$
בארץ

לתוכנית הענק למיגון יש קמפיין אבל אין תקציב

בסביבת שר האוצר מאשרים שקמפיין הבחירות שלו יצא לדרך. יריית הפתיחה: נטילת הקרדיט על הגדלת תקציב הביטחון, תוך עקיפת ליברמן ונתניהו. אבל חוץ מלכחלון, לאף אחד לא ברור כיצד התוכנית תמומן ובאוצר מכנים אותה צ'ק ללא כיסוי

אדריאן פילוט 07:0726.07.18

“כחלון ‑ הביטחון שלך” הוא הסלוגן החדש שבחרו אנשי הקריאייטיב של יו”ר כולנו משה כחלון. שלטים שנושאים את הסיסמה הזו צצו בחוצות הארץ אור ליום אתמול, באורח פלא, בדיוק יממה אחרי שהופיעו בתקשורת פרסומים על תוכנית גרנדיוזית שמגבש כחלון לשם “הגדלת מערך ההגנה האווירית” של ישראל.

 

 

 

לפי הפרטים שפורסמו, עיקר התוכנית הוא תוספת של 30 מיליארד שקל על פני עשר שנים לתוכנית התחמשות המיועדת להגנת העורף, בין השאר מטילים. זו תהיה התוכנית הגדולה בתולדות צה”ל ומערכת הבטחון, והיא תצא לפועל בין 2019 ל־2028. מקור המימון יהיה כדלקמן: 1.5‑2 מיליארד שקל מהתייעלות; היתר מתקציב המדינה.

 

תוכנית בטחונית או קמפיין?

 

עיתוי עליית הקמפיין בסמיכות לפרסום התוכנית לא מותיר מקום לספק, ובסביבתו של כחלון מודים: “בוודאי שאנו בקמפיין בחירות. אם יש כבר בחירות בפתח, אנו רוצים להיות הראשונים עם הקמפיין. אבל” ‑ הם מיתממים ‑ “מה הקשר בין זה לבין תוכנית המיגון?”

 

אז מה פשר המסר הבטחוני החדש? “ביטחון זה לא רק צבא”, הסביר בכיר בכולנו. “ביטחון זה לקום בבוקר ולדעת שיש לך עבודה; זה לדעת שלילד שלך יהיה כסף לאוניברסיטה; שהקשישים העניים שלנו לא יתלבטו יותר בין אוכל לתרופות; שאתה כבר לא עובד קבלן אלא עובד עם זכויות; ששכר המינימום שלך עלה ואף אחד לא מנצל אותך”.

 

גורם בכיר אחר בסביבתו של כחלון הסביר שבסך הכל מדובר בטיזר, כי הקמפיין יתבסס על סדר יום כלכלי־חברתי. הוא הבטיח שבקרוב מאוד יגיע ההמשך.

 

הקמפיין החדש של מפלגת כולנו, שהפציע אמש בחוצות ישראל הקמפיין החדש של מפלגת כולנו, שהפציע אמש בחוצות ישראל צילום: אדריאן פילוט

 

כנסת ישראל יצאה לפגרה ביום ראשון, ומושב החורף צפוי להיפתח במחצית אוקטובר. ההערכות, לרבות בקרב אנשי כחלון, הן שמושב החורף לא יוציא את ימיו, ומועד הבחירות ייקבע לינואר. אלא שהערכות לגבי רצונו של נתניהו משתנות, וכעת נוטה המטוטלת לכך שבהמלצת יועציו המשפטיים והפוליטיים הוא עשוי לנסות למצות את הקדנציה של הממשלה, עד מועד הבחירות הרשמי בנובמבר 2019. בסביבת נתניהו מבהירים: “כל עוד אתה ראש ממשלה, תישאר. יש הבדל מהותי בין להיות מועמד לראשות הממשלה שהוא בגדר חשוד לבין כהונה כראש ממשלה חשוד. כמו כן, בנובמבר 2019 נתניהו ידע בדיוק היכן הוא עומד אחרי החלטת יועמ’’ש בנוגע להגשת כתבי אישום, ובהנחה שהוא ינצח בבחירות הוא יוכל להכניס להסכם הקואליציוני סעיף שלפיו גם אם מוגש כתב אישום, הוא נשאר ראש ממשלה”.

 

מיליון שאלות לא פתורות

 

תוכנית המיגון הגרנדיוזית שנראית כיריית הפתיחה בקמפיין הבחירות של שר האוצר מעוררת את השאלה אם תוכנית מיגון מגובשת בכלל קיימת.

