$
בארץ

מה המסר שהעבירה פלוג לנתניהו במכתבה?

הנגידה הודיעה לנתניהו כי תפרוש בתום 5 שנות הכהונה, בנובמבר הקרוב. מכחלון היא התעלמה לאור יחסו אליה. פלוג מבקשת להזכיר לנתניהו שלמרות שהתרחק מעולם הכלכלה בשנים האחרונות, האחריות למנות נגיד עצמאי, כזה שלא ייפחד לבקר את החלטות האוצר, היא קודם כל שלו, ומינוי נגיד "נוח" יהיה על ראשו

עמרי מילמן 10:5708.07.18

ביום חמישי האחרון היה אמור ראש הממשלה בנימין נתניהו להיפגש עם נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, שבמסגרת החוק תפקידה הוא גם לייעץ לממשלה בעניינים כלכליים. בסופו של דבר נתניהו דחה את הפגישה, אולם לפלוג היה חשוב להודיע לו על ההחלטה שקיבלה כבר לפני מספר שבועות, אז תואמה עימו הפגישה - היא לא תעמיד את עצמה כמועמדת לתקופת כהונה נוספת לתפקיד נגידת בנק ישראל. את זאת עשתה במכתב ששלחה לו.

 

 

 

פלוג תסגור 5 שנים בתפקיד בחודש בנובמבר הקרוב, תום כהונתה. 5 שנים לא פשוטות היו לה כנגידה, שהגיעו לאחר הליך מינוי מביש, הליך מינוי שפלוג לא רצתה לחזור עליו פעם נוספת.

 

את המטרה העיקרית של המכתב אפשר ללמוד כבר מהנמען. השיחה והמכתב הרשמי ניתנו לנתניהו, ראש הממשלה. מכחלון פלוג התעלמה. קשה להאשים את נתניהו בחיבה יתרה לפלוג, אבל בעוד שהביקורת והערות שלה בשנים האחרונות לא הזיזו את קצה המחט במד המנדטים שלו, הביקורת שלה על המדיניות של כחלון פגעה לו במרכז העצבים.

 

מי שהוביל את השיח בחודשים האחרונים על מינוי הנגידה היה כחלון, אבל לפי החוק מי שממנה הוא הנשיא, בהמלצת הממשלה. בפועל מדובר במינוי מוסכם של ראש הממשלה ושר האוצר. דרך המכתב פלוג מבקשת להזכיר לנתניהו שלמרות שהתרחק מעולם הכלכלה בשנים האחרונות, האחריות למנות נגיד עצמאי, כזה שלא ייפחד לבקר את החלטות משרד האוצר, היא קודם כל שלו, ומינוי נגיד "נוח" יהיה על ראשו.

 

כזכור, מה שבסופו של דבר הביא למינויה של פלוג היה חוסר ההסכמה בין נתניהו ושר האוצר שלו אז, יאיר לפיד. כמי שמכיר את נתניהו, וישב ולמד את התפקיד בזמן כהונתו של לפיד, כחלון הגיע מוכן. הוא כבר סיכם עם נתניהו שהם יעלו רק מועמדים שמוסכמים על שניהם. זה כנראה גם סתם סופית את הגולל על האפשרות להאריך את המינוי של פלוג.

 

 

בנימין נתניהו וקרנית פלוג (ארכיון) בנימין נתניהו וקרנית פלוג (ארכיון) צילום: קובי גדעון לע"מ

 

חמש השנים הקשות

 

פלוג ידעה כנראה מה מצפה לה, למרות שעל פי ההערכות הנגיד הקודם סטנלי פישר, המליץ עליה לתפקיד מייד לאחר שהודיע על פרישתו, נתניהו קודם כל חיפש מועמדים מבחוץ, אולם רק לאחר שהמועמדים המובילים - פרופ' לאו ליידרמן ו יעקב פרנקל - פרשו מהמירוץ בעקבות תלונות שהגישו לוועדת טירקל שנדרשת לאשר אותם. לגבי יתר המועמדים, שצלחו את ועדת טירקל, נתניהו ולפיד לא הצליחו כאמור להגיע להסכמה לגביהם, מה שגרם לכם שאחרי מסע ייסורים הודיעו לפלוג, שכבר הודיעה על פרישתה מהבנק, על בחירתה לתפקיד.

 

קל להבין את התסכול של פלוג. יועצת שאיש בממשלה אינו מקשיב לה היא אינה יועצת, היא מבקרת מהצד. ולממשלה הנוכחית אף יותר מבעבר, אין סבלנות למצקצקים, הם מהר מאד הפכו לבעלי אינטרסים או סתם כאלה שאינם מבינים.

