$
בארץ

פרסום ראשון

הבורסה ליהלומים הפסיקה המיזם עם דינדיקס לפיתוח מטבע וירטואלי

המפקח על היהלומים במשרד הכלכלה דחה את בקשת דינדיקס, מפעילת אתר Carats.io, לקבלת רישיון סחר ביהלומים משום שאינה עומדת בדרישות הסף

אמיתי גזית 12:4830.07.18

הבורסה ליהלומים הודיעה בחודש שעבר לחברת דינדיקס המפעילה את אתר Carats.io כי היא מסיימת את המיזם המשותף, שנועד לפתח מטבע וירטואלי המגובה חלקית באמצעות רכישת יהלומים. כך נודע ל"כלכליסט".

 

 

הודעת הבורסה ליהלומים הגיעה בעקבות החלטת דני טל, המפקח הזמני על היהלומים במשרד הכלכלה, לדחות בקשה של חברת דינדיקס לקבלת רישיון סחר ביהלומים משום שאינה עומדת בדרישות הסף ובהן ניסיון של 5 שנים בתחום.

 

נראה כי החברה החלה לסחור ביהלומים בישראל לפני שקיבלה את הרישיון ובניגוד לחוק ולפיכך הורה לה טל להפסיק זאת לאלתר. "מבדיקתנו עולה כי (פעילות החברה) אינה עומדת בדרישות הסף למסחר ביהלומים", נכתב בהודעת המפקח. "מבחינתנו הנפקת מטבע דיגיטלי כנגד רכישת יהלומים מהווה סחר באבנים יקרות. על כן, ככל שאתם מקיימים פעילות כזאת אבקש להפסיק פעילות זאת".

 

בנוסף לכך, במשרד הכלכלה סבורים כי תחום המטבעות הדיגיטליים עדיין אינו מוסדר ולכן העדיפו לעצור לעת עתה את המיזם. המשרד מסר ל"כלכליסט" כי "הרגולציה על הנפקת מטבע דיגיטלי לענף היהלומים נמצאת בבחינה בתיאום עם הרגולטורים האחרים הרלוונטיים לנושא החל מהרשות לאיסור הלבנת הון, בנק ישראל, רשות ני"ע ובשיתוף פעולה עם הבורסה ליהלומים".

 

מטבע CUT למעקב אחר מדד יהלומים חדש

 

במיזם שהשיקה הבורסה ליהלומים בשיתוף עם דינדיקס, החברה תכננה להנפיק מטבע בשם CUT שיעקוב אחר מדד יהלומים חדש. המטבע אמור היה להיות מגובה ביהלומים, כך שעל כל דולר שיושקע ברכישת המטבע, החברה התחייבה לרכוש יהלומים בשווי 50 סנט מחברי הבורסה ליהלומים בישראל.

 

 

 צילום: Getty

 

בבורסה קיוו כי הפעילות במטבע תגדיל את היקף המכירות של החברים על ידי כך שתחשוף אותם לעסקאות במטבע, וכן קיוו ליצור בפעם הראשונה בעולם שוק פיננסי ליהלומים ("קומדטי מרקט") בדומה לשווקים לסחורות כנפט, זהב, חיטה או סוכר.

 

מיזם המטבע הוירטואלי אשר כאמור הושבת בעקבות הנחיות הרגולטור, הוא חלק משורה של מייזמים שהשיקה הבורסה ליהלומים מאז מונה יורם דבש לפני כשנתיים לנשיא, במטרה להפוך את המסחר ביהלומים לעדכני. ב-2016 השיקה חנות וירטואלית בשיתוף עם אתר האינטרנט ג'יימס אלן, לפני חצי שנה השיקה חנות יהלומים בשיתוף עם עליבאבא ובשנה שעברה השיקה חממה טכנולוגית.

 

ממשרד הכלכלה והתעשייה נמסר בתגובה: "נושא הרגולציה על הנפקת מטבע דיגיטלי לענף היהלומים נמצא בבחינה בתיאום עם הרגולטורים האחרים הרלוונטיים לנושא החל מהרשות לאיסור הלבנת הון, בנק ישראל, הרשות לניירות ערך ובשיתוף פעולה עם הבורסה ליהלומים.

חברת דינדיקס הגישה בקשה לרישיון לסחר ביהלומים אולם נדחתה בשלב זה בשל אי עמידה בדרישות הסף לקבלת רישיון הכוללים בין השאר ניסיון רב שנתי בענף היהלומים טרם הגשת בקשה לרישיון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x