$
בארץ

נציגי האוניברסיטאות בות"ת: "בנט מכתיב החלטות משיקולים פוליטיים זרים"

הפרופסורים ישעיהו טלמון, מונא מארון ויוסי שיין טוענים כי ההחלטה להקים פקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל והאישור למרכז הבינתחומי להעניק תארי דוקטור, הם "הליכים מואצים ולא תקינים". בנוסף, המינויים של בנט לנציגי ציבור בות"ת התקבלו משיקולים זרים

שחר אילן 21:2925.07.18

שלושת נציגי האוניברסיטאות בוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה יוצאים בהתקפה חריפה על שר החינוך נפתלי בנט ומאשימים אותו בהכתבת החלטות לוועדה משיקולים זרים בהליכים לא תקינים. השלושה מתייחסים בעיקר להחלטה להקים פקולטה לרופאה באוניברסיטת אריאל בשטוחים וכן למינוי נציגי הציבור לות"ת.

 

 

 

הוועדה לתכנון ולתקצוב היא הגוף רב הכוח ביותר באקדמיה כיוון שהיא מקצה את המשאבים. בוועדה 7 חברים ובראשה עומדת פרופ' יפה זילברשץ. היום בישיבת הוועדה הקריא פרופ' ישעיהו טלמון מהטכניון מכתב בשמו ובשם הפרופסורים מונא מארון מאוניברסיטת חיפה ויוסי שיין מאוניברסיטת תל אביב.

 

 

אוניברסיטת אריאל אוניברסיטת אריאל

 

במכתב נטען כי באחרונה התקבלו בוועדה החלטות "בהליכים מואצים ולא תקינים". בשל הכתבות של שר החינוך נפתלי בנט מהבית היהודי משיקולים פוליטיים זרים. הכוונה היא להחלטה להקים פקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל וגם לאישור למרכז הבינתחומי בהרצליה להעניק תארי דוקטור.

 

עוד הם אומרים כי ההחלטה על הקמת הפקולטה לרפואה באריאל התקבלה בצורה בלתי ראויה וחפוזה בלי שהוגשו כל החומרים הדרושים.

וכי הדיון בנושא אריאל פגע בדיוני תקציב ההשכלה הגבוהה בות"ת.

 

 

פרופ' יוסי שיין מאוניברסיטת ת"א פרופ' יוסי שיין מאוניברסיטת ת"א צילום: עמית מגל

 

לדביר שלושת הנציגים, המינויים של בנט לנציגי ציבור בות"ת התקבלו משיקולים זרים. הכוונה היא למינויים של מזכיר הממשלה לשעבר צבי האוזר ושמעון יצחקי ששימש כיו"ר חברת אלביט הדמיה של מוטי זיסר שקרסה.

 

מלשכת שר החינוך נפתלי בנט נמסר בתגובה: "השר בנט שבר את הקרטל האוניברסיטאי ולא מפתיע שהאונבסיטאות מקוננות על כך. משך שנים האוניברסיטאות התנהלו כגילדה סגורה הממומנת בעשרות מיליארדים של מסים אך רגילה להכתיב בעצמה הכול. כך קיבלנו פשיטת רגל ופנסיות עתק באוניברסיטה העברית, התרוקנות פקולטות לחברה ומדעי הרוח - וכל זה על חשבון אזרחי ישראל. כעת מישהו הזיז להם את הגבינה". עוד נמסר כי "בנט לא נכנע לתכתיבי הגילדה והוביל את אישור הדוקטורט לבינתחומי ואת הפקולטה לרפואה לאוניברסיטת אריאל".

 

מות"ת נמסר: "אין כל התערבות פוליטית בעבודת ות"ת. ות"ת מקבלת החלטות על בסיס ענייני בלבד ולטובת מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל. יובהר כי הליך קבלת ההחלטות בעניין הפקולטה לרפואה באריאל היה ללא דופי. התכנית נבדקה על ידי ועדת מומחים אשר המליצה חד משמעית על הקמת הפקולטה. החומרים נשלחו במועד, ובישיבה הוקדש מלא הזמן הנדרש לדיון. בות"ת אומרים כי "בהליכים דמוקרטיים החלטות מתקבלות ברוב ועל המיעוט לכבד את ההחלטות".

 

"לדמוקרטיה יש מנגנוני השמדה עצמית"

 

חבר ות"ת פרופ' ישעיהו טלמון מהטכניון, מחתומי המכתב, אמר ל"כלכליסט" כי "יש כאן תהליך מתמשך של התערבות פוליטית בוטה בהתנהלות של ות"ת". לדבריו, "כל חברי ות"ת החדשים מונו ע"י בנט והיום יש לתומכיו רוב 4 מול 3 שמצביעים לפי מה שהוא מבקש. והם יכולים להעביר כל החלטה שרוצים. לדמוקרטיה מנגנוני השמדה עצמית יפים מאוד וזה אחד מהם".

 

טלמון ציין שהתהליך התחיל באישור למרכז הבינתחומי להעניק תארי דוקטורט "כאשר ות"ת נעקפה" והמשיך בוויכוח לגבי המינוי של יצחקי "כאשר הקול של השר הכריע בהצבעה במל"ג". לדבריו, יש שאלות קשות שלא נענו לגבי הקמת הפקולטה לרפואה כולל האם יש די מקומות להכשרה הקלינית. מקור בות"ת הזכיר אתמול שהמיליארדר תומך הימין שלדון אדלסון הוא תורם של הבינתחומי ושל אוניברסיטת אריאל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x