$
בארץ

ברום דלף מאיזוטנק במפעלי ים המלח, חקלאים באזור פונו

הדליפה - בשל חור בתחתית המכל; תושבי נאות הכיכר ונווה זוהר נקראו להסתגר בבתיהם במשך כשעתיים

אמיתי גזית 14:4115.06.18

ברום דלף היום מאיזוטנק (מכל גלילי ענק עשוי פלדה) במפעלי ים המלח. עקב הדליפה, במועצה האזורית קראו תחילה לתושבי נאות הכיכר ונווה זוהר להסתגר בבתיהם - אך כעבור שעתיים הם הורשו לצאת מבתיהם. האיזוטנק הכיל כ-18 טונות ברום, והדליפה אירעה בשל חור בתחתית המכל. כך לפי המשרד להגנת הסביבה.

  

בשל מדידת ערכים גבוהים בגלאי גדר המפעל, הוחלט לפנות חקלאים מהאזור ולסגור בהוראת כוחות ההצלה את כביש 90 באזור לתנועת כלי רכב. בסביבות 14:30 נפתח הכביש לתנועה.

 

צוותי כיבוי מתחנת נגב מזרחי עם צוות המפעל הפכו את המכל בעזרת מנוף וכעת פועלים לאטימת הדליפה ולייצוב המצב.

 

 

דליפת הברום דליפת הברום צילום: כבאות והצלה נגב

 

מפקד גזרת נגב מזרחי, טפסר משנה גרשון כלימי נמצא במקום, ומקיים הערכת מצב עם אנשי המפעל.

 

המשרד להגנת הסביבה מסר כי בעקבות הפיכת המכל נרשמה ירידה דרסטית בפליטה. כמו כן הודגש כי היישוב הקרוב ביותר הוא במרחק של כ-7 ק"מ מהמקום (נאות הכיכר), ואין הנחיות מיוחדות לתושבים בשלב זה.

 

נציגי המשרד להגנת הסביבה והיחידה הסביבתית נמצאים בשטח ובודקים את נסיבות האירוע. בסיומו, המשרד יבצע תחקיר מעמיק בנושא למנוע הישנות מקרים אלה ויעדכן במידת הצורך בהמשך

  

דליפת הברום דליפת הברום צילום: כבאות והצלה נגב

 

 

מכיל נמסר בתגובה: "הבוקר בשעה 9:30 זוהתה דליפת ברום באיזוטנק בתוך מתחם סדום. למקום הגיעו כוחות כוננות של החברה, כיבוי אש והמשרד להגנת הסביבה והם מטפלים באירוע. בעקבות פעולות הצוותים הדליפה הופסקה לחלוטין. האירוע נמצא בשליטה, אין נפגעים ולא קיימת סכנה לציבור".

 

חשיפה נשימתית קצרת טווח לריכוזים גבוהים של ברום גזי עלולה לגרום לבעיות בדרכי הנשימה, שיעול, כאב ראש, ולפגיעה במערכת העצבים. חשיפת העור לברום עלולה לגרום לכוויות עמוקות.

  

לברום יש גם השפעה על הסביבה. חשיפה נשימתית ארוכת טווח לברום גזי עלולה לגרום לבעיות במערכת הנשימה ובמערכת העצבים של בעלי חיים. כמו כן, תרכובות אורגנו-ברומיות המשמשות להדברה ולחיטוי עלולות לחלחל למי התהום או למאגרי מים ועלולות להצטבר ברקמות החיות ולפגוע בחיים הימיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x