$
בארץ

ה"פראיירים של ישראל" תיאמו מחיר ויעמדו לדין

הוגש כתב אישום נגד ארבעה מנהלים של חנויות למשחקי מחשב שתיאמו מחירים של פיפ"א 2017 בעזרת קבוצת ווטסאפ

תומר גנון 06:4919.06.18

רשות ההגבלים העסקיים הגישה ביום חמישי האחרון כתב אישום נגד ארבעה מנהלים של חנויות גיימינג, על תיאום מחירי קונסולות משחקים ומשחקי מחשב פופולריים, בהם פיפ"א 2017.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", תיאום המחירים על ידי המשווקים נעשה דרך קבוצות ווטסאפ שהם פתחו בשנים 2016-2015. לקבוצות נתנו שמות כגון "הפראיירים של ישראל" ו"המורחקים", והן כללו משווקים נוספים מלבד הנאשמים שסירבו לקחת חלק בתיאומים האסורים.

 

מטרת הקבוצות היתה לתאם את מחירי חלק מקונסולות המשחק הפופולריות - פלייסטיישן 4 ואקס בוקס וואן - באתר השוואת המחירים זאפ. כמו כן המשווקים תיאמו באמצעות הקבוצות את המחיר של משחק המחשב הפופולרי פיפ"א 2017 וזאת ערב השקתו בישראל.

 

הנאשמים הם אברהם פור מחברת גיים אנד מובייל שמפעילה חנות בראשון לציון; אברהם זיונץ מחברת פי.ג'י.איי שמפעילה את חנות פליי גיים ברמת גן; תומר אביבי מחברת ג'נסיס גיימס שמפעילה חנות בנתניה; והראל לביא מחברת גיים וורלד שמפעילה חנות בראש העין.

 

משחק המחשב פיפ"א 2017. גם מחירי הפלייסטיישן והאקס בוקס וואן תואמו משחק המחשב פיפ"א 2017. גם מחירי הפלייסטיישן והאקס בוקס וואן תואמו מתוך אתר FIFA

 

לארבעתם מיוחסות עבירות של צד להסדר כובל (קרטל). החקירה נגדם החלה לאחר שאחד המשווקים שצורף לקבוצת הווטסאפ פנה למחלקת החקירות של רשות ההגבלים וחשף את הקרטל במסגרת תוכנית החסינות שמפעילה הרשות. התוכנית מאפשרת למי שהוא צד לקרטל ומספק לרשות מידע מלא לקבל חסינות מהעמדה לדין, אם הוא פונה ראשון וחושף אותו.

 

כתב האישום כולל שתי פרשיות נפרדות. תיאום מחירי הקונסולות ותיאום מחיר פיפ"א 2017. על פי האישום הראשון, בסוף חודש יוני 2016 פתח המשווק הראל לביא קבוצת ווטסאפ בשם "המורחקים" שבה היו חברים שישה משווקים. במסגרת הקבוצה הסכימו ביניהם חלק מהחברים לתאם את מחירי הקונסולות באתר זאפ. כאשר אחד מבעלי החנויות סירב לשתף פעולה, נפתחה קבוצה נוספת תחת השם "הקבוצה בלי שי". היא היתה פעילה כשמונה חודשים ובאמצעותה תואמו גם מחירים של משחקי וידיאו שונים.

 

על פי האישום השני, ב־27 בספטמבר 2016 הושקה גרסת המשחק הפופולרי פיפ"א 2017. שבוע לפני ההשקה פתחו המשווקים את קבוצת הווטסאפ "הפראיירים של ישראל". במהלך אותו שבוע מרבית ההתעניינות של הגולשים באתר זאפ בנוגע למשחק פיפ"א 2017 ולקונסולות פלייסטיישן ואקס בוקס היתה בחנויות של חברי הקבוצה. החברים בקבוצה סיכמו כי מחיר המשחק יעמוד אצל כולם על 299 שקל. בהמשך עדכנו את ההסכמה למחיר של 275 שקל במכירה מוקדמת ו־299 שקל ביום ההשקה.

 

שוק משחקי המחשב בישראל כולל מספר קטן של יבואנים ועשרות משווקים ומפיצים. על פי גורם המעורה בתחום, מחירי הקונסולות והמשחקים בחנויות ובאתרי המשווקים גבוהים לעיתים פי שניים מהמחירים שבהם ניתן להשיג אותם בחו"ל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x