שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

מועצת הביטוח הלאומי צומצמה בשני שלישים: קשישים וילדים בסיכון נותרו בלי ייצוג

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה אתמול את הצעת שר העבודה והרווחה חיים כץ להקטנת הרכב מועצת הביטוח הלאומי מ-56 חברים ל-19. שר הרווחה, חיים כץ: "גם 19 זה גדול מדי. צריך לרדת ל-11 חברים"

שחר אילן 17:4603.07.18

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה אתמול את הצעת שר העבודה והרווחה חיים כץ להקטין בשני שליש את הרכב מועצת הביטוח הלאומי מ-56 חברים ל-19. כץ הצליח להיענות לרוב דרישות הייצוג במועצה המצומצמת באמצעות הורדת הנציגות של הממשלה לשלושה חברי מועצה בלבד. עם זאת בהרכב המועצה החדש אין ייצוג לקשישים או למשרד החינוך. מינוי המועצה בהרכב החדש צפוי בעוד כשנה וחצי כלומר ע"י השר הבא.

 

חוק הביטוח הלאומי קובע כי מועצת הביטוח הלאומי היא "הרשות העליונה" של המוסד, אבל גם קובע שתפקידיה הם רק פיקוח ייעוץ ולא מעורבות בניהול המוסד. מספר החברים הגדול במועצה פוגע ומחליש אותה והוא גם הסיבה לכך שהיא מתכנסת במקרה הטוב 3-4 פעמים בשנה.

 

ועדות המועצה נחשבות יעילות יותר וועדת הכספים דנה מדי שנה בתקציב הביטוח הלאומי. אלא שהתקציב הזה ממילא נקבע במשא ומתן עם האוצר. השר כץ אף נוהג לומר שוב ושוב שהנציגה היחידה הקובעת במועצה היא נציגת האוצר והיא לדבריו ממילא לא מגיעה בדרך כלל לישיבות המועצה. אם המועצה הייתה גוף משפיע יותר היא הייתה יכולה לסייע לשרי העבודה והרווחה במאבקיהם נגד הלאמת עודפי התקציב של הביטוח הלאומי על ידי האוצר.

 

בנוסח המקורי של ההרכב שהציע כץ היו ששה נציגים למשרד העבודה והרווחה. כצפוי התברר שזו הייתה "עז", כלומר הרכב שהוצע לצרכי מיקוח. בנוסח הסופי ויתר כץ על חמישה נציגים (וכן על חבר נוסף שהייתה אמורה למנות ועדה) לטובת נציג למשרד האוצר, נציג למרכז השלטון המקומי, נציגה לארגון נשים, נציג לארגון נכים, נציג לעצמאים ונציג לארגון עובדים שאיננו ההסתדרות. להסתדרות החדשה ניתנו שלושה נציגים ולמעסיקים ולעצמאים ארבעה. כך נפתרו רוב מחלוקות.

 

סניף של הביטוח הלאומי בתל אביב (ארכיון) סניף של הביטוח הלאומי בתל אביב (ארכיון) צילום: טל שחר

 

בישיבת ועדת העבודה והרווחה אתמול אמר כץ ש"התברר לי שמדובר בגוף מיותר עם 56 חברים. אין גוף כזה במדינת ישראל. הגוף הזה לא מחליט כלום. אין לו סמכויות. הוא מייעץ". הוא הדגיש שההקטנה ל-19 היא בעיניו שלב ביניים בדרך. "צריך לקבוע סמכויות למועצה ומספר החברים צריך להיות 11. 19 זה גדול מדי".

 

נציג משרד החינוך אילן שמש מהאגף הילדים בסיכון אמר שחשוב שלמשרד תהיה נציגות כי חלק משמעותי של שירותי הבטוח הלאומי ניתן לתלמידים. הוא הזהיר ש"הילדים לא מיוצגים", בהרכב החדש של המועצה. "זה יפגע בילדים". הפניה שלו לא נענתה. מגזר נוסף שנותר ללא ייצוג הוא הקשישים. יתכן שכץ ייתן לכך פתרון בעזרת חמשת המומחים שהוא יכול למנות.

 

בהתערבות יו"ר ועדת העבודה אלי אלאלוף מכולנו הוחלט שיצוין בתקנות שהמומחים יבואו מתחומים שונים. מלשכת שר העבודה הורווחה נמסר ש"אנו סומכים על הארגונים השונים שישבצו את האנשים המתאימים ביותר".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x