$
בארץ

מנכ"ל האוצר נגד ארדן: "תוקע את רפורמת יצוא הקנביס מסיבות לא ענייניות"

רפורמת ייצוא הקנביס מישראל מעוכבת על רקע מחלוקת בין המשרד לביטחון פנים והאוצר. באב"ד: "ניסיונות שלי ושל מנכ"ל משרד הבריאות לגשר על פני המחלוקות עלו על שרטון"; המשרד לביטחון פנים: "התנהגותו האגרסיבית של באב"ד מעוררת שאלות אם אין בנושא הזה גם רצון לסדר רישיונות לגידול סמים לגורמים מקורבים"; האוצר על כך: "מדובר בבורות וטמטום במקרה הטוב"

צבי זרחיה 08:3029.07.18

רפורמת יצוא הקנביס עדיין תקועה עקב מחלוקת בין משרדי ביטחון הפנים והאוצר ובניסיון לקדם את הרפורמה תכונס היום (א') הוועדה למלחמה בנגע הסמים בראשות ח"כ תמר זנדברג (מרצ). הוועדה גם צפויה לדון במסוי על הטבק.

 

 

 

"רפורמת הקנביס" למכירת קנביס רפואי יצאה לדרך לפני ארבעה חודשים, אבל ייצוא הקנביס, שעליו מסתמכות בעיקר חברות העוסקות בתחום כדי לבסס את הכנסותיהן, תקועה בשל אי הסכמות בין משרדי הממשלה. במשרד לביטחון פנים חוששים מפני זליגה של קנביס לשוק הפרטי.

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן, על רקע קנאביס השר לביטחון פנים גלעד ארדן, על רקע קנאביס צילום: עומר מסינגר, שאטרסטוק

 

 

באוצר אומרים כי כשם שישראל מייצאת נשק, ותרופות היא יכולה לייצא קנביס רפואי כתרופה ולא כצמח. באוצר הציעו כי אם יתברר למשרד לביטחון פנים שיש זליגה של קנביס לשוק הפרטי - יובא הנושא להחלטת הממשלה, וניתן יהיה להגביל כניסת חברות חדשות, וכמובן לנקוט בצעדים נגד אלה שמהם תתגלה הזליגה.

.

באוצר אומרים עוד כי יש פניות יזומות מהעולם ליצוא קנביס בהיקף של 1.4 מיליארד שקל, וכי הפוטנציאל השנתי של היצוא הוא כ-4 מיליארד שקלים בשנה, זאת מאחר שלישראל יש יתרון יחסי טכנולוגי עצום לעומת שאר המדינות בגין השינויים שהוכנסו ברפורמה.

 

מנכ"ל האוצר, שי באב"ד מנכ"ל האוצר, שי באב"ד צילום: אוראל כהן

 

לפי הערכות, כתוצאה היצוא השוק הישראלי בלבד צפוי לגלגל כמיליארד שקל בשנה בעוד כשלוש עד חמש שנים. באוצר חוששים שאי התרת היצוא תגרום לכך, שמדינות כמו קנדה או אוסטרליה יקדימו את ישראל ביצוא קנביס.

 

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד אמר ל"כלכליסט": "לצערי הרב מסיבות לא ענייניות השר לביטחון פנים גלעד ארדן החליט ל'תקוע' את רפורמת יצוא הקנביס. גם נסיונות שלי ושל מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב לפתור ולגשר על פני המחלוקות עלו על שרטון מטעמים לא ענייניים. צריך לדאוג שהשר ארדן יירד מהעץ".

 

יו"ר הוועדה ויו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג אמרה כי "מדינת ישראל זכתה באקלים ייחודי שמאפשר לה להיות מעצמה מובילה בחקלאות. לא סביר שבשל דעות קדומות מדינת ישראל תחסום את ייצוא הקנאביס שיכול להכניס למשק סכומי עתק. כל משרדי הממשלה תומכים בזה ממשרדי הכלכלה, האוצר ועד למשפטים. אנחנו מקווים שנצליח לשחרר את הפקק בהקדם ולהוביל מהלך חשוב מאוד עבור מדינת ישראל".

