$
בארץ

נתניהו וליברמן בוחנים את הצמדת תקציב הביטחון לתמ"ג

גורם בכיר במשרד הביטחון אמר ל"כלכליסט" כי הצמדת תקציב הביטחון לתמ"ג תאפשר למשרד הביטחון ליהנות מהצמיחה במשק ולהתמודד עם אתגרי הביטחון "ההולכים ומתעצמים"

עמרי מילמן 19:1524.07.18

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש מהדרגים המקצועיים לבחון את הצעתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן בנוגע לתקציב הביטחון, לפיה יוצמד התקציב לתמ"ג. גורם בכיר במשרד הביטחון אמר ל"כלכליסט" כי "שר הביטחון טוען כבר חודשים רבים שהדרך להתמודד עם אתגרי הביטחון ההולכים ומתעצמים היא הצמדת תקציב הביטחון לתמ"ג ואף העביר דרישה מסודרת בנושא. אנחנו שמחים שהמסר מתחיל להיקלט. אבל אנחנו מקווים שלפני הכל יעמדו בצרכים של היום, לפני שמפזרים הבטחות לצרכי המחר".

 

לפי ההסכם בין שר האוצר משה כחלון ושר הביטחון הקודם משה יעלון, תקציב הביטחון נקבע על כ-60 מיליארד שקל בשנה (לא כולל תקציבים נפרדים) לחמש שנים. הקיבוע הוביל למצב שבמסגרתו כאשר התוצר גדל בכל שנה, שיעור התקציב מהתוצר יורד, וכך גם הנטל של תקציב הביטחון על המשק יורד. כעת מבקש ליברמן למעשה להינות מהצמיחה במשק ולהצמיד את תקציב הביטחון כך שיעלה במידה והתמ"ג עולה.   

 

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן שר הביטחון, אביגדור ליברמן צילום: אוראל כהן

 

הבוקר (ג') נחשפה ב"ידיעות אחרונות" תוכנית הצטיידות ומיגון העורף בהיקף של 30 מיליארד שקל למשך עשור. לאחר פרסומה בכירים במשרד הביטחון הכחישו את קיומה וטענו כי היא רחוקה מלהיות ממשית, וכי נועדה להסתיר את החוסרים בתקציב של משרד הביטחון בשנה הנוכחית. משמעות התוכנית היא כי כבר בשנה הבאה יירדשו להעניק למערכת הביטחון תוספת של מעל מיליארד שקל בניגוד להסכם כחלון-יעלון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x