$
בארץ

ועדת האשראי לטייקונים נתקעה; כבל מבקש לכנס ישיבה דחופה עם המפקחת על הבנקים

יו"ר ועדת החקירה הפרלמנטרית למתן אשראי לטייקונים פנה למפקחת על הבנקים על רקע דחיית הבקשה לחשיפת דו"חות הביקורת של בנק ישראל על קונצרן אי.די.בי ונוחי דנקנר אשר מובילה את הוועדה למבוי סתום

צבי זרחיה 18:2507.06.18

 ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת החקירה הפרלמנטרית למתן אשראי לטייקונים (המכונה "ועדת פישמן") מזמן פגישה דחופה עם המפקחת על הבנקים ד"ר חדוה בר, על רקע המידע החסר שהעביר הפיקוח על הבנקים לוועדת החקירה. כבל הודיע כי ישקול צעדים נוספים במטרה לקבל מידע שיאפשר חקירה ראויה, אך הבהיר כי איסוף המידע ממקורות נוספים וניתוחו מתקדם בצורה טובה וכי בכוונתו לכנס את ועדת החקירה לקראת סוף החודש.

 

כבל הורה על כינוס ישיבה מיוחדת עם בר בעקבות התייעצות שקיים אתמול (ד') עם הצוות המקצועי של הוועדה ובהם: מנהלת הועדה לאה ורון, היועצת המשפטית עו"ד אתי בנדלר, היועץ לוועדה פרופ' ניתאי ברגמן ועו"ד רמי תמם היועץ לוועדה.

 

כפי שנחשף אתמול (ד') ב"כלכליסט" מטרת הישיבה היתה לבחון את החלטת בג"ץ מהשבוע שעבר במסגרתה נדחתה הדרישה לחייב את בנק ישראל לחשוף דו"חות ביקורת למתן אשראי לקונצרן אי.די.בי, אשר מובילה את ועדת החקירה הפרלמנטרית למתן אשראי לטייקונים לפרשת דרכים. התנועה לאיכות השלטון ביקשה מבג"ץ לחייב את בנק ישראל למסור לידיה את דו"חות הביקורת שערך הפיקוח על הבנקים בשנים 2013—2014 לגבי מתן אשראי לחברות בקבוצת אי.די.בי ונוחי דנקנר על ידי ארבעה בנקים, וכן דו"חות ביקורת לשנים 2011-2012 שעניינם מדיניות סיכון האשראי שניתן לקבוצת אי.די.בי. לעתירה הצטרפו שתי עמותות נוספות: "צדק פיננסי" ו"הצלחה".

 

 

חדוה בר, המפקחת על הבנקים חדוה בר, המפקחת על הבנקים צילום: אריאל שרוסטר

 

בכנסת חוששים שאם ועדת החקירה לא תקבל דו"חות מבנק ישראל ומהבנקים על ההליכים וההחלטות למתן אשראי – קיים חשש שדיוניה לא יהיו אפקטיביים והיא לא תוכל למלא את משימתה- לבחון את מתן ףהאשראי הנדיב של הבנקים לטייקונים.

 

יצויין שכבל שיגר ב-1 במאי 2018 מכתב לבר ובו ביקש שורה של מסמכים שיעברו אליו בתוך שבוע עד שלושה שבועות. בין המסמכים שביקש כבל: מסמכים המבהירים את ההגדרות ששימשו את בנק ישראל לאיפיון קבוצות הלווים הגדולות, פירוט 20 קבוצות הלווים הגדולות משנת 2003 ועד היום, פירוט חברות האחזקה שהיקף האשראי שלהם הגיע ל-22 מיליארד שקלים, ואיך נבחרו החברות הללו ועוד.

 

כמו כן, דרש כבל לקבל את דו"חות הביקורת של הפיקוח על הבנקים שעסקו במתן אשראי לקבוצות הלווים הגדולות במישרין או בעקיפין, החל משנת 2003 ועד היום. עוד דרש את דו"חות הבקורת המלאים שעסקו במתן אשראי לקבוצות הלווים הגדולות החל בשנת 2003 ועד היום ובכללם הדו"חות הפנימיים שהוגשו לבנק המבוקר והדו"חות הסופיים.

 

בין הדו"חות שביקש כבל: דו"חות הביקורת הפרטניים שניתנו לקבוצת נוחי דנקנר בבנקים לאומי, הפועלים ומזרחי. דו"חות ביקורת לקבוצת פישמן והלירה הטורקית, ככל שהוכנו, וכן כל נייר עמדה או מחקר שהכין הפיקוח על הבנקים או יחידה אחרת בבנק, ישראל בנושא האשראי לקבוצות הלווים הגדולות, החל משנת 2003 ועד היום ובכללם: פרוטוקולים, ניירות עמדה, גליונות אקסל, פרוטוקולים של ועדות אשראי, ועדות בקורת, ישיבות דירקטוריון ומסמכים פנימיים של הבנקים.

 

עןד דרש את הפרוטוקולים של הבנקים של ועדות האשראי, ועדות בקורת וישיבות דירקטוריונים שעסקו במתן אשראי לקבוצות הלווים הגדולות, וכן מידע על מינויים של חברי דירקטוריון, בתאגידים הבנקאיים.

 

"ככל שלדעתך מידע או מסמך מבוקש הינו סודי או שחל לגביו חיסיון נבקשך להודיענו באילו תנאים ניתן יהיה להסיר מעליו, את חובת הסודיות, או החיסיון: דהיינו האם יש גורם כלשהו המוסמך להסכים להסיר החיסיון או לוותר על הסודיות", כתב כבל.

 

יצויין כי המפקחת על הבנקים בר הודיעה אשתקד לכנסת שלא תוכל להעביר דו"חות בקורת פנימיים של בנק ישראל ובו פירוט לגבי הלווים- לידי הועדה.

 

מבנק ישראל סירבו להגיב לפניית כבל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x