$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

הכנסת בדרך לסגירת הפרצה בחוק הלוביסטים

במשכן ידרשו מארגוני גג וההתאחדויות לחשוף את שמות הלקוחות שלהם שמיוצגים על ידי לוביסטים. כיום חלק מהלקוחות מסתתרים מאחורי הארגונים והח"כים אינם יודעים עבור מי לוחצים הלוביסטים

צבי זרחיה 06:5105.07.18

הכנסת פועלת להעלאת רף השקיפות בפעילותם של הלוביסטים ברחבי המשכן: מתכוונת לדרוש מארגוני גג, התאחדויות ואיגודים של גופים המיוצגים במשכן על ידי לוביסטים, לחשוף מיהם החברים באותם ארגונים, או במילים פשוטות: מיהם הלקוחות שבשמם הם לוחצים על חברי הכנסת.

 

כיום מסתתרים חלק מהלקוחות מאחורי ארגוני הגג שמייצגים ענפים שלמים במשק, ובהופעותיהם של הלוביסטים המייצגים אותם בכנסת אין מספיק שקיפות וחברי הכנסת לא יכולים לדעת את מי הם מייצגים באמת. 

  

 

 

נוביסטים בכנסת (ארכיון) נוביסטים בכנסת (ארכיון) צילום: מיקי אלון

 

 

זאת ועוד, לעיתים בארגונים הללו אינטרסים מנוגדים בין גופים גדולים וקטנים כשכל אחד מהחברים בהם פועל למען אינטרס אחר. כך, למשל, בדיונים שנערכו בעבר בנושאי מזון לא היה ברור את מי בדיוק מחברות המזון ייצגו הלוביסטים של איגוד חברות המזון בהתאחדות התעשיינים. יתרה מכך, ומיהן החברות שיוצגו על ידי הלוביסטים תחת הכותרת "התאחדות תעשיית המזון האיטלקית". בישיבות שעסקו בנושאי ביטוח, למשל בתקנות לקביעת ההון העצמי של חברות הביטוח (סולבנסי), היו עמדות שונות של חברות הביטוח (מגדל, למשל, לעומת חברות אחרות). בהפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים היתה שונות בעמדות של בנקים גדולים והבנקים הבינוניים והקטנים ועוד. "חוק הלוביסטים" שנחקק בשנת 2008 על ידי ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) וח"כ דאז גדעון סער (הליכוד) חייב את הלוביסטים לחשוף בפני הכנסת את רשימת לקוחותיהם. אבל שורה של חברות הצליחו להתחכם לחוק, כך שהייצוג שלהן בכנסת נעשה על ידי ארגון גג שלא חשף בפני הח"כים את שמות הלקוחות.

 

מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת שבי גטניו מנהל מאבק לחשיפת שמותיהם של חברי הארגונים. גטניו אמר אתמול ל"כלכליסט" כי גם גופים שמפרסמים באתר שלהם את שמות לקוחותיהם אין הדבר מבטיח שהרשימה מעודכנת. בכל מקרה, רשימת הלקוחות לא מועברת לידי חברי הכנסת. הוא פנה באחרונה בעניין אל יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין (הליכוד) העומד בראש "ועדת ההיתרים" המעניקה היתרים ללוביסטים במשכן. גטניו הזהיר כי "במצב הדברים הנוכחי, לוביסט המייצג איגוד כלשהו, שאינו מפרט את רשימת חבריו, עובר למעשה על חוק הכנסת. מדובר במצב מסוכן שגורר אפשרות להונאת חברי הכנסת, והצגת אותו לקוח כמי שמדבר בשם הענף כולו כשהדברים בפועל אינם נכונים". עו"ד דן מרזוק, יועץ בכיר ליועץ המשפטי של הכנסת, קיבל את טענותיו של גטניו.

 

מהכנסת נמסר כי "הכנסת סבורה כי אכן יש מקום לבחון את התופעה שבמסגרתה מיוצגים על ידי השדלנים בכנסת איגודים, פורומים וארגוני גג, מבלי שניתן להתחקות אחר החברים באותם ארגונים, שכן ייצוג של ארגוני גג לסוגיהם עלול במצבים מסוימים לסכל את הוראות חוק הכנסת – שקיפות מלאה של שמות הלקוחות המיוצגים בכנסת על ידי שדלנים. על כן, יש למנוע מצבים שבהם ייצוג של ארגון גג נועד לעקוף את חובת השקיפות האמורה. מכיוון שמדובר בנושא רוחבי, בכוונת הכנסת לבחון במהלך פגרת הקיץ אם ניתן לטפל בעניין ללא צורך בתיקוני חקיקה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x