$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

הפוסט שהצית משבר בין דרעי לכחלון

שר האוצר ייחס למפלגתו את הרפורמה ברישוי עסקים. דרעי למקורביו: הוא גנב לי את הקרדיט

אדריאן פילוט 07:0708.07.18

פוסט שהעלה שר האוצר משה כחלון בעמוד הפייסבוק שלו בסוף השבוע סביב הרפורמה ברישוי העסקים הצליח להרתיח את שר הפנים ויו''ר ש''ס אריה דרעי, והוא עלול להידרדר לעימות פוליטי חריף בין השניים, שמפלגותיהם שותפות מרכזיות בקואליציה של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

 

 

בפוסט שהעלה כחלון נכתב: "יש לכם עסק עם הבירוקרטיה? לבירוקרטיה יש עסק איתנו! שנים מבטיחים לכם צמצום של הבירוקרטיה, מבטיחים אבל לא עושים כלום. אנחנו שמנו לזה סוף". לפוסט מצורף לוח ובו התוקף החדש של כל רישיון העסק, שהוא ממושך הרבה יותר מהתוקף הנוכחי, לפי סוג עסק (פאב, דיסקוטק, מסעדה, בית קפה). מה שעורר את זעמו של יו''ר ש''ס הוא העובדה כי על הפוסט חתומה מפלגת כולנו.

 

 

כחלון נגד דרעי. ראש בראש כחלון נגד דרעי. ראש בראש צילום: אוראל כהן, עמית שאבי

 

"הכל כולנו?"

הרפורמה ברישוי העסקים היא אחד מפרויקטי הדגל של משרד הפנים ובמרכזה הארכת רישיון העסק, אף שמאז היוזמה המקורית הרפורמה כבר עברה לא מעט שינויים. היוזמה זכתה לתמיכה ודחיפה של משרד האוצר שהכניס את הרפורמה גם אל תוך חוק ההסדרים, אך בעקבות הלחץ לצמצם את החוק ההסדרים כחלון הסכים להוציאה ממנו, והיא תעלה מחר (ב') לאישור לקריאה שנייה ושלישית.

 

דרעי אמר למקורביו כי מדובר ב"גניבת קרדיט" של ממש, שכן מדובר ב"רפורמה של המשרד (הפנים)". גורם במשרד הפנים אף גיחך וטען כי "עוד מעט כחלון יגיד שהכל זה כולנו".

 

בסביבתו של כחלון דוחים את הטענות על הסף ומסבירים כי מי שהוביל לאישור הרפורמה בפועל (ללא קשר לגיבושה) וטרח יומם וליל היה האוצר - יחד עם משרד ראש הממשלה - ולראיה, העסקים הקטנים הודו לכחלון, ולא לדרעי. יתרה מזו, גורמים בכולנו סבורים כי הטענה היא לא פחות מ"מופרכת", שכן הגרסה המקורית של משרד הפנים היתה "מאוד חלשה, מרושלת, מלאת חורים, לא רצינית, כאשר כלל השינויים הדרמטיים שבוצעו הם יוזמות של כולנו", נמסר מגורם בכיר במפלגה. כמו כן, מזכירים שם כי במהלך שמונה שנים משרד הפנים לא הצליח לקדם דבר בתחום זה.

 

"נסביר לציבור מי אחראי"

זו אינה הפעם הראשונה שהרפורמה הזו גורמת לפיצוץ בין שני פוליטיקאים בכירים. לפני יותר משנה היה זה נתניהו שבאמצעות מנכ''ל משרדו דאז אלי גרונר לקח לעצמו קרדיט על הרפורמה, באמצעות הדלפתה לערוץ טלוויזיה והצגתה כפרויקט דגל של משרד רה''מ, והדברים הסתיימו בחרם מטעם משרד הפנים ובביטול פגישות עם משרד רה''מ סביב הנושא.

 

ל"כלכליסט" נודע כי הפעם משרדו של דרעי לא ינקוט חרם, אך הבטיחו שם כי מיד עם אישור הרפורמה, "יוסבר לציבור מי אחראי לה". במשרד טוענים שתחום רישוי העסקים הוא באחריותם המקצועית, ורק בידיהם הכלים לטפל בסוגיה.

 

 

 

הרפורמה צפויה לצמצם את הבירוקרטיה ולהיטיב בעיקר עם עסקים קטנים ובינוניים, אולם נותרו בה עדיין כמה סוגיות בעייתיות פתוחות. למשל, לצד הכוונה להאריך את רישיון העסק למסעדות, בתי קפה ואולמות אירועים, בוחנים כעת את האפשרות לחייבם להחזיק "ממונה על הבריאות" - שישגיח על פעילותם, מה שעלול להכביד עליהם שוב עם רגולציה חדשה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x