 

הביקורת המרכזית של פלוג על המדיניות של כחלון התמקדה בהפחתות המסים שעשה כחלון, שיביאו להעלאות מסים דווקא בתקופת משבר להערכתה, ולגבי חוסר השקעה מספק בתשתיות.

 

משפט אחד של פלוג ביטא בחודש שעבר את התסכול שלה: "אף פוליטיקאי לא מקבל קרדיט על משבר אקטוארי או פיננסי שלא התרחש", במילים פשוטות - מה שצריך להעשות, ההחלטות הקשות לטווח הארוך, לא מניעות שרים פופוליסטיים.

 

 

 משה כחלון וקרנית פלוג (ארכיון) משה כחלון וקרנית פלוג (ארכיון) צילום: אלכס קולומויסקי

 

אולם אלו טענות כלליות יחסית, שכחלון הדף כלאחר יד, שכן בלאו הכי את ההשלכות שלהן לא נראה בשנים הקרובות, גם לא כאשר יצטרך להיבחר מחדש. הביקורת הצורבת יותר, זו שגם הביאה אותו לרמוז על כך שמבחינתו פלוג לא תשאר בכיסאה היא על שוק הדיור, הזירה הכמעט יחידה בה הוא רווה מעט נחת, לפחות בינתיים.

 

דו"ח בנק ישראל שפורסם בחודש מרץ האחרון התייחס בקרירות למחיר למשתכן, והתריע כי הוא ייפצל את השוק לשניים, כי רבע מהזוכים מוותרים וכמעט 37% מהמכרזים נכשלים. למעשה לבנק היתה כבר ביקורת הרבה יותר חריפה בעבר על מחיר למשתכן, אבל זה הספיק לכחלון לשלוח את אנשיו להשתלח בפלוג ובבנק והאשים אותם בכך שהם משרתים אינטרסנטים. התגובה הכואבת יותר, לאחר הטלת הרפש, היא הרמיזה לפיה הוא יחפש מחליף לפלוג בסוף כהונתה.

 

פלוג לא תדחה את החלטת הריבית

 

אחד הדברים שמקשים על הניסיון של כחלון להפחית את מחירי הדיור היא הריבית האפסית מאז 2015. לא סתם מדגיש הבנק בהודעות הריבית שלו כי אחת הסיבות לאינפלציה הנמוכה, שבין היתר משמרת את הריבית האפסית, היא תודות למאמצים של הממשלה להביא להפחתות מחירים. במילים פשוטות הם אומרים - כחלון, מה אתה רוצה מאיתנו, הכל באשמתך.

 

אגב הריבית, השבוע יפרסם הבנק החלטת ריבית נוספת, כאשר ישנן הערכות בשוק כי ייתכן והוא יקדים את הצפי להעלאת הריבית, שבכל מקרה צפויה להיות ברבעון האחרון השנה. במכתבה הדגישה פלוג כי היא תמשיך להוביל את הבנק במסגרת תפקידה כנגידה "ובפרט את קבלת החלטות המדיניות המוניטרית" עד לתום כהונתה. כלומר אם אתם חושבים שזה יידחה את הערכות להעלאת הריבית - אתם טועים.

 

פלוג שלחה כעת את המכתב לא רק בגלל הרצון להבהיר שמדיניות הריבית לא תושפע מההחלטה, אלא כדי לנסות להעיר את נתניהו וכחלון לקבל החלטה מהר, לוח הזמנים מתחיל להיות צפוף.

 

בנובמבר היא אמורה לסיים את תפקידה, בפד האמריקאי למשל, הנשיא מודיע בד"כ באוקטובר-נובמבר על המועמד שלו שנכנס לתפקיד בפברואר, 5-4 חודשים. בינתיים לא נראה שכחלון ונתניהו לחוצים מלוח הזמנים הדוחק. גם הפגישה שקיימו בשבוע שעבר לא יוחדה לנושא, אלא זה היה אחד הנושאים שעלו על הפרק, כשבנתיים אין אף מועמד ריאלי שהביע עניין בתפקיד, לאחר שגם יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה לשעבר פרופ' יוג'ין קנדל, גם החשבת הכללית לשעבר מיכל עבאדי בויאנג'ו וגם החשב הנוכחי רוני חזקיהו אותתו כי הם אינם מעוניינים בתפקיד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x