$
משפט

פרסום ראשון

פרשת השוחד בשיכון ובינוי: מעגל הנחקרים מתרחב לרואי החשבון

ל"כלכליסט" נודע שצוות החקירה המשותף למשטרה ולרשות ני"ע יחקור השבוע בכירים במשרדי רואי החשבון שביקרו את דו"חות החברות בקבוצה - KPMG ישראל (סומך-חייקין) שביקר את דו"חות שיכון ובינוי, ו-BDO ישראל (זיו-האפט) שביקר את דו"חות החברות הבנות והנכדות SBI

תומר גנון 16:1122.07.18

מעגל הנחקרים בפרשת השוחד, המרמה והלבנת ההון בקבוצת שיכון ובינוי, שבשליטת שרי אריסון, ממשיך להתרחב. ל"כלכליסט" נודע כי צוות החקירה המשותף למשטרה ולרשות ני"ע יחקור השבוע בכירים במשרדי רואי החשבון שביקרו את דו"חות החברות בקבוצה - KPMG ישראל (סומך-חייקין) שביקר את דו"חות שיכון ובינוי, ו-BDO ישראל (זיו-האפט) שביקר את דו"חות החברות הבנות והנכדות SBI.

 

בשלב זה לא ידוע האם הבכירים שזומנו יחקרו באזהרה או ימסרו עדות פתוחה. חלק מהמעורבים נחקרים כבר היום במשרדי רשות ניירות ערך בתל אביב.

 

 

עוד נודע כי שי סקף, חשב לשעבר בסניף קנייה של SBI שהגיש נגד החברה תביעה לבית הדין לעבודה, פעל לשמור על מסמכים רבים שיתעדו את מנגנון השוחד. כך למשל, ועל אף שלדבריו הוא נדרש להשמיד אותם, סקף השתמש בשירותי השליחויות של החברה כדי להעביר לישראל מסמכים חשבונאיים רבים. מסמכים אלה הועברו לידי המשטרה עם פתיחת החקירה.

מה דעתך על מניית שיכון ובינוי:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", בידי המשטרה ורשות ני"ע גם הקלטת רגישות שביצע בעבר סקף. על פי ההקלטות בכירים בקבוצה הנחו לכאורה את אנשי הכספים להוציא חשבוניות פיקטיביות כנגד סכומי כסף שהוצאו במזומן מקופת החברה בסניפים ברחבי העולם, לצורך תשלומי שוחד.

רובי לזרוב (ארכיון) רובי לזרוב (ארכיון) צילום: צביקה טישלר

 

 

פירמת BDO שבכירים בה צפויים להיחקר בפרשה, הייתה זו שביקרה את הדו"חות הכספיים של החברה הבת של שיכון ובינוי SBI שוויץ. על פי החשד, בדו"חות אלה לא ניתן גילוי לתשלומי השוחד - תשלומים במזומן שבוצעו בסניפי החברה במזרח אפריקה ודרום אמריקה כדי לקדם זכייה בפרויקטים. עם חשיפת הפרשה נחקר באזהרה רו"ח רובי לזרוב - שותף ב-BDO זיו-האפט שהיה אחראי על הכנת הדו"חות ב-SBI שוויץ וסניפיה.

 

על פי כתב תביעה שהגיש בעבר סקף, הוא התריע בפני רו"ח לזרוב על מנגנון תשלומי השוחד כאשר זה הגיע לביקור בסניף קניה. לטענת סקף לזרוב לא הופתע, ואמר כי לא מדובר בנוהג במזרח אפריקה, אלא בפרקטיקה מוכרת ומושרשת, חובקת עולם, שזוכה לגיבוי הביקורת הפנימית של החברה, ועדת הביקורת של הדירקטוריון, המחלקה המשפטית של החברה בראשות עו"ד חזי קטן, ומגיעה אפילו עד למנכ"ל לשערב עופר קוטלר. נציין כי קטן, כיום היועץ המשפטי של אורמת, וכן קוטלר נחקרו כחשודים בפרשה.

 

כעת עם פתיחת השלב השני בחקירה, בודקים במשטרה וברשות ני"ע גם את המעורבות והפיקוח של מי שהיה אחראי על דו"חות החברה האם שיכון ובינוי - פירמת KPMG. רואי החשבון של KPMG קיבלו בפועל את דו"חות SBI שוויץ, כדי לבקר ולכלול אותם בדו"חות החברה האם שיכון ובינוי.

 

בתוך כך, היום (א') הסתיים מעצר הבית של יו"ר שיכון ובינוי, משה לחמני, שנעצר בשבוע שעבר. על פי התנאים המגבילים שהוטלו עליו, נאסר עליו ליצור קשר עם המעורבים בתיק בנושאי החקירה למשך כחודש. כמו כן הוצא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ ל-60 יום. לחמני הפקיד ערבות של 200 אלף שקל, וחתם בנוסף על התחייבו עצמית של 400 אלף שקל.

 

את קבוצת שיכון ובינוי מייצג משרד גורניצקי ושות'.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x