$
בארץ

הכנסת אישרה את הרפורמה בחברת החשמל; "יום היסטורי למדינה"

עיקרי הרפורמה: הוצאת יחידת ניהול המערכת הארצית מידי חברת החשמל והפיכתה לחברה ממשלתית חדשה; מכירה של חמש תחנות כוח בטווח של 18 עד 60 חודשים והפרשתם של כ-3,000 עובדים לגמלאות. שר האנרגיה יובל שטייניץ: "לא יהיה יותר ועד חשמל על השאלטר"

צבי זרחיה 07:3819.07.18

מליאת הכנסת אישרה לפנות בוקר (ה') את חוק משק החשמל הכולל רפורמה בחברת החשמל שעיקריה: הוצאת יחידת ניהול המערכת הארצית מידי חברת החשמל והפיכתה לחברה ממשלתית חדשה; מכירה של חמש תחנות כוח בטווח של 18 עד 60 חודשים והפרשתם של כ-3,000 עובדים לגמלאות. חברת החשמל תוגדר כמונופול טבעי בהובלה וחלוקה של חשמל, כאשר תחום הייצור יעבור לסקטור הפרטי ועוד.

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ אמר לאחר ההצבעה כי "הלילה התרחש בכנסת אירוע היסטורי. לאחר שנים של ניסיונות כושלים, אישרה הכנסת את הרפורמה בחברת חשמל, ועיגנה אותה בחקיקה. המשמעות היא, שישראל תפתח בשנים הקרובות משק חשמל יעיל, מודרני ותחרותי. משק חשמל שבו לא יהיה יותר ועד עובדים עם יד על השאלטר, כי לא יהיה שאלטר, כי הרפורמה מבטלת את המצב, שחברת חשמל מייצרת את רוב החשמל בישראל. הלילה נפתח הפתח גם לתחרות בהורדת מחירים במשק החשמל, וגם למהלך של סגירת התחנה הפחמית בחדרה והחלפת הפחם בגז טבעי כחול-לבן, נקי, שיאפשר לנו לשמור על איכות הסביבה ולדאוג לבריאות הציבור. הרפורמה בחשמל היא הגדולה, המקיפה והחשובה שנעשתה בחברה ממשלתית במדינת ישראל".

  

תחנת הכוח ארובות חדרה תחנת הכוח ארובות חדרה צילום: ויקיפדיה

 

 

כחלק מהרפורמה שכבת הניהול הבכירה תעבור לחוזים אישיים, מערכות ההולכה והחלוקה יישארו בחברה כמונופול טבעי, ויושקעו בהן מיליארדי שקלים בשדרוג ובשיפור מערך השירות ללקוחות החברה. הרפורמה מאזנת בין הצורך לקיום משק חשמל תחרותי והעמקת התחרות, הוספת יצרנות פרטית והבראת החברה, לבין חובת המדינה להבטיח בטחון אנרגטי בסביבה הגיאו-פוליטית.

 

יפתח רון טל , יו"ר דירקטוריון חברת החשמל אמר: "עשינו היסטוריה לטובת מדינת ישראל, המשק הישראלי ואזרחי המדינה. כל אזרח במדינת ישראל יהנה מההשקעה בתשתיות , פתיחת השוק לתחרות וההתייעלות בחברת החשמל. כל אלה לא רק יתרמו ליציבות המשק בטווח הקצר, אלא יביאו לצמיחה ולהורדת יוקר המחייה בישראל בשנים הבאות. בזכות הרפורמה ייושמו בישראל מהפכות היסטוריות במשק האנרגיה. אני גאה ומברך שניתנה לי הזכות להיות חלק מכך".

  

עופר בלוך, מנכל חברת החשמל אמר כי: "משק האנרגיה הישראלי וחברת החשמל יוצאים לדרך חדשה. האתגר האמיתי לפנינו ישום הרפורמה , צעד אחר צעד , תוך שמירה על איכות גבוהה של המוצר החיוני אותו אנו מספקים. אנחנו מחויבים ללקוחות שלנו , לציבור הישראלי לספק חשמל בכל מצב. אני מאמין בהנהלת חברת החשמל המתחדשת שתוביל את החברה לביצועים ועמידה ביעדים שיציבו את החברה בשורה הראשונה עם כל מתחרה עתידי".

 

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן מסר כי: "אחרי עשרות שנים ונוסחאות שלא נתנו מענה אמיתי לאתגרים, היום סוף סוף אפשר לברך על המוגמר. הרפורמה הגדולה במשק יוצאת לדרך, תוך שמירה על האיתנות הפיננסית של חברת החשמל ודאגה לזכויות העובדים. בזכות האחריות הרבה שהפגינו עובדי חברת החשמל בתהליך, הצלחנו להגיע לרפורמה טובה ומאוזנת וכתוצאה מכך כל הציבור הישראלי ירוויח משק אנרגיה יעיל ומתקדם יותר".

 

 

 

 

--

,

בטל שלח
    לכל התגובות
    x