$
בארץ

גדעון סער מתכונן לחזרה לפוליטיקה: "צריך להקים מטה למאבק בבירוקרטיה"

השר לשעבר אמר את הדברים בכנס אלי הורוביץ. לדבריו, ישראל בולטת לרעה בעודף בירוקרטיה ורגולציה והפיתרון לכך הוא "יחידת קומנדו" הכפופה לשר האוצר שתפשט את ההליכים עבור עסקים

עמרי מילמן 21:2319.06.18

השר לשעבר גדעון סער נאם הערב בירושלים בכנס אלי הורוביץ לכלכלה ולחברה של המכון הישראלי לדמוקרטיה והתייחס לצורך לצאת ל״מלחמת חורמה״, כהגדרתו, בבירוקרטיה בישראל. לדבריו ״אם אני צריך לבחור נושא אחד שההתמודדות איתו יכולה לתרום למשק - בהשקעות זרות, בפיריון, בצמיחה, בהורדת יוקר המחיה - אני בוחר, ללא היסוס, במלחמת קודש בבירוקרטיה וברגולציית יתר. אנחנו רואים את זה - שוב ושוב - במדדים הרלוונטיים השונים. במדד התחרותיות הבינלאומי, שפורסם לפני חודש, בו ישראל מדורגת במקום ה-21 בעולם. במדד ה-Business Doing של הבנק העולמי מסוף 2017 בו ישראל דורגה במקום ה-54, ה-5 לפני הסוף בין מדינות ה-OECD. בסקירה ההשוואתית שערך ה-OECD בנושא הרגולוציה, בה ישראל מדוגרת במקום ה-30 מתוך 45 מדינות. ישראל בולטת לרעה בעודף בירוקרטיה ממשלתית ובכמות הרגולציה״.

 

לדברי סער הפתרון הוא ״הקמת מטה לאומי למאבק בבירוקרטיה. מעין יחידות קומנדו שתהיה כפופה לשר האוצר ותפקידה יהיה ביטול או תיקון רגולציה קיימת וגם בחינת כל רגולציה חדשה בזמן אמת. פתרון נוסף הוא חלוקת המשק לתחומים שונים, כגון, מזון, רכב, בנקים, הייטק ועוד, וקביעת כתובת אחת ואחידה לכל תחום שבה יוענקו כל השירותים וההיתרים לתחום זה במקום ״לטרטר״ כל עסק לחמישה גורמים שונים שדורשים לעתים דרישות סותרות״.

 

גדעון סער בכנס אלי הורוביץ גדעון סער בכנס אלי הורוביץ צילום: יוסי זליגר.

 

 

נושא נוסף בו עסק סער הינו הצורך בהצבת יעדים מדידים כדרך להתמודדות עם בעיות חברתיות. ״אם נתבונן נראה שיש לנו ביצועים טובים מאוד במקומות בהם ממשלות ישראל הציבו לעצמן יעדים מדידים. לדוגמה, ביחס החוב-תוצר, ביעד הגירעון, ביעד ההוצאה. זה לא היה קל אבל זה עבד. במקומות שלא עשינו זאת - הצלחנו הרבה פחות. בעיקר אני רוצה להדגיש את ההתמודדות עם בעיות חברתיות: צמצום פערים, עוני, דיור, יוקר המחיה. בנושאים אלה ואחרים לא נקבעו יעדים מדידים ברורים ותפוקום מצופות״. סער הוסיף, מניסיונו בתפקידו המיניסטריאליים השונים. "ברגע שיש יעד - כל המערכת הממשלתית מפנימה את זה. מגבשים תכנית עבודה שכוללת משאבים ותקציבים כדי להתקדם לעבר היעד. היעד צריך להיות שקוף וגלוי, ליצור מחוייבות בכל הדרגים להשגתו ואחריות של נבחרי הציבור".

 

סער התייחס גם לעודף הפליליזציה בישראל. "מדינת ישראל יש שיא של הליכים פליליים. כל אחד יכול להפוך לעבריין. צריך לעשות מהפכה של דה פליליזציה. להעביר נושאים רבים מעבירות פליליות לעבירות מנהליות עם כופר של קנס. כמו הנושא של רישוי עסקים או עבירות מינוריות בתחום של תכנון ובנייה. לפנות את מערכת המשפט לעסוק במקרים שהם סטייה חמורה מהנורמות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x