$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

לוביסט וחצי על כל ח"כ: מספר הלוביסטים הרשומים כמעט הוכפל בכנסת ה־20

בדיקת העמותה לדמוקרטיה מתקדמת מעלה שבכנסת פועלים היום 167 לוביסטים מקצועיים ‑ עלייה של 80% מבחירות 2015. מספר החברות שמשפיעות באמצעותם על חקיקה זינק בתקופה זו ב־60% ליותר מ־500. ועוד לא דיברנו על לוביסטים שחורים

צבי זרחיה 06:4920.06.18

עיון במדד הלוביסטים של העמותה לדמוקרטיה מתקדמת מגלה שהאינטרסים המסחריים כובשים את משכן הכנסת. במרשם הלוביסטים הרשמי של הכנסת מתנוססים היום שמותיהם של 167 לוביסטים מקצועיים ‑ עלייה של 80% מאז הבחירות האחרונות. לפי המדד שפרסמה העמותה לפני שלוש שנים, בראשית כהונת הכנסת היו רשומים רק 93 לוביסטים מסחריים.

 

יתר על כן, באותה תקופה נרשמה עלייה של כ־60% במספר הלקוחות שנעזרים בלוביסטים ‑ מ־339 באפריל 2015 ל־541 ביוני 2018. לוביסט מסחרי בדרך כלל משכיר את שירותיו לכמה וכמה לקוחות.

 

התמונה משתנה כשמתמקדים רק בשנה החולפת. מספר הלקוחות ששוכרים לוביסטים עלה בתקופה זו ב־2% בלבד, מ־529 ביוני 2017. מספר הלוביסטים עצמם אף ירד ב־20%. אלא שירידה זו מוסברת בעיקר בכך שלוביסטים זמניים, בפרט עורכי דין, העדיפו לוותר על היתר הכניסה הקבוע כדי להיגרע מהמרשם, לאחר שנוהלי הרישום הוחמרו בתחילת הקדנציה.

 

 

 

167 לוביסטים הם לוביסט וחצי לכל ח"כ; ומאחר שכ־30 חברי כנסת הם בעלי תפקידים בממשלה, מדובר בכשני לוביסטים לכל ח"כ פעיל. אלא שהנתון הזה הוא רק קצה הקרחון, שכן רבים מהגופים החזקים במשק מעסיקים אנשי "קשרי ממשל" משלהם, שכלל אינם נדרשים להירשם. גופים אלה מונים את איגוד הבנקים, שותפויות הגז, איגוד חברות הביטוח, וחברות ענק כמו טבע ואינטל. גם נציגי ארגונים אזרחיים, להבדיל, אינם רשומים כלוביסטים.

 

"הפעילות המסחרית הזו פוגעת קשות בייצוג השוויוני של אינטרסים בפני מקבלי ההחלטות", מזהיר מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת שבי גטניו, "וההתרחבות שלה מעצימה את חוסר האמון של הציבור בקבלת ההחלטות של נבחריו". גטניו קורא להעמיק את השקיפות וההגבלות על פעילות הלוביסטים, לרבות לוביסטים שחורים ולוביסטים ביתיים, שעובדים בגופים המיוצגים.

 

ואכן, צלילה לשמות הלוביסטים ברשימה מאשרת שהענף פורח. הלוביסטית מירב שמולי מגלעד יחסי ממשל ולובינג חזרה לפעילות, אחרי שהושעתה בראשית השנה לבקשת העמותה לדמוקרטיה מתקדמת בשל חקירתה בפרשת דוד ביטן. הלוביסט אלי זרחין שב לפעילות כמעט שנתיים וחצי אחרי שהושעה לבקשת העמותה בפעם השנייה. זרחין העיד בחודש שעבר במשפטה של סגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x