$
בארץ

ועדת השרים אישרה את הצעת החוק שתאסור פרסומות לסיגריות ומוצרי עישון

זאת, למעט חריגים מצומצמים בעיתונות המודפסת בצמוד למודעת אזהרה. בנוסף יוטלו הגבלות על שיווק כולל הצגת מוצרי עישון ותאסר גם מכירת הסיגריה האלקטרונית ג'ול

צבי זרחיה 15:4515.07.18

מליאת הכנסת צפויה לאשר בימים הקרובים בקריאה הראשונה את הצעת החוק שהגישו הח"כים איתן כבל (המחנה הציוני) ויהודה גליק (ליכוד) לפיה יאסר פרסום מוצרי עישון, למעט חריגים מצומצמים בעיתונות המודפסת – ובלבד שבצמוד תהיה מודעת אזהרה בגודל זהה.

 

 

 

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') את הצעת החוק, לאחר שהממשלה התנתה את קידומה, בקבלת אישורה של ועדת השרים.

 

כמו כן בהצעת החוק הוטלו הגבלות על שיווק ובכללן איסור הצגת מוצרי עישון – והם יחולו גם על הדיוטי-פרי. הצעת החוק כוללת גם סעיף שיאסור על מכירת הסיגריה האלקטרונית עתירת הניקוטין ג'ול. חברות שיפרו את העבירות החמורות בחוק צפויות לקנס של כ-450 אלף שקל.

 

 

סיגריה אלקטרונית סיגריה אלקטרונית צילום: שאטרסטוק

 

הצעת החוק הזו מלווה בלחצים על חברי הכנסת להתנגד לה ולסרסה בידי חברות שצפויות להיפגע ממנה: משרד הלובינג פוליסי שמייצג את חברת הטבק "פיליפ מוריס" והן את רשת בתי הקולנוע "יס פלנט". יו"ר התאחדות בתי הקולנוע משה גרידנגר הוא מנכ"ל "יס פלאנט" ששלח בתחילת השבוע מכתב באמצעות משרד עו"ד הרצוג פוקס נאמן אל ועדת השרים לחקיקה שבה התריע מפני הפגיעה בשידור סרטים שיש בהן סצנות של עישון.

 

כמו כן, משרד הלובינג בהירה ברדוגו מייצג ארגון בינלאומי המעודד תחליפים מופחתי סיכון כמו הסיגריה האלקטרונית Consumer Choice Center ואילו הלוביסטים צח בורוביץ ממשרד הלובינג "קבינט" וקרן ברק מ"קונטקטי" מייצים את הסיגריה האלקטרונית ג'ול. הלוביסטים של ג'ול נכנסו לתמונה בעיקר לאחר שנודע להם שבמסגרת החוק מתכוון משרד הבריאות לאסור את שיווקה של ג'ול.

 

ועדת השרים לחקיק שדנה בהצעת החוק ביום ראשון שעבר דחתה בשבוע את הכרעתה בעניין, בעקבות מכתב מההתאחדות בתי הקולנוע - המזהיר מפני השלכות של החוק בין היתר של שידור סרטים שבהם מוצגים מעשנים ועוד. במשרד המשפטים הסבירו שגם כמה משרדי ממשלה ובהם משרד הבריאות ביקשו לדחות את ההצבעה.

 

בינתיים, סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן, שהצעת החוק נמצאת בתחומי משרדו - הודיע על תמיכתו בה. ליצמן אמר בשבוע שעבר ל"כלכליסט" כי הוא מבקש שמליאת הכנסת תאשר את הצעת החוק בקריאה הראשונה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x