 

התשובות תלויות בזהות הנשאל: לפי אנשי כחלון, יש תוכנית ברורה שנמצאת בדיונים זה שנה, כולל תג מחיר ואפילו חלוקה ברורה של מקורות מימון: מחצית אחת תגיע מתוכנית התייעלות של מערכת הביטחון; השנייה מתקציב המדינה.

 

אבל בדרגים המקצועיים במשרד האוצר, וגם במשרד הבטחון, מדגישים שאף שהם מכירים תוכנית בהתהוות למיגון העורף, אין מעבר לה שום סיכומים, וגם לא הסכמות על מימון.

 

 

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן (ארכיון) בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן (ארכיון) צילום: אוהד צויגנברג

 

“הכל גימיקים של קמפיין בחירות”, אומר גורם בכיר מאוד במשרד הביטחון, שאמור להיות בקיא בפרטי התוכנית. “אף דיון רציני עוד לא התקיים. אין סיכומים. הכל על בסיס העיקרון: ‘לפני שמתחילים, בואו נרוץ לספר לחבר’ה’. נכון להיום קוצצו מתקציב הביטחון 8.3 מיליארד שקל”.

 

בסביבת כחלון מכחישים בתוקף את הטענה שאין תוכנית ותקציב. “כל הרגלים, הידיים והראש של כל אגף התקציבים עמוק בתוך התוכנית הזו” מסר מקורב מאוד לשר האוצר. “כולם יודעים, כולם מכירים, זה מתבשל כמעט שנה. לא רק שהתוכנית קיימת, היא גם תבוצע”.

 

על רקע התגובה הזו מפתיע עוד יותר לשמוע את האמירות הבאות מפי פקידים בכירים באוצר: “אין סיכומים על כלום”, מתעקש גורם בכיר באוצר שמסביר שאפילו לא החלו דיונים על מימון התוכנית. גם אחרי שיושגו סיכומים, הוא מבהיר, יהיה צורך “למצוא מקור תקציבי”, והוא מסכם: “אנו לא מדפיסים כסף”.

 

צריכים להבין לעומק את דברי הבכיר. תקציב 2019 הוא תקציב נעול שכבר אושר בשלוש קריאות, ולכן אם רוצים להתחיל ליישם את תוכנית המיגון החדשה בשנה הבאה יידרש קיצוץ רוחבי בסך 1.5 מיליארד שקל. זה אומר לקצץ בתקציבי הבריאות, הרווחה, החינוך, ולא יהיה אפשר לעמוד בכל ההבטחות שנזרקו לאוויר ערב אישור תקציב המדינה.

 

קיצוץ כזה יגיע אחרי שבליל אישור התקציב לשנת 2019 הוחלט על קיצוץ רוחבי של 5 מיליארד שקל בתקציבי 2018 ו־2019. במרץ הוחלט לקצץ עוד 300 מיליון שקל בתקציב, ועוד 2.7 מיליארד שקל שמותנים בהתחשבנות מול ביטוח לאומי, אחרי שתקרת הגירעון הועלתה ל־3% תמ’’ג. נזכיר שכחלון ונתניהו עוד לא ויתרו רשמית על כוונותיהם לבצע הפחתת מסים נוספת, צעד שפקידי האוצר ובנק ישראל מתנגדים לו בינתיים.

 

רה”מ בעד כחלון, בערך

 

גרסת כחלון מקבלת תמיכה מכיוון לא לגמרי מובן מאליו ‑ ראש הממשלה נתניהו. “בודאי שנתניהו בלופ”, מסר ל”כלכליסט” מקורב לראש הממשלה. לדבריו ישנה תוכנית, והיא “לא קשורה לקמפיין הבחירות של כחלון. לטעון דבר כזה זו עוות של המציאות”.

 

עד כה נתניהו עצמו ממלא פיו מים. זה מעלה תהיות: איך ייתכן שבמציאות שבה הדרום בוער והצפון סובל ממתיחות בטחונית, הוא לא מבקש לנכס לעצמו את התוכנית. אותה שאלה בדיוק נשאלת גם לגבי שר הבטחון ליברמן. התשובה פשוטה: כחלון עקף אותם בסיבוב. שר האוצר סבור שהוא האיש שהביא למשק צמיחה של 4.7%, והתקוטט יומם וליל עם פקידי האוצר ובנק ישראל כדי להוציא עוד שקל ולהוריד מסים. ההפגנות של מי שלא קיבלו מתקיימות תחת ביתו – לא תחת בתיהם של ביבי וליברמן ‑ ולכן הקרדיט על גיבוש וביצוע תוכנית המיגון הענקית מגיע לו. הקמפיין כבר כאן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x