$
בארץ

חיפה כימיקלים תבקש לפטר את עובדי המפעל הצפוני

המפעל נסגר לפני כשנה בעקבות השבתת מכל האמוניה בחיפה, שהוגדר כסכנה לחיי תושבי העיר. העובדים: "מדובר במהלך מתוזמן של ההנהלה"

ליאור גוטמן 08:3505.06.18

חברת חיפה כימיקלים צפויה לבקש הבוקר מבית הדין האזורי לעבודה בחיפה להוציא לאלתר כ־250 מכתבי פיטורים לעובדי המפעל הצפוני שלה.

 

עם סגירת המפעל יגיע לסיומו המאבק לסגירת מכל האמוניה בחיפה, אחד ממאבקי הסביבה הבולטים בישראל בשנים האחרונות. המכל שירת את המפעל הצפוני של חיפה כימיקלים קרוב ל־30 שנה, אולם נסגר לפני כשנה לאחר שנקבע שהוא מסוכן לציבור בשלוש ערכאות משפטיות.

 

בעקבות סגירת המכל הושבת המפעל של חיפה כימיקלים ועובדי המפעל הוצאו לחופשה ללא תשלום. ביום ראשון השבוע הודיעה הנהלת המפעל שהיא מוותרת על האפשרות לבקש רישיון עסק, כך שלעובדים אין לאן לשוב.

 

 

מיכל האמוניה המושבת בחיפה מיכל האמוניה המושבת בחיפה צילום: פיני חמו

 

הממשלה ניסתה לפתוח את המפעל מחדש, ובהחלטת ממשלה מיולי 2017 קבעה שניתן לייבא אמוניה למפעל באמצעות אונייה קטנה או במכלים קטנים. ראש עיריית חיפה יונה יהב התעקש על המכלים הקטנים וסירב לאפשר את היבוא באונייה, האפשרות שהעדיפו במפעל. על רקע זה סירב להנפיק למפעל רישיון עסק.

 

מחיפה כימיקלים נמסר אתמול ל"כלכליסט" כי "אתר הייצור הצפוני סגור למעלה משנה בגלל שלילת רישיון העסק על ידי עיריית חיפה, שמונעת את חזרת המפעל, על עובדיו, לפעילות סדירה. החזרת האתר לפעילות עלולה לקחת זמן רב והוא לא יפעל במתכונת שבה עבד עד לפני שנה".

 

בנוגע לעובדים נמסר מהחברה: "הוועד קשר את גורלו ואת גורל העובדים למהלכים הפוליטיים של יהב. לפני כחודשיים הובהר לוועד כי המפעל לא צפוי לפעול בעתיד הנראה לעין וכי התנהלות הוועד היא מהגורמים המרכזיים למצב ואין לוועד אלא לבוא לעצמו בטענות".

 

מהוועד, המאוגד בארגון כוח לעובדים, נמסר: "מדובר במהלך מתוזמן ואכזרי לקראת דיון ביום שלישי בביה"ד האזורי לעבודה בחיפה, שיעסוק בגורל העובדים". בוועד טוענים כי ההנהלה ביטלה ישיבה שנקבעה לשבוע שעבר עם נציגות העובדים וסירבה לקבוע מועד אחר עד הדיון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x