$
בארץ

כחלון לראשי רשויות בצפון: מיליארדים יוקצו למיגון מבנים מפני רעידות אדמה וטילים

התוכנית שנבנית על ידי משרדי האוצר, ראש הממשלה והביטחון, אמורה לעבור את אישור הקבינט הביטחוני בשבוע הבא. באוצר עוד לא מפרטים לגבי היקף התוכנית ועל פני כמה שנים היא תתפרס

עמרי מילמן 11:2810.07.18
ברקע רעידות האדמה שפקדו את ישראל בימים האחרונים, כחלון מתחייב לראשי הרשויות בצפון כי יקצה מיליארדים על פני מספר שנים לתוכנית מיגון מבנים מפני רעידות אדמה וטילים בצפון וחלקים נוספים בארץ. התוכנית אמורה לעבור את אישור הקבינט הביטחוני בשבוע הבא. התוכנית נבנית בימים אלו על ידי משרדי האוצר, ראש הממשלה והביטחון. באוצר עוד לא מפרטים לגבי היקף התוכנית ועל פני כמה שנים היא תתפרס.

 

 

 

 

בשנה האחרונה תקף שר הביטחון אביגדור ליברמן את כחלון ואת משרד האוצר על כך שלא מקצים כספים למיגון הצפון בהתאם להחלטות ממשלה קודמות. כך למשל אמר בסיור בצפון בנובמבר האחרון כי "אנחנו עוסקים בעניין שהוא 'נטו חיים'. מבחינתי הדבר המאכזב ביותר הוא שהממשלה אינה מממשת החלטות שהיא קיבלה. מאז קבלת ההחלטה משרד האוצר מטרפד את מימושה משיקולים לא ברורים, וזאת למרות הצורך הברור בחיזוק הצפון ולמרות שעבודת המטה והתכניות המפורטות הושלמו"

מיליארדי שקלים יוקצו למיגון מבנים מיליארדי שקלים יוקצו למיגון מבנים צילום: שאטרסטוק

 

 

בדיון בנושא מיגון הצפון מטילים במאי האחרון בוועדת הכספים חשף גולן ואך, ראש מחלקת מיגון, פיקוד העורף כי "במרחק של קילומטר מהגדר ישנם 413 בתי אב ללא ממ"ד, העלות היא 41.3 מיליון שקל. עד 4 קילומטר מדובר על 425 מיליון שקל למיגון 4,250 בתים שהינם ללא ממ"ד, 4 עד 9 קילומטר מדובר על 12,160 בתים כפול 100 אלף, זה בערך 1.2 מיליארד שקל. 9 עד 20 קילומטר מדובר על 36 אלף בתי אב, 20 עד 40 קילומטר מדובר על סדר גודל של מאה אלף בתי אב ללא ממ"ד. המלצתנו היא לתת מאה אחוז מימון עד 4 קילומטר מהגבול, מעבר לכך יש המלצות מסודרות לפי מצב סוציו אקונומי ועוד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x