$
בארץ

חברות הטבק בדרך לקבור חוק נגד פרסום מוצרי עישון

החוק עשוי לעבור ביום שני אישור בקריאה ראשונה אבל מיד לאחר מכן הכנסת תצא לפגרה, וכשהח"כים יחזרו ממנה הם יהיו עסוקים בבחירות

צבי זרחיה 08:3011.07.18

מליאת הכנסת צפויה לאשר ביום שני בקריאה ראשונה את הצעת החוק להגבלה על פרסום מוצרי עישון ולהטלת מגבלות חמורות על מכירתם לציבור.

 

אלא שגם אם הצעת החוק תאושר, לא ברור אם תצליח להגיע להצבעה בקריאה השנייה והשלישית בקדנציה הנוכחית של הכנסת. הסיבה לכך היא שהכנסת תצא ביום רביעי הקרוב לפגרת הקיץ, וכשתחזור באמצע אוקטובר 2019, הח"כים יהיו כבר עסוקים בבחירות, שכן לפי הערכות, הכנסת צפויה להתפזר בתחילת נובמבר.

 

לפי הצעת החוק שהוגשה על ידי הח"כים איתן כבל (המחנה הציוני) ויהודה גליק (הליכוד), פרסום מוצרי עישון ייאסר, למעט חריגים מצומצמים בעיתונות המודפסת — ובלבד שבצמוד תהיה מודעת אזהרה בגודל זהה. כמו כן הוטלו הגבלות על שיווק ובכללן איסור הצגת מוצרי עישון — והן יחולו גם על הדיוטי פרי. הצעת החוק כוללת גם סעיף שיאסור על מכירת הסיגריה האלקטרונית ג'ול. חברות שיפרו את ההגבלות החמורות בחוק, צפויות לקנס של כ־450 אלף שקל.

 

 

מלמעלה: מבעלי חברת הלובינג פוליסי בוריס קרסני ויו"ר התאחדות בתי הקולנוע משה גרידינגר מלמעלה: מבעלי חברת הלובינג פוליסי בוריס קרסני ויו"ר התאחדות בתי הקולנוע משה גרידינגר צילום: אביגיל עוזי

 

ועדת השרים לחקיקה שאמורה היתה לדון בהצעה ביום ראשון השבוע, דחתה בשבוע את הכרעתה בעניין. זאת בעקבות מכתב מהתאחדות בתי הקולנוע המזהיר מפני השלכות של החוק, בין היתר על שידור סרטים שבהם מוצגים מעשנים. במשרד המשפטים הסבירו שגם כמה משרדי ממשלה ובהם משרד הבריאות ביקשו לדחות את ההצבעה. בינתיים, סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) הודיע על תמיכתו בה.

 

הצעת החוק מלווה בלחצים על הח"כים להתנגד לה ולסרסה בידי חברות שצפויות להיפגע ממנה. כך, למשל, משרד הלובינג פוליסי מייצג הן את חברת הטבק פיליפ מוריס והן את רשת בתי הקולנוע יס פלאנט. יו"ר התאחדות בתי הקולנוע משה גרידינגר הוא מנכ"ל יס פלאנט ששלח בתחילת השבוע מכתב באמצעות משרד עו"ד הרצוג פוקס נאמן אל ועדת השרים לחקיקה שבו התריע מפני הפגיעה בשידור סרטים שיש בהם סצנות של עישון.

 

כבל אינו מרוצה מכך שוועדת השרים לענייני חקיקה מבקשת שהצעת החוק הזו תועלה לאישורה, גם לפני ההצבעה בקריאה השנייה והשלישית ובכוונתו להגיש תלונה בעניין ליו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד).

 

כבל אמר ל"כלכליסט" כי "בעצם הממשלה מסרסת את הכנסת בכך שהצעת חוק כזו טעונה את אישורה של ועדת השרים לקראת הצבעה בקריאה הראשונה ולעיתים לפני ההצבעה בקריאה השנייה והשלישית".

 

במצב שכזה, קיים חשש שהממשלה תטרפד בסופו של דבר את הצעת החוק שנועדה להגן על הציבור, ולפגוע ברווחיהן של חברות הטבק. במקרה כזה: חברות הטבק והקולנוע יוכלו לסמן "וי" ולהתחיל מחדש בלחצים על הח"כים החדשים. חברות הללו מפעילות סוללה של לוביסטים בכנסת, שמסייעת להם בעיכובה של החקיקה באמצעות תרגילים שונים.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x