$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

למתנגדי סלינגר יהיו נציגים בוועדה שתבחר את מחליפתה

לוועדה למינוי הממונה על שוק ההון נבחרו נדין בודו טרכטנברג מבנק ישראל ומאיר לוין ממשרד המשפטים ‑ הבאים מגופים שהתעמתו לא פעם עם הממונה היוצאת. גם ראש רשות ני"ע לשעבר שמואל האוזר הוזמן להיות חבר בוועדה

רחלי בינדמן ואדריאן פילוט 08:1723.07.18

בניגוד לרצון לחזק את מעמדה העצמאי של רשות שוק ההון, בהליכי הבחירה של האדם שיחליף את הממונה הנוכחית מעורבים כמה גורמים שעשוי להיות להם עניין דווקא בצמצום עצמאותה.

 

 

 

ל"כלכליסט" נודע ששניים מחברי ועדת האיתור שהקים מנכ"ל האוצר שי באב"ד קשורים בגופים שהתעמתו בשורה של עניינים עם הנציבה היוצאת דורית סלינגר: הראשונה היא ד"ר נדין בודו־טרכטנברג, המשנה לנגידת בנק ישראל; והשני הוא עו"ד מאיר לוין, המשנה ליועמ"ש במשרד המשפטים. בנוסף, סגנו של כחלון במשרד האוצר, ח"כ יצחק כהן (ש"ס), מקדם את מינויו לתפקיד של אסף מיכאלי ‑ סגנה של סלינגר ששימש בעבר כיועצו הכלכלי. ל"כלכליסט" נודע כי כהן לא רואה בעין יפה את מינויה של עו"ד ליקוורניק לתפקיד אם כי בשיחה עם "כלכליסט" הכחיש את השמועות על כך שהטיל וטו על המינוי. אף על פי כן, לא מן הנמנע כי בסופו של דבר ועל רקע לוחות הזמנים הקצרים, יתמנה מיכאלי כממלא מקום ולאחר מכן יבחר כקבוע. מינוי כזה, ככל שמיכאלי נחשב לדמות מוערכת ברשות, עלול להיתפש כמינוי פוליטי, בעוד תפקיד הממונה אמור להיות מנותק מהשפעות פוליטיות.

 

ועדת האיתור לממונה על שוק ההון טרם התכנסה, אולם נודע כי לצד יו"ר הוועדה באב"ד, בודו־טרכטנברג ולוין, התבקש לכהן גם יו"ר רשות ני"ע לשעבר שמואל האוזר לכהן בועדה. החבר החמישי בועדה יהיה נציב שירות המדינה, או נציג מטעמו.

 

 צילומים: אוראל כהן, עומר מסינגר

 

 

בין אם לליקוורניק יש סיכוי להתמנות לתפקיד ובין אם לאו עולה השאלה האם זהות חברי הוועדה שעתידה לקבוע את המינוי הרגיש בעייתית. על פניו נראה כי מדובר באנשי מקצוע מוערכים ורלוונטיים, אולם בחינה מעמיקה של האינטרסים בגופים שהם מייצגים מעלה סימן שאלה, האם מדובר באנשים הנכונים לבחור את מי שיעמוד בראש רשות שוק ההון.

 

בודו־ טרכטנברג מגיעה, כאמור, מבנק ישראל, בו יושבת גם המפקחת על הבנקים, חדוה בר. בר וסלינגר היו חלוקות בשורת נושאים, המרכזי שבהם: רצונה של בר לאפשר לבנקים להתחרות בחברות הביטוח בשיווק ביטוחים ‑ מהלך שסלינגר פסלה על הסף. המאבק המרכזי בין השתיים כיום הוא על סמכויות הפיקוח של כל אחד מהרגולטורים במסגרת יישום החוק להגברת התחרות במערכת הבנקאית (חוק שטרום). גם המינוי של עו"ד מאיר לוין כחבר ועדה לא עושה שכל בהיבט הזה. לוין הוא מינוי של שרת המשפטים איילת שקד, שהצהירה לא פעם על חוסר שביעות רצונה מהררי הרגולציה מבית היוצר של רשות שוק ההון בעידן סלינגר. רשות שוק ההון נמצאת בקשר שוטף מול משרד המשפטים שמאשר נוסחים של הצעות חקיקה וחוזרים שהרשות מביאה לפתחו.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x