$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

תחנות הכוח החדשות של חברת החשמל יוקמו בהליך בזק

המועד לפתיחת התחנות החדשות בחדרה נקבע לפני שנתיים, וכעת מתברר שההחלטה כופה לוח זמנים צפוף, שיצריך קיצורי דרך בהליך האישור. מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך: "רשיונות הבנייה עוד לא בידינו, חברת החשמל תפעיל את כל יכולותיה" בדיקה מעלה שלוח הזמנים להקמה נקבע לפני שנתיים, וכעת כדי לעמוד בו יידרש הליך אישור מהיר מהנהוג בפרוייקטי תשתית כדי להדביק את הפער

ליאור גוטמן 08:3405.06.18

הרפורמה בחברת החשמל מציבה לוח זמנים יומרני להקמתן של שתי תחנות כוח חדשות בחדרה, שכדי לעמוד בו יידרשו הליכי בזק בהיבט התכנוני. מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך אומר בראיון ראשון ובלעדי ל"כלכליסט" לאחר אישור הרפורמה: "אין בידינו אישורי בנייה. בחברת החשמל כבר הנעתי את התהליך, ונוכל לבנות את התחנות אפילו בשנתיים. אבל בכל הנוגע לרישיון בנייה – הממשלה תצטרך לעמוד בלו"ז, זאת כאשר חברת החשמל מצידה תפעיל את היכולות שלה", אומר בלוך.

 

דבריו של בלוך חושפים את לוח הזמנים היומרני שנכפה על חברת החשמל וכלל המעורבים ברפורמה כתוצאה מתאריכי היעד שנקבעו לסגירת ארבע מתוך שש יחידות כוח פחמיות בחדרה. תאריך היעד, יולי 2022, נקבע על ידי שר האנרגיה יובל שטייניץ והשר להגנת הסביבה זאב אלקין כבר לפני שנתיים. חברת החשמל קיבלה במסגרת הרפורמה צ'ופר בדמות הזכות לשחלף שתיים מתחנות אלה לתחנות שיופעלו בגז טבעי (מדובר בכ־11% מכוח הייצור הנוכחי של חברת החשמל - ל"ג).

 

התחנות החדשות יקומו בשטח תחנת הכוח הפחמית, כלומר שטח שבו תשתיות קיימות, אבל שטרם הותאם תכנונית לקליטת תחנות כוח חדשות, שיפעלו בכוח גז טבעי.

בגיבוש הנוסח הסופי של הרפורמה התחוור לפקידי הממשלה שבנייתה של תחנת כוח נמשכת בין שנתיים וחצי לשלוש שנים. כלומר אם רוצים שתחנת הכוח הראשונה מבין השתיים החדשות שמתוכננות לקום בחדרה תפעל כבר ביולי 2022, חברת החשמל צריכה להתחיל בהקמה לכל המאוחר ברבעון השלישי של 2019.

 

מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך צילום: עמית שעל

 

עד אז היא תצטרך לקבל לידיה אישורי בנייה מלאים, כולל אישור מלא של מוסדות התכנון לרבות שימוש מלא בקרקע, להקמת תחנות כוח שפועלות בכוח גז. אישורים אלה אינם בנמצא ולמשרדי הממשלה יש כשנה בלבד להשלים את כל ההכנות המקדימות כדי שחברת החשמל תוכל לקבל את האישורים. בכירים שעסקו בגיבוש הרפורמה בחברת החשמל הודו אתמול בפני "כלכליסט" שאף אחד "לא רצה לשבור את המילה של השרים", אולם בדיעבד ברור שאם היו מגבשים את הרפורמה בחברת החשמל מאפס, היעד לפתיחת תחנת הכוח הראשונה היה נקבע לאמצע 2023, אם לא מאוחר מכך.

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ. קבע את תאריך היעד לפני שנתיים שר האנרגיה יובל שטייניץ. קבע את תאריך היעד לפני שנתיים צילום: עמית שעל

 

כעת נעשים מאמצים לעמוד בלוח הזמנים השאפתני וסבב פגישות ראשון כבר נערך בין אנשי משרד האנרגיה ורשות החשמל לבין נציגי מנהל התכנון כדי לוודא שהתנגדויות ידועות מראש לא יעכבו את ההקמה. כמו כן, הכוונה היא להציב את הקמת תחנות הכוח החדשות כמשימה בעדיפות עליונה ולתעדף אותה על פני פרויקטי תשתיות אחרים.

 

שלשום אישרה הממשלה פה אחד את הרפורמה בחברת החשמל ובכך הצעידה אותה צעד משמעותי מאוד קדימה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x