שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

דיווח שוטף

ישראל מכחישה דיווחים על הפסקת אש, צה"ל תוקף

חיל האוויר מפציץ בעזה, לאחר ירי של כ-80 רקטות ופצמ"רים היום. בג'יהאד האיסלאמי אמרו כי הושגה הסכמה על רגיעה מחצות, בכיר מדיני הכחיש. באשקלון ונתיבות נשמעו אזעקות שווא. ארה"ב קראה לדיון דחוף במועצת הביטחון: "האו"ם צריך להתקומם". נכון לעכשיו: לימודים כרגיל

שירות כלכליסט ו-ynet 00:0330.05.18

גורמים בג'יהאד האיסלאמי אמרו כי הושגה הפסקת אש עם ישראל בגבול רצועת עזה שתיכנס לתוקפה בחצות. עם זאת, גורם מדיני בישראל הכחיש את הדיווחים על כך שהושגה הפסקת אש. בתוך כך, חיל האוויר תוקף מטרות ברצועת עזה. לפי דיווחים פלסטיניים, צה"ל תקף שני מוצבים של חמאס בצפון הרצועה וכן מטרה במזרח העיר עזה. 

 

במקביל לתקיפה ברצועת עזה נשמעה אזעקת צבע אדום בקיבוצים יד מרדכי ונתיב העשרה שבמועצה האזורית חוף אשקלון. אזעקה נשמעה גם בכפר עזה ובקיבוץ סעד. מוקדם יותר הערב נשמעו אזעקות שווא באשקלון, בנתיבות ובאזורים בעוטף עזה. אזעקת אמת נשמעה במועצה האזורית אשכול ולפי צה"ל זוהו כמה שיגורים מהרצועה לשטח המועצה.

 

 

 

פיצוף מנהרת הטרור היום

 

הפצצה ישראלית בעזה לפני שעה קלה הפצצה ישראלית בעזה לפני שעה קלה צילום: איי אף פי

 

מקור פלסטיני אמר ל-ynet כי במהלך היום פנו בכירים בחמאס לג'יהאד האיסלאמי והעבירו מסר ממצרים שלפיו יש להימנע מדרדור המצב לכדי הסלמה צבאית כוללת. בג'יהאד השיבו כי הם לא מוכנים לרבל הוראות באמצעות צד שלישי וכי מי שרוצה לדבר איתם צריך לעשות זאת ישירות. משעות הצהריים המאוחרות הג'יהאד האיסלאמי דן עם בכירים במודיעין המצרי בערוץ ישיר בדרישה להגיע לרגיעה. 

 

הג'יהאד האיסלאמי השיב בחיוב לדרישה המצרית, אך התנה זאת באופי התגובה הצבאית הישראלית - אם תהיה כזו בהמשך הלילה. המקור ציין כי הג'יהאד האיסלאמי אותת בתגובתו הצבאית לכך שפניו אינם להסלמה כוללת בכך שהקפיד שלא לירות רקטות ארוכות טווח ליעדים מרוחקים יותר בישראל. לפי הגורמים הפסלטינים, ההסכם מבוסס על ההבנות שהושגו בסוף מבצע צוק איתן.

 

 

 

בשעה 22:25 הערב נשמעו אזעקות רצופות באשקלון, בנתיבות ובכל יישובי עוטף עזה. באשקלון ובנתיבות אלו היו האזעקות הראשונות בהסלמה הנוכחית. מדובר צה"ל נמסר כי זוהה שיגור לעבר המועצה האזורית אשכול וכל שאר האזעקות, כולל באשלקון ובנתיבות היו אזעקות שווא. 

 

משעות אחר הצהריים תושבי עוטף עזה נקראים כל העת למרחבים המוגנים. למעשה מהשעה 14:40, אז התחדש הירי לאחר כמה שעות הפסקה, מדי שעה נשמעה לפחות אזעקת צבע אדום אחת באזור. עיריית קריית גת הודיעה הערב כי בעקבות המצב הביטחוני הוחלט לפתוח את המקלטים העירוניים.

  

 

המנהרה שפוצצה היום המנהרה שפוצצה היום צילום: דובר צה"ל

 

לפי צה"ל, בשטח ישראל נפלו ויורטו במהלך היום יותר מ-70 פצצות מרגמה ורקטות, במטחים ובשיגורים בודדים. בצה"ל אמרו כי בין החימושים ששוגרו לעבר ישראל גם רקטות שיוצרו באיראן. בעקבות הירי, קראה ארה"ב לקיים דיון דחוף במועצת הביטחון. הדיון אמור להתקיים מחר. 

 

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, אמרה כי על מועצת הביטחון "להתקומם ולהגיב" על התקיפות הגדולות ביותר שיצאו מרצועת עזה מאז 2014 שלדבריה "מכוונים נגד אזרחים ישראלים". היילי הוסיפה: "ההנהגה הפלסטינית צריכה לתת דין וחשבון על