שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

דיון לילי בכנסת על חוק הגיוס; "לא ניכנס לישיבות ונוציא בכוח תלמידי ישיבה"

סיעת יש עתיד צפויה לתמוך בהצעת החוק. החרדים, חברי הכנסת מיהדות התורה וש"ס, הודיעו על התנגדותם; סגן שר הביטחון ח"כ אלי בן דהן: "תפסיקו עם ההפחדות על מציאות שלא קיימת. כל מי שתורתו אומנותו ימשיך ללמוד תורה"

צבי זרחיה ושחר אילן 23:0202.07.18

מליאת הכנסת החלה הערב (21:45) בדיון על הצעת חוק הגיוס לקראת ההצבעה בקריאה הראשונה שצפויה להיערך בשעות המאוחרות של הלילה.

 

סיעת יש עתיד צפויה לתמוך בהצעת החוק. החרדים, חברי הכנסת מיהדות התורה וש"ס, הודיעו על התנגדותם. עם זאת, בקואליציה שוקלים להכריז על ההצבעה כעל הצבעת אמון בממשלה, מהלך שיחייב את כל ח"כי הקואליציה לתמוך בחוק. קודם לכן, הודיע יו"ר סיעת המחנה הציוני שיבקש להכיר בהצבעה כעל הצבעת אי אמון.

 

סגן שר הביטחון ח"כ אלי בן דהן (הבית היהודי) אמר כי "אין בכוונתנו להיכנס לישיבות ולהוציא בכוח תלמידי ישיבה. תפסיקו עם ההפחדות על מציאות שלא קיימת. כל מי שתורתו אומנותו ימשיך ללמוד תורה. כל מי שאינו לומד תורה אנו דורשים ממנו לבוא ולהתגייס. צה"ל עושה את כל המאמצים כדי שמי שיבוא לשרת בצבא יוכל לשרת ולהמשיך באורחות חייו". עוד אמר כי "בשנים האחרונות אנו עדים לשינוי איטי אל מתמשך בציבור החרדי במספר המשרתים בשירות הלאומי אזרחי. אנו רוצים ביעדי גיוס ריאליים שגדלים בשנים הקרובות".

 

אלי בן דהן אלי בן דהן צילום: אלכס קולומויסקי

על פי החוק במקרה של אי עמידה ביעד הגיוס יוטלו סנקציות כלכליות בלבד ורק כלפי תקציב הישיבות, לא כלפי בחורי הישיבות או הישיבות עצמן. הסנקציות יחולו רק מהשנה השלישית לתחולת החוק. הן יצמצמו את תקציבי הישיבות מהשנה השלישית בשיעור מזערי של אחוז תקציב לכל אחוז של אי עמידה ביעד ושני אחוז (לכל אחוז של אי עמידה ביעד) מהשנה החמישית. מדובר בסנקציות פיקטיביות. המפלגות החרדיות יוכלו להשיג גידול משמעותי מזה בהרבה באמצעות ההסכמים הקואלציוניים. כזכור כשחזרו המפלגות החרדיות לשלטון בקדנציה הנוכחית הוכפל תקציב הישיבות.

 

הוועדה ממליצה על יעדי גיוס קלים במיוחד להשגה שיתבססו על הגיוס הקיים שיעלה בקצב נמוך במיוחד של 5%-8% לשנה. בהתחשב בעבודה שהגידול הטבעי בציבור החרדי עומד על 4.5% מדובר בקושי בגידול ביעדים. לשם השוואה, הגידול ביעדים עד כה עמד על בין 15% ל- 20%.

 

אחד המבחנים החשובים לחוק פטור מגיוס היא איזה מצד של אי עמידה ביעדים יביא לביטולו. החוק הזה מציב תנאים מקלים במיוחד. החוק יבוטל רק אם במשך שלוש שנים ברציפות תהיה אי עמידה ביעדים (הכל כך נוחים) בהיקף של 15% לפחות. שלוש השנים יחלו רק לאחר שנתיים ההסתגלות. גם אם החוק יבוטל יהיה לכנסת שנה להעביר חוק אחר. כלומר בכל מקרה החוק מקנה לציבור החרדי שש שנים של המשך המצב הקיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x