$
בארץ

מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל דורשת שינויים בחוק הגיוס

למרות יעדי הגיוס המקלים, המועצה החליטה שאם הוא יעבור, חברי הכנסת של המפלגה יפרשו מהקואליציה. ליברמן: "החוק כלשונו - האופציה היחידה"

שחר אילן 19:0714.06.18
מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל החליטה שחברי הכנסת של המפלגה יפרשו מהקואליציה אם יועבר חוק הגיוס של אביגדור ליברמן בגרסתו המקורית ללא שינויים. המועצה התכנסה היום (ה') אחר הצהריים בירושלים. בכך מתממשת ההערכה שחברי הכנסת החרדים ידרשו לרכך את הצעת הצבא שממילא כל כך הולכת לקראתם. יצוין שמדובר בינתיים בהדלפות מהישיבה ולא בפרסום של ההודעה הרשמית.

 

אגודת ישראל היא הפלג החסידי במפלגה החרדית האשכנזית יהדות התורה. מייצגים אותה סגן שר הבריאות יעקב ליצמן סגן שר היחינוך מאיר פרוש וחברי הכנסת אליעזר מנחם מוזס וישראל אייכלר. במועצת גדולי התורה שלה יושבים בעיקר אדמו"רים שהם ראשי קהילות חסידיות וכן רבנים בכירים אחרים מהעולם החסידי. אגודת ישראל נחשבת לסיעה הקיצונית ביותר במפלגות החרדיות בנושא הגיוס.

 

השבוע פורסמו המלצות הוועדה של מערכת הביטחון להמשך הסדר דחיית השירות לבחורי הישיבות. ההמלצות הלכו כברת דרך מאוד גדולה לקראת המפלגות החרדיות. נקבעו יעדי גיוס מקלים מאוד. כן לא נקבעו סנקציות פליליות או אפילו סנקציות כלכליות אישיות על תלמידי הישיבות אלא רק סנקציות כלכליות על תקציב הישיבות שקל מאוד לעקוף אותן

 

 

מימין: אביגדור ליברמן ומאיר פרוש מימין: אביגדור ליברמן ומאיר פרוש צילומים: חיים הורנשטיין, אוהד צויגנברג

 

 

לא נמסר מה השינויים שדורשת המועצה אבל סביר להניח שהם מתמקדים בשני הנושאים שעוררו התנגדות גדולה במיוחד אצל חברי הכנסת החרדיים: הקביעה שאם במשך שלוש שנים ברציפות יגיע גיוס הצעירים החרדים לפחות מ-85% מהיעד - יבוטל החוק. סביר להניח שאגודת ישראל תדרוש מנגנון ביניים שיבטיח שלא ייווצר חלל ללא מקור חוקי להמשך דחיית השירות לבחורי הישיבות. גם הסנקציות על תקציב הישיבות מעוררות התנגדות וסביר להניח שידרשו למתן אותן.

 

הדרישה לשינויים עלולה להציב בעיה קשה בפני שר הביטחון אביגדור ליברמן מישראל ביתנו. ליברמן מסביר את תמיכתו בהצעה שאינה מקרבת כמעט את הצבא לשוויון בנטל בכך שאלו המלצות מערכת הביטחון. שינויים בהצעה יעקרו את התירוץ הזה. באגודת ישראל העריכו שמשמעות ההחלטה היא חיסול מתווה הגיוס, כי ליברמן יסרב להתפשר. סביר להניח שתהיה פנייה לבג"ץ לקבל ארכה. השופטים כזכור קצבו למערכת הפוליטית שנה למציאת פתרון שמסתיימת בספטמבר הקרוב. ספק אם יסכימו למתן ארכה, אלא אם תוצג להם התקדמות של ממש לקראת חוק חדש.

 

ליברמן: "החוק מאוזן"

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר היום בנאומו בפורום בר אילן ש"אני מקווה שאנחנו נעביר את החוק ככתבו, וכלשונו כי זו האופציה היחידה. אני לא רואה שום אופציה אחרת לשום חוק אחר שיהיה באמת מכנה משותף לכולם".

 

ליברמן הסביר היום בנאום בפורום בר אילן את תמיכתו במתווה. לדבריו, "חוק הגיוס שהובא, הכי מאוזן והדבר היחידי שיכול לענות על כל הבעיות, על כל הדרישות ועל כל הוויכוחים". הוא הודה ש"החוק לא עונה על האג'נדה ותפיסת העולם שלי, ובטח גם לא עונה על תפיסת עולמם של דרעי או ליצמן, אבל זה חוק שהוא באמת התשובה אולי המוחלטת לדרישות צה"ל". זאת כיוון שאת החוק חיברה "ועדה שמורכבת נטו מאנשי צבא וביטחון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x