$
משפט

למרות המחאות: המדינה הודיעה לבג"ץ על אישור חוק הפונדקאות

הממונה על ענייני הבג"צים בפרקליטות המדינה העביר את העדכון, וזאת למרות שבמשרד ראש הממשלה פוזרו בימים האחרונים הבטחות לפגישה עם ראשי אירגוני הלהט"ב במטרה למצוא פיתרון למשבר סביב החוק המפלה

נעמי צורף 19:5224.07.18
המדינה הודיעה לבג"ץ על העברת חוק הפונדקאות. לפני כשנה החליט בג"ץ להשהות את הכרעתו בעתירה נגד אפליית גברים וזוגות ההומוסקסואלים בהסדרי הפונדקאות כדי לכבד את הכנסת ולא להקדים פסק דין לחוק. היום הגיע הדד ליין והממונה על ענייני הבג"צים בפרקליטות המדינה, נחי בן אור, העביר הודעת עדכון כי ב"17.8.18 אושר בכנסת נוסח חוק הסכמים לנשיאת עוברים".

 

לפני שנה, השופט סלים ג'ובראן לא מצא כל טעם רלבנטי בהבחנה בין נשים יחידניות לגברים יחידנים בכל הנוגע למימוש הזכות להפוך להורה. "הסדר חוקי", כתב השופט, "המעניק זכות בעלת מעמד חוקתי לקבוצה אחת ומדיר מפניו קבוצה אחרת בשל זהותה, העדפותיה, נטיותיה או אורחות חייה - הוא הסדר הנחזה להיות מפלה, שקשה להלום אותו".

 

התשובה ניתנה היום למרות שבימים האחרונים לשכת ראש הממשלה הפיצה מסרים בנוגע להיתכנות פגישות עם ראשי הארגונים הלהט"בים ועל רקע פרסומים כי רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו החלה לעסוק בנושא בעצמה.

  

הפגנת מחאה נגד חוק הפונדקאות השבוע הפגנת מחאה נגד חוק הפונדקאות השבוע צילום: אדם קפלן

 

תשובת המדינה מגיעה על רקע המחאה שפרצה עם אישור חוק הפונדקאות בשבוע שעבר וצברה תאוצה בימים האחרונים עם תמיכה מצד חברות רבות במשק והפגנות ברחבי הארץ. ביום ראשון השתתפו כ-80 אלף איש ב"הפגנת השוויון למען הקהילה הגאה" שנערכה בכיכר רבין בתל אביב. בעצרת השתתפו, בין היתר, פעילים בקהילה, אמנים רבים ואמניות רבות, בהן קורין אלאל, דנה אינטרנשיונל, רונה קינן וריטה. את העצרת הנחו אנשי התקשורת נדב בורנשטיין ולוסי אהריש, ונשאו בה דברים פעילים ופעילות מהקהילה הגאה, שסיפרו על הקשיים הרבים שעברו בחייהם, וקראו לשוויון.

 

במסגרת המחאה, חברות רבות הביעו את תמיכתן בעובדיהם שבחרו לשבות ביום ראשון. בין חברות ההייטק שהודיעו על תמיכתן לפי הנתונים שהגיעו לאגודה למען הלהט"ב, נמצאות חברת מיקרוסופט, שגם מעניקה 60 אלף שקל לעובדים הומואים שפונים להליך פונדקאות בארה"ב או קנדה, לוג׳יק, נטורל אינטליג'נס, סייבריזן, נובוקיור, מיינדספייס, IBM, איירונסורס, קלטורה. גם חברות ההייטק סולוטו, Fiverr וסקיוריטי אינסיילו (enSilo)הודיעו על הצטרפותן למאבק ובתמיכה בכל עובד שיבחר לשבות ביום ראשון.

 

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן פרסם חוזר לעובדי ההסתדרות בו הוא מאשר לעובדים הלהט"בים בארגון לקחת חלק במחאה. עוד עסקים שהודיעו על תמיכה הם סודהסטרים שהודיעה גם על התחייבות של מנכ"ל החברה, דניאל בירנבאום לתרום כ-61 אלף שקל ל"עמותת אבות גאים", חברת הביטוח הראל, בית ההשקעות אופנהיימר, באומן בר וקום איל פו ועוד. גם עיריית תל אביב ועיריית רעננה וכן קבוצת הכדורגל הפועל קטמון הודיעו על תמיכתן. מבין חברות הפרסום ויחסי הציבור נמצאות מקאן תל אביב, גיתם bbdo, בן חורין ואלכסנדרוביץ, טוויסטד, י. נתנאל, לאופר גלאון, ג׳ינג׳ר, טינק, אוסום, גו מובלין.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x