$
בארץ

מחירי העגבניות מזנקים - ומשרד החקלאות מאיים על המגדלים בפתיחת השוק לייבוא

המשרד הודיע למגדלים שאם מחיר ק"ג בשוק הסיטונאי לא יירד מתחת ל-6 שקלים - הוא יפתח מכסות יבוא פטורות ממכס. לטענת החקלאים, העלייה במחיר ל-6.5 שקלים לק"ג נובעת ממחסור בתוצרת בעקבות החום במאי

נורית קדוש 12:3913.06.18

לא רק מחירי מוצרי הנייר והטונה - מחירי העגבניות זינקו בשבוע החולף בשיעור שהוביל את משרד החקלאות לאיים על המגדלים בפתיחת השוק לייבוא פטור ממכס.

 

 

 

בימים האחרונים המחיר הסיטונאי של עגבניות עלה ל-6.50 שקלים לק"ג. על פי מדיניות המשרד, הנוהל הוא שכאשר מחירן הסיטונאי של עגבניות עולה על 6 שקלים במשך 4 ימי עבודה ברצף, פועל המשרד - ביחד עם נציגי החקלאים - להורדת המחיר לצרכן. על כן הודיע הבוקר (ד') המשרד למגדלי העגבניות שאם מחיר העגבניות לא יירד מתחת ל-6 שקלים - הוא יפתח מכסות יבוא פטורות ממכס ליבוא עגבניות לישראל.

 

החקלאים טוענים שהעלייה במחיר העגבניות נובעת מהחום ששרר בחודש מאי, שהיה אחד החודשים החמים ביותר השנה. כתוצאה מהחום היתה פגיעה בחנטה, וכתוצאה מכך גדלו פחות עגבניות.

דוכן עגבניות בשוק הכרמל (ארכיון) דוכן עגבניות בשוק הכרמל (ארכיון) צילום: אוראל כהן

 

 

ממשרד החקלאות נמסר: "שוק העגבניות הינו שוק תנודתי וזאת בשל משתנים בלתי תלויים כגון מזג אוויר לעומת היקפי שטחי הזריעה, מחסור בעגבניות עלול להוביל לעלייה במחיר לצרכן. משרד החקלאות עוקב בשגרה אחר מחירי ירקות ופירות, ועוקב באופן רציף אחר האספקה הסדירה של שוק העגבניות והתוצרת החקלאית הטרייה לטובת הצרכנים. בתוך כך, המשרד עושה הערכות מצב תכופות".

 

לא ההתייקרות היחידה

 

בשבוע שעבר נחשף ב"כלכליסט" כי חוגלה קימברלי הודיעה לקמעונאים על העלאת מחירי מוצרי הנייר מהמותגים המובילים ניקול, שמורת טבע ועוד ב-10%. יממה לאחר מכן הצטרפה סנו למהלך ושלחה לרשתות מחירונים חדשים.

 

השבוע נרשם נסיון של שסטוביץ, יבואנית טונה ריו מארה, להעלות מחירים בשל התייקרות מחירי הדג בעולם. עוד בטרם נכנסו העלאות מחירים אלו לתוקף, רשם שוק המזון עלייה של כ-0.8% במחירים, על פי מדד מחירי סטורנקסט המקבלת את הנתונים ישירות מקופות רשתות השיווק הגדולות.

 

ההתייקרויות עד כה נבעו מעליית מחירים זוחלת שהובילו רשתות השיווק המתמודדות עם עלייה בהוצאות בעיקר בשל העלאת שכר המינימום. כעת נראה כי היצרנים מצטרפים לגל ההתייקרויות ויחלו להציג לרשתות מחירונים המשקפים התייקרות. זאת לאחר שמאז 2013 לא עשו כן, מחשש לתגובת הצרכנים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x