$
בארץ

עתירה נגד מתווה פיתוח מאגר הגז לווייתן: בהליך התכנון נפלו פגמים רבים

לתפיסת העותרת, התכנית לפיתוח מאגר הגז הענק, לרבות הפקדתה והדיונים בהתנגדויות, הציפו "פערי מידע ופגמים פרוצדוראליים רבים שמנעו מהעותרת, וממתנגדים נוספים, להתנגד עניינית להיתר תוך הפרה בוטה של זכויותיהם"

ליאור גוטמן 19:3617.06.18

ביהמ"ש לעניינים מנהלים בחיפה קיבל בחמישי האחרון עתירה מצד תושבת מושב דור בדרישה לעכב את פיתוח מאגר הגז לווייתן. בעתירה מוצגות טענות להליך תכנוני לקוי לכאורה בפיתוח מאגר הגז. העותרת, שלומית ולנסי, הגישה את העתירה באמצעות הקליניקה לרגולציה סביבתית, והפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן על ידי עו"ד יותם שלמה. מי שאמור להשיב על העתירה הם מוסדות התכנון וחברת נובל אנרג'י האמריקאית, היא קבלנית הפיתוח.

 

 

 

עיון בעתירה מגלה שלתפיסתה של ולנסי התכנית לפיתוח מאגר הגז הענק, לרבות הפקדתה והדיונים בהתנגדויות, הציפו "פערי מידע ופגמים פרוצדוראליים רבים שמנעו מהעותרת, וממתנגדים נוספים, להתנגד עניינית להיתר תוך הפרה בוטה של זכויותיהם". עוד נטען בעתירה ש"במהלך השנה האחרונה נעשו על ידי העותרת ומטעמה פניות רבות אל מנהל התכנון, רשות הרישוי למתקני גז-טבעי ולמשרדי הממשלה השונים. הפניות נגעו בהיתר, בפגמים שנפלו בו ובפגיעה בזכות להתנגדות אך לא התקבל מענה מספק מהגורמים המעורבים".

 

קידוח לווייתן קידוח לווייתן צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

 

חלק מהטענות מופנות לגבי הולכת הקונדסנט מהמהאגר לחוף. מדובר בחומר גלם לייצור דלקים שהוא תוצר של הפקת הגז. בעתירה נטען שתוכניות הפיתוח כוללות "ניתוח שגוי וחסר בהערכת הסיכונים", כמו גם "הערכת חסר של היקף הנזק שיגרם מדליפה", או "כשלים בהגנה מספקת על צנרת הקונדנסט".

 

מאגר לוויתן נמצא בשלבי פיתוח מתקדמים ולפי סגן נשיא החברה ביני זומר הוא כבר עבר את רף ה-50% בלו"ז התכנון שלו. המאגר אמור להפיק גז בסוף 2019 ולמכור לא רק ללקוחות מקומיים אלא גם לחברת החשמל הירדנית וללקוחות תעשיה ממצרים. יצוין שבדצמבר האחרון דחה בג"ץ עתירה אחרת שעסקה בחלק מהנושאים

 

שם נקבע ש"אפשר להבין מדוע הקמתו של אתר חדש, הכולל בין השאר מיכל גיבוי לאחסון תוצרים של הפקת גז (קונדנסייט), מעוררת תחושות של אי-נוחות בקרב תושבים, החרדים מפני הבלתי נודע, והיו מעדיפים לראות את המיכל הרחק מבתיהם", כאשר באותר נשימה קבע בג"ץ ש"לאחר שעיינו בפרוטוקול הדיון במועצה הארצית, אנו סבורים כי ההליך שהתקיים במועצה הארצית היה הליך ראוי, שבחן את טענותיהם של העותרים באופן רציני".

 

מנובל אנרג'י לא נמסרה תגובה לעתירה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x