 

תגובת המשרד לביטחון הפנים

 

גורמים במשרד לביטחון הפנים הגיבו להאשמותיו של באב"ד ואמרו ל"כלכליסט", "התנהגותו האגרסיבית של באב"ד מעוררת שאלות אם אין בנושא הזה גם רצון לסדר רישיונות לגידול סמים לגורמים מקורבים".  לדבריהם, למשטרה יש אחריות כבדה למנוע שימוש בסמים וזליגתם לרחבי המדינה.

 

במשרד לבטחון הפנים ציינו בדאגה כי בשנים האחרונות יש עלייה גדולה מאד בשימוש בסמים בקרב בני הנוער בישראל וחוסר הבנה למסוכנותם ונזקיהם וכל שהמשרד והשר ביקשו להשיג זה את הגבלת מספר חוות הגידול ליצוא וכן את הפיקוח הנאות עליהן, מה שאת שי באב"ד לא מעניין כלל ולא ברור מדוע. עוד ציינו, כי השר לביטחון הפנים תומך במתן אישורי יצוא לחוות גידול הקנאביס לצרכים רפואיים אולם מנכ"ל האוצר אמור תחילה לעמוד ולקיים את המסמך עליו חתם משרדו ובו התחייב לאפשר פיקוח סביר על החוות ואת הגבלת מספרן ל-50 מה שלא קרה. לא במקרה, ציינו במשרד לביטחון הפנים, אף מדינה בעולם לא אישרה יצוא סמים ללא שום הגבלה, כפי שבאב"ד בחוסר אחריות לא מובן מנסה לקדם.

 

האוצר: "מדובר בבורות וטמטום במקרה הטוב"

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה, כי "כשאין מה להגיד לגופו של עניין עונים לגופו של אדם. לעניין האשמות על הדאגה למקורבים, מדובר בבורות וטמטום במקרה הטוב, ושקר מכוון במקרה הרע, שהרי מתן הרישיונות נעשה אך ורק דרך יחידת יק"ר הכפופה למשרד הבריאות ואין שום דרך להתערב בסמכותה העצמאית של היחידה. המשרד לביטחון הפנים מוזמן גם לבדוק האם אי פעם נעשתה פניה ליחידה מגורם כלשהו במשרד האוצר לגבי רישיון כזה או אחר ומוטב היה שדברי איוולת אלו לא היו נאמרים מלכתחילה.

 

"לעניין ההגבלה של מספר החוות, גם כאן משרד הבטפ אינו מדייק בלשון המעטה שכן משרדי הבריאות והאוצר הציעו למשרד לביטחון הפנים מנגנון עצירה בזכות וטו של מתן רישיונות במקום שבו הוא רואה סיכון ביטחוני או פלילי.

 

"לסיכום והחשוב מכל, אנו מבקשים מהמשרד לביטון הפנים ומהשר להבין כי לא מדובר כאן בוויכוח בין משרדים ושאמרות כאלה לא פוגעות או מנגחות את משרד האוצר או מנכ"לו, אלא הפגיעה האמיתית היא בענף החקלאות, במשקיעים ששמו את מיטב כספם ובהגדלת הייצוא של מדינת ישראל אותם מעכב המשרד כבר למעלה מ-8 חודשים. משרד האוצר פונה בזאת לשר הבטפ לקחת אחריות, לטפל בנושא ולהפסיק את ההתנגחות המיותרת והמבזה הזו".

 

כתבנו עמרי מילמן מוסיף: באב"ד הגיב לתגובת המשרד לביטחון פנים ואמר בדיון בוועדה למלחמה בנגע הסמים: "השר לביטחון הפנים החליט שהוא רוצה למסמס את הנושא או שהוא רואה בזה יריבות אישית בינינו לבינו. אני אומר לו שהוא לא דופק אותי אלא את כל החקלאים וכל היזמים. אנא אמור לנו את עמדתך, רוצה? בוא נרוץ קדימה, לא רוצה? תגיד את זה. כל ההאשמות עושות בעיני זילות למשרד ולשר. אנחנו מוכנים לכל פתרון שיתן כל וטו שאתם רוצים. כל עוד הוא לא עושה את זה אנחנו מפרשים זאת שהוא נגד יצוא קאנביס רפואי. אין דרך אחרת להגיד את זה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x