$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

מיליון שקל מהכנסת בדרך לרשימה במועצת העיר ת"א

השר לשעבר אברהם פורז מעביר כספים שהתקבלו כמימון הבחירות של מפלגת חץ לפני 12 שנים למימון התמודדות רשימה שהוא שותף לה בבחירות למועצת העיר תל אביב. הכנסת דרשה בבית המשפט העליון את השבת הסכום אך נענתה חלקית

צבי זרחיה 08:1304.07.18

כספים שההתקבלו מהכנסת כמימון הבחירות של מפלגת "חץ", יועברו לאחר 12 שנים להתמודדותה של סיעה במועצת העיר תל אביב בבחירות המוניציפליות שייערכו ב־30 באוקטובר 2018.

 

ל"כלכליסט" נודע ששר הפנים לשעבר אברהם פורז, יו"ר מפלגת חץ, מעביר מיליון שקל שקיבל בעבר כמימון בחירות מהכנסת עבור מפלגת חץ בראשותו, לטובת רשימת "חי" המתמודדת על מקומות במועצת העיר תל אביב.

 

לאחר הבחירות לכנסת שנערכו בשנת 2006 נותרו בקופתה של חץ, שהתפלגה זמן קצר לפני הבחירות ממפלגת שינוי, סכום של 3.7 מיליון שקל.

 

מדובר בכספים שניתנו למפלגה כמימון מפלגות שוטף וכמימון בחירות. אלא שחץ לא עברה את אחוז החסימה ונותרה מחוץ לכנסת ובקופתה נוצר עודף כספי.

 

 

אברהם פורז אברהם פורז

 

הכנסת הגישה תביעה לבית המשפט להשבת הכספים שניתנו כמימון בחירות. חץ ערערה על הפסיקה ב־2011, ובית המשפט העליון הורה ב־2012 לחץ להחזיר לכנסת רק 2 מיליון שקל. כך נותר בקופתה של חץ עודף של 1.7 מיליון שקל.

 

 

בבחירות לכנסת שנערכו בשנת 2013 סייע פורז ליו"ר מפלגת התנועה ח"כ ציפי לבני בהתמודדותה, בכך שאפשר לה להשתמש בשלד המפלגתי של חץ, וכן הלווה לה כספים להתמודדות מהכספים שנותרו בקופתה של חץ. לאחר הבחירות, כשלבני זכתה בשישה מנדטים, היא החזירה את הכסף.

 

לאחרונה חבר פורז לסיעת חי במועצת העיר תל אביב, ויעביר לה מיליון שקל. בראש הסיעה עומד ראובן לדיאנסקי המשמש כיום כחבר במועצת העיר תל אביב. פורז עצמו ימוקם במקום השני ברשימת המפלגה למועצה. המפלגה לא תתמודד לראשות העיר תל אביב אלא תקרא לתמוך בראש העיר הנוכחי רון חולדאי.

 

פורז אישר ל"כלכליסט" את הפרטים ואמר כי הוא יכול להשתמש בכסף שנמצא בקופת חץ לצורך התמודדות רשימת חי למועצת העיר תל אביב. לדבריו, בעבר סייע מהכספים הללו לחי. גורמים בכנסת הסבירו שמפלגות יכולות להעביר כספי מימון מפלגות לסיעות ברשויות המקומיות.

 

 

 

פורז משמש כיום כעורך דין עצמאי במשרד עורכי הדין. הוא שימש בעבר כחבר במועצת העיר תל אביב בשנים 1988-1983.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x