$
בארץ

ביהמ"ש: על הכנסת להחזיר את אישור הכניסה הקבוע ללוביסט סטיבן לוי

השר לשעבר פורז, שייצג את לוי, אמר כי יפנה לוועדת ההיתרים בכנסת לצורך החזרת ההיתר הקבוע. לוי היה לוביסט במשרד "אימפקט" שייצג את עמותת "איליים", שנדרשה להעביר כספים לאישים ב"ישראל ביתנו" והורשע בהפרת אמונים בתאגיד

צבי זרחיה 12:5401.07.18

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב צבי גרונפינקל קבע בסוף השבוע בפס"ד בכתב אישום בפרשת "ישראל ביתנו" שעל הכנסת להחזיר את אישור הכניסה הקבוע ללוביסט סטיבן לוי. השופט גרופינקל הטיל על לוי 3 חודשי עבודות שירות בפס"ד בכתב האישום שהוגש נגדו ב"פרשת ישראל ביתנו".

 

השר לשעבר עו"ד אברהם פורז שייצג את לוי אמר כי הוא יפנה אל ועדת ההיתרים בכנסת לצורך החזרת ההיתר הקבוע לסטיבן לוי. פורז אמר לכלכליסט "כי "ללוי נגרם עוול קשה במהלך התקופה". לוי היה יועצו של פורז בעת שכיהן כשר הפנים, ופורז ייצג את לוי בהתנדבות.

 

לוי, שהיה לוביסט במשרד אימפקט שייצג את עמותת איליים, שנדרשה להעביר כספים לאישים ב"ישראל ביתנו" ואף להעסיק את חברת הכנסת לשעבר ליה שמטוב (ישראל ביתנו), הורשע בעבירה של הפרת אמונים בתאגיד.

 

היתר הכניסה של לוי הושעה ב-3.5 השנים האחרונות לסירוגין לתקופה מצטברת של 21 חודשים.

 

סטיבן לוי סטיבן לוי צילום: טל ציקורל

 

השופט קבע כי "לאור העובדה שלוי לא פעל לשם קידום ענייניו האישיים, ולא הפיק תמורה כספית, עבור עצמו אלא מתוך מחוייבות ללקוחותיו, לאחר שחשש אם לא יענו, לדרישותיו של דוד גודובסקי העמותה תיפגע, נראה כי בנסיבות המיוחדות של ביצוע העבירה, על ידי הנאשם, אין מקום לשלול ממנו את רישיון העיסוק שלו כשדלן, שכן, הוא עצמו לא השחית את עובדי הציבור, אלא נכנע לדרישותיהם, ופעולותיו לא סתרו, את חובת האימון, שחייבת לשרור בפעילותו של שדלן".

 

שבי גטניו מהעמותה לדמוקרטיה מתקדמת שדרש בשנים האחרונות כמה פעמים מהכנסת לשלול את היתר הכניסה של לוי לכנסת, פנה לכנסת וביקש להחזיר את היתר הכניסה של לוי.

 

מליאת הכנסת (ארכיון) מליאת הכנסת (ארכיון) צילום: עמית שאבי

 

גטניו אמר כי "לוי נענש עד כה בהתאם לחומרת המעשים, שעליהם הורשע, ואף ייתכן שמעבר לכך. השעיה מפעילות מכנסת בזמן מצטבר של 21 חודשים שהתפרס על פני 3.5 שנים, של פגיעה בשמו הטוב של אדם מהווים לדעתי עונש מספיק כבד, שלוי כבר נענש, בגין מעשיו הלא ראויים. הוספת עונש על העונש שכבר נענש בו הלוביסט תהיה לדעתי בבחינת התאכזרות שלא לצורך כלפי אדם ששילם באופן מלא על שגיאותיו".

 

גטניו הוסיף כי "איני ידוע כמי שלרוב נוטה להקל בדרישותי הנוגעות להשתת סנקציות נגד לוביסטים העוברים אל חוקי הכנסת, ואשר פוגעים באימון הציבור, בדרך קבלת ההחלטות בדמוקרטיה אבל נראה לי, שבמקרה זה נדרשת התערבותי למען החזרתו של סטיבן לוי לכנסת".

  

מדוברות הכנסת נמסר: "עד כה לא התקבלה בכנסת בקשה ממר סטיבן לוי או מחברת אימפקט להשיב ללוי את ההיתר לפעול כשדלן בכנסת. ככל שתוגש בקשה כאמור, היא תיבחן על ידי ועדת ההיתרים כמקובל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x