$
בארץ

פרסום ראשון

השדרוג האחרון של הרפורמה בחברת החשמל: תכלול יעדים סביבתיים

לפי נוסח הרפורמה שיעלה להצבעה בממשלה ביום ראשון, שר האנרגיה יציג השנה מדיניות ארוכת טווח בנוגע לצמצום השימוש בדלקים מזהמים

ליאור גוטמן 21:4430.05.18
הצעת המחליטים של הרפורמה המיועדת בחברת החשמל ממשיכה "לסגור פינות" בכל הקשור לטיפול רוחבי בכלל תחומי האנרגיה במשק. ממידע שהגיע ל"כלכליסט" עולה כי משרד הגנת הסביבה דרש וקיבל תיקונים מחייבי מציאות מבחינתו כדי לוודא שבצד הוצאת ניהול המערכת מחברת החשמל ומכירת תחנות הכוח, הממשלה תתחייב במקביל לצמצם את השימוש בחשמל ולא תזניח את הקמת מתקני החשמל מאנרגיות מתחדשות.

 

לפיכך, נוסח הצעת המחליטים שאמור לעלות להצבעה בממשלה ביום ראשון הקרוב כולל התחייבות שלפיה "עד 1 באוקטובר 2018 יציג שר האנרגיה בפני הממשלה את מדיניותו ארוכת הטווח בדבר צמצום השימוש בדלקים מזהמים". לאחר אישורה הסופי של הרפורמה, בנובמבר הקרוב, לשר האנרגיה יהיו שישה חודשים להגיש יעדים רב-שנתיים "לשם קידום והגברת השימוש באנרגיות מתחדשות, דלקים נקיים והתייעלות אנרגטית", לשון הנוסח.

 

כדי להשלים את המהלך הסביבתי נקבע בסעיף נפרד כי "עד 1 ביולי 2018 יגיש שר האנרגיה הצעה להחלטה בעניין הצעדים אשר יבטיחו את סגירת יחידות 1-4 שבאתר אורות רבין עד יוני 2022". מדובר בסגירת 4 מ-6 יחידות הכוח הפחמיות שמוצבות שתחנת הכוח של חברת החשמל שבחדרה שמקבלו תוקף לסגירתן שיובא לאישור כבר בעוד כחודש ובזמן הקדנציה של הממשלה הנוכחית.

 

הסעיפים האחרונים שנכנסו הם היערכות לקליטת רכב חשמלי במשק, מהלך שנחשף היום ב"כלכליסט" עם החזון של שר האנרגיה יובל שטייניץ להציב על כבישי ישראל כ-8,000 מכוניות חשמליות תוך שלוש שנים; והצהרה אחרונה שהממשלה תביא בחשבון שיקולים סביבתיים "הנוגעים לבריאות הציבור".

 

תחנת אורות חדרה תחנת אורות חדרה צילום: ויקיפדיה

 

כלל התוספות הללו הגיעו מכיוונו של השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, שעשוי למצוא עצמו כמועמד הליכוד לראשות עיריית ירושלים. החשש הגדול של אנשי משרדו היה שבצד "החגיגה" על הרפורמה בחברת החשמל, השיקולים הסביבתיים ייזנחו.

 

במשרדי האוצר והאנרגיה חששו שהדיון ביום ראשון הקרוב לאישור הרפורמה בממשלה שוב יידחה, הפעם מנימוק ביטחוני. למזלם, היום (ד') הושגה רגיעה ומטחי המרגמות והטילים שנחתו על ישובי הדרום ועוטף עזה נפסקו. "הפעם אין תירוצים לדחות את ההצבעה", אמר בכיר בסביבת משרד האוצר.

 

הנוסח הסופי היה אמור לעבור לעיון שרי הממשלה כבר היום ואם לא יהיו הפתעות של הרגע האחרון בראשון בבוקר הממשלה תאשר את הצעת המחליטים ותעביר את עיקר כובד המשקל הפוליטי למליאת הכנסת. נוסח ההחלטה כולל בין השאר תיקון של חוק משק החשמל משנת 1996, ולכן הוא חייב לעבור במליאת הכנסת לפני אישורו הסופי והרשמי. ההערכות הן שהליכוד יבקש להטיל משמעת קואליציונית כדי למנוע מצב בו הרפורמה בחברת החשמל "נמרחת" חודשים ארוכים עד לאישורה הסופי, בדומה ל"מריחה" שנרשמה באישור מתווה הגז הממשלתי ב-2015.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x