$
בארץ

נסגר התיק בנושא כללי האתיקה של משרדי הנסיעות ויועצי התיירות

הממונה על ההגבלים העסקיים קבעה כי לא תנקוט צעדי אכיפה למרות שחשבה שהם פוגעים בתחרות, וזאת משום שב-1991 קבעה הרשות שכללי האתיקה אינם מהווים הגבל עסקי

תומר גנון 16:4325.07.18

הממונה על הגבלים עסקיים, מיכל הלפרין, הודיעה היום (ד') כי לא תנקוט צעדי אכיפה בגין כללי האתיקה שקבעו התאחדות משרדי הנסיעות ויועצי התיירות בישראל, שאסרו על סוכנויות נסיעות לשדל עובדים של מתחרים. הרשות סברה כי הכללים פוגעים בתחרות משום שהם חוסמים מעבר של עובדים.

 

בהודעה שפרסמה היום רשות ההגבלים נכתב כי במסגרת סגירת התיק "הממונה מבהירה כי כבילות האוסרות על תחרות על עובדים בין חברות מתחרות, עשויות להיות הפרה של חוק ההגבלים העסקיים. לעמדת הממונה, ככלל, כבילות מסוג זה, בין אם במסגרת קו פעולה של איגוד עסקי ובין אם במסגרת הסדר ביו מתחרים, יצדיקו נקיטת צעדי אכיפה נגד המפרים".

 

 

מיכל הלפרין, הממנוה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין, הממנוה על ההגבלים העסקיים צילום: נמרוד גליקמן

 

הודעת הרשות היא בהמשך להודעתה מדצמבר 2017, לפיה היא שוקלת להטיל עיצומים כספיים על ההתאחדות, חברת אמסלם תיירות ונופש, חברת דיזנהאוז - בי.טי.סי. וכן על נושאי משרה בהן, בגין מעורבותם, כל אחד כפי חלקו, בקביעת קו פעולה אסור של איגוד עסקי ובפעולה על פיו.

 

"ברקע להודעת הרשות", נכתב בהודעה, "עמדו פעולות אותן נקטה ההתאחדות בעקבות תלונות שהגישו אמסלם ודיזנהאוז, שמטרתן לאכוף על חברת תלמה נסיעות ותיירות את כללי האתיקה שהיו קבועים אז בתקנון ואסרו, בין היתר, על שידול עובדים של מתחרים החברים בהתאחדות.

 

"החלטת הממונה שלא לנקוט צעדי אכיפה נובעת מכך שבשנת 1991, בעת רישום ההתאחדות כעמותה ברשם העמותות, רשות ההגבלים הציגה בפני ההתאחדות מצג לפיו כללי האתיקה אינם מהווים הגבל עסקי, וכי ניתן לרשום אותם בתקנון – ובמשתמע אף לפעול על-פיהם", נכתב בהודעה.

 

עו"ד בועז גולן, ראש מחלקת הגבלים עסקיים ותחרות במשרד גולדפרב זליגמן, שייצג את אמסלם תיירות ונופש, יחד עם עוה"ד נמרוד פראוור ומיטל סדובניק, מסר: "החלטת הממונה עושה צדק עם אמסלם תיירות, אשר הקפידה לפעול בגבולות החוק ועל-פי הדין. במהלך השימוע הסברנו לרשות כי המקרה אינו מתאים להטלת עיצום כספי, ולשמחתנו טענתנו התקבלה. זה המקרה הראשון שבו הממונה החליטה לא להטיל עיצומים כספיים לאחר עריכת שימוע, ואכן המקרה ראוי להחלטה התקדימית."

בטל שלח
    לכל התגובות
    x