות את השבת שלו בנוסח בבני ברק".

 

קידר טוען ש"אם עד הבחירות הקרובות נתניהו וכחלון לא ייקחו מדרעי את המפתח לשבת הם עוד ימצאו את עצמם בלי הצרור לכל למדינה".

 

חבר מועצת עיריית חולון מורן ישראל טוען ש"החלטת דרעי נועדה להבעיר את השטח לצרכים פנימיים ומהווה צעד מיותר ומתסיס שפוגע בסטטוס קוו". לדבריו, "לתושבי העיר חולון ומועצת העיר יש סמכות מלאה לקבוע את אופי העיר".

 

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה כי "אנו מתכוונים להילחם על אישור התיקון לחוק העזר, ואף היינו הראשונים שהגישו עתירה לבג"ץ בעניין כבר לפני מספר חודשים. תמוה בעינינו שמנכ"ל משרד הפנים נזכר להתייחס למכתב שנשלח אליו כבר לפני מספר חודשים. כרגע, ההודעה של משרד הפנים חסרת משמעות כיוון שהעתירה עומדת לפתחו של בג"ץ".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x