בארץ

מתקרבים לרגע היסטורי: אישור הרפורמה בחברת החשמל מגיע למליאת הכנסת

ועדת הכלכלה אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הרפורמה; הרפורמה כוללת הוצאת יחידת ניהול המערכת הארצית מידי חברת החשמל והפיכתה לחברה ממשלתית חדשה, מכירה של 5 תחנות כוח והוצאה של כ-3,000 איש לגמלאות. כל עובד יקבל כ-1,700 שקל לשכר הבסיס ומענק חתימה של כ-30 אלף שקל; ההצבעה במליאה צפויה ביום רביעי הקרוב

ליאור גוטמן 13:3112.07.18

ועדת הכלכלה אישרה לפני שעה קלה (ה') את ההתיקונים המיועדים לחוק משק החשמל, או בשמם היותר מוכר "הרפורמה בחברת ובמשק החשמל", לקראיה שנייה ושלישית. אם לא ירשמו שינויים חריגים הכנסת תאשר את הרפורמה בקריאה שנייה ושלישית כבר ביום רביעי הקרוב.

 

 

 

עיקרי הרפורמה, שאושרו לפני כמה שבועות בממשלה, כוללים הוצאת יחידת ניהול המערכת הארצית מידי חברת החשמל והפיכתה לחברה ממשלתית חדשה; מכירה של 5 תחנות כוח בטווח של 18 עד 60 חודש והוצאה של כ-3,000 איש לגמלאות. חברת החשמל תוגדר כמונופול טבעי בהובלה וחלוקה של חשמל כאשר תחום הייצור יעבור לסקטור הפרטי.

 

הסוכריות שעובדי החברה קיבלו הן הקמה של שתי יחידות חדשות בחדרה שיחליפו 4 יחידות ייצור פחמיות ישנות, כאשר הראשונה תוקם בתוך כ-4 שנים כמו גם תוספות של כ-1,700 שקל לשכר הבסיס של העובדים ומענק חתימה של כ-30 אלף שקל.  

החתימה על הרפורמה במשק החשמל, מאי 2018 החתימה על הרפורמה במשק החשמל, מאי 2018 צילום: אוראל כהן

 

יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל הזכיר לנוכחים שהרפורמה המקורית יצאה לדרכה לפני כ-22 שנה. "הוצאנו לדרך רפורמה היסטורית ודרמטית ביותר שהייתה בעשרות השנים האחרונות – לא השארנו אף בעיה לדורות הבאים וצריך להודות לעובדים שעשו מעשה לאומי". על מנת לוודא שהרפורמה אכן יוצאת לדרך דרש היו"ר כבל לקבוע בחוק חובת דיווח שנתית של שר האנרגיה לוועדה – דיווח ראשון כבר ב-31 בינואר 2019 .

 

יו"ר רשות החשמל אסף אילת אמר שכל החיסכון מהרפורמה יועבר לצרכן בדמות הורדת עלויות והתייעלות פנימית שם, כמו גם היכולת להוריד את תעריף החשמל בגין הרפורמה משנת 2026 ואילך. עלות הרפורמה נאמדת בכ-7.1 מיליארד שקל מתוכם כ-6.4 מיליארד שקל עלויות שכר ופנסיה והשאר רה-ארגון בתוך החברה.

 

מנכ"ל האוצר שי באב"ד אמר בישיבה שבעוד 8 שנים תעריף החשמל יתחיל לרדת משמעותית והציבור יתחיל להרוויח, מה גם שהשינויים שאושרו בועדת הכלכלה אינם מהותיים על ההצעה הממשלתית המקורית. מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך הגדיר את הרפורמה כ"היסטורית", ואמר שרק עכשיו למעשה החברה מתחילה את העבודה. יו"ר ועדת עובדי חברת החשמל דוד (מיקו) צרפתי ברך על המהלך וסיכם שבשלב הזה, בו 30% מהייצור כבר יצא בפועל מידי חברת החשמל, הרפורמה המוצעת היא הפתרון הריאלי ביותר עבור עובדי החברה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x