$
דעות

למרות הכל, מחיר למשתכן היא הצלחה

תוכנית הדגל של כחלון עושה את העבודה בטווח הקצר, השאלה היא אם במשרד האוצר זוכרים שהיא נועדה מראש רק לכבות שרפות

נמרוד בוסו 12:5509.07.18

שלוש שנים אחרי שקבינט הדיור בראשות שר האוצר הטרי משה כחלון אישר את תוכנית מחיר למשתכן, יש שני דברים שאפשר לומר עליה בוודאות. הראשון: היא עמוסה בבעיות ובמגרעות. תכנון לא איכותי מספיק, זמני המתנה ארוכים מהזכייה בהגרלה עד החתימה על החוזה לרכישת הדירה ויצירת שלל עיוותים בשוק הדירות - והרשימה עוד ארוכה. הדבר השני שאפשר להגיד בוודאות הוא שלמרות כל הכשלים, התוכנית הצליחה לעמוד ביעד שהוצב לה - לספק פתרון זמני לבעיית מחירי הדיור.

 

 

 

כדי להבין למה ראוי להגדיר את התוכנית הזו כהצלחה, כדאי להיזכר במה שהתחולל כאן מסוף 2007 ועד 2016. במשך קרוב לעשור מחירי הדירות עלו בחדות, תוך שהממשלה ניצבת מול התופעה חסרת אונים. תוכנית "הפטישים" של שטייניץ התגלתה כבדיחה לא מצחיקה וכך גם ועדות הסופרטנקר של ראש הממשלה בנימין נתניהו. יאיר לפיד היה הבא לנסות את כוחו כשבא עם הצעה לאפס את המע"מ על דירות חדשות, אך עלה על כל מוקש פוליטי אפשרי בדרך אל היעד ולבסוף פוטר. "מחיר מטרה" של אורי אריאל דווקא יצאה לדרך, אך היתה מוגבלת בהיקפה.

 

משה כחלון משה כחלון צילום: עמית שעל, יובל חן

 

היעדים הושגו

 

ואז בא כחלון עם מחיר למשתכן. מה היה לנו מאז? עשרות אלפי משקי בית רכשו דירה בהנחה של מאות אלפי שקלים, צומצם חלקם של המשקיעים בשוק הדירות, הביקוש לדירות שוק חופשי ירד ובחודשים האחרונים מורגשת ירידת מחיר מתונה בשוק כולו. בטווח הקצר, התוכנית עמדה ביעדיה.

 

 

 

 

לצד כל אלה חלה התפתחות שלילית: ירידה חדה בהתחלות הבנייה - הדירות החדשות שבנייתן מתחילה מדי שנה. הנתונים הנחשפים כאן כעת מסבירים מדוע. גם במחצית הראשונה של 2018 המשיכה רמ"י להוציא לשוק כמות סבירה של קרקעות לבנייה למגורים, אך הקבלנים כבר לא ממהרים לרכוש את הסחורה. בחלק גדול מהמקרים המכרזים נכשלים בלי שהוגשה בהם אפילו הצעה אחת. זה קורה כי כמות הקרקע שהוצעה באזורי הביקוש ("חדרה-גדרה") היתה נמוכה משמעותית מזו שהוצעה ב־2017. וזה קורה כנראה גם בגלל שהמודל הנוכחי של התוכנית מתחיל למצות את עצמו מבחינת הקבלנים.

 

בסך הכל פלסטר

 

מחיר למשתכן מעולם לא היתה אמורה לספק פתרון לבעיות היסוד של שוק הדירות - בראשן הגדלת ההיצע ויצירת חלופות ראויות למגורים בבעלות. השאלה שעולה כעת היא אם שר האוצר ופקידיו עוד זוכרים כי התוכנית מלכתחילה נועדה לספק פתרון קצר טווח ותו לא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x