$
בארץ

חוק איסור פרסום מוצרי טבק אושר בקריאה ראשונה

הצעת החוק כוללת איסור פרסום גורף על מוצרי טבק לסוגיהם, כולל סיגריה אלקטרונית ומוצרי אידוי טבק באופן גורף. בנוסף, יאסר עישון סיגריות אלקטרוניות במקומות ציבוריים

צבי זרחיה 08:0419.07.18

הצעת החוק לאיסור פרסום מוצרי טבק עברה לפנות בוקר (ה') בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. הצעת החוק הוגשה על ידי חברי הכנסת איתן כבל ויהודה גליק ואליה הוצמדה הצעתו של ח"כ אייל בן ראובן.

 

כזכור, במהלך המשבר הקואליציוני על רקע ההצבעה על חוק המרכולים לפני כחצי שנה, התעקש ח"כ יהודה גליק (ליכוד) כי לא יצביע עם הקואליציה כל עוד הממשלה לא תנקוט בצעד משמעותי לצמצום נגע העישון. בעקבות המשבר הסכימה הממשלה לתמוך בחוק לאיסור פרסום ממכר סיגריות ומוצרי טבק. לפני ההצבעה כאשר שלא היה ברור אם הצעת החוק תועלה להצבעה איים גליק לא להצביע בעד חוק הלאום ובעקבות כך הובטח לו שההצעה תועלה להצבעה.

 

חוק איסור פרסום מוצרי טבק הינו חוק מהפכני ומשמעותי בכל הנוגע למאבק בנגע העישון וכולל: איסור פרסום גורף על מוצרי טבק לסוגיהם, כולל סיגריה אלקטרונית ומוצרי אידוי טבק באופן גורף.

 

יצויין כי החריג לחוק יהיה רק בעיתונות הכתובה ולא במהדורה האינטרנטית של העיתון, לא כולל עיתונות שמיועדת לילדים ובני נוער שבה הפרסום יהיה אסור.

 

כמו כן, הצעת החוק כוללת איסור שליחת פרסומת למוצרי טבק גם למי שנתן את הסכמתו לכך, איסור הצגה בחנויות כולל בדיוטי פרי, איסור מכירת מוצרים עם ריכוז גבוה של ניקוטין, מעל 20 מ"ג למיליליטר (כמו ג'ול), איסור קידום מכירות בתמורה למוצר עישון אחר, חובת דיווח על תכולת מוצרי טבק ועישון למשרד הבריאות, כולל מידת רעילות החומרים.

 

בעיתונות הכתובה בלבד – חובת פרסום מודעה שווה בגודלה לכל מודעה שתוכנה יקבע על ידי משרד הבריאות – גודל המודעה יכלול את השטח שהוקצה לאזהרה וכן חובת אזהרה על גבי פרסומות למוצרי טבק בעיתונות הכתובה בגודל של 30% במקום 5% משטח המודעה כפי שקיים כיום.

 

בתחום האכיפה נקבע כי בתחום הקנסות יהיו שני מדרגי ענישה. חברות הטבק שיפרו עבירות חמורות צפויות לקנס של כ-450 אלף שקל.

 

לבסוף, בחוק נקבע כי יקבע איסור על עישון במקומות ציבוריים של מוצרים כגון: אייקוס וסיגריות אלקטרוניות.

 

הצעת חוק זו היא הצעת חוק פרטית של חברי הכנסת יהודה גליק, ואיתן כבל, אליה הוצמדה הצעת החוק של חבר הכנסת אייל בן ראובן, שעברה בתמיכת משרד הבריאות, ומביאה לידי יישום את החלטת הממשלה מספר 3247 מיום 29.5.2011, שבה הוחלט, בין היתר, בהתבסס על המלצותיה של הוועדה הציבורית למניעת נזקי עישון מיום 18.1.2011, להטיל על שר הבריאות לחוקק חוק להגבלת הפרסום של ממכר סיגריות וטבק.

 

הצעת החוק לוותה בסיוע של האגודה למלחמה בסרטן, איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית, החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון, רשת ערים בריאות, העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, המיזם למיגור העישון, עמותת אוויר נקי והמועצה הישראלית למניעת עישון.

 

כבל אמר כי "לא יעזרו הלחצים והתרגילים שעשו ויעשו לנו הטייקונים של הטבק וצבאות הלוביסטים של חברות הענק. אנחנו במאבק אמיתי של חיים או מוות, כשמול חייהם ובריאותם של אזרחי ישראל ניצבים האינטרסים הכלכליים של חברות הטבק. היום כבר אפשר לומר שהניצחון הוא של הציבור".

 

 

החוק קובע גם איסור על עישון באמצעות סיגריה אלקטרונית במקומות ציבוריים החוק קובע גם איסור על עישון באמצעות סיגריה אלקטרונית במקומות ציבוריים צילום: רויטרס

 

גליק הדגיש כי "מדובר במהפכה של ממש. מדינת ישראל מתחילה בזאת להצטרף לעמי העולם הפועלים באינטנסיביות לצמצום משמעותי של העישון ונזקיו. זאת, על אף מאמציהם הבלתי נסבלים של תעשיית הפשע של חברות הטבק והעישון".

 

בן ראובן אמר כי "הצעת החוק שלי שהוצמדה, נועדה לסתום את הפריצות שמאפשרת לחברות הטבק לפרסם באתרי האינטרנט את מוצריהן. היום אנחנו עושים צעד אחד נוסף במטרה לשמור על בני הנוער שלנו מפני הפיתוי והחשש מהדרדרות לעישון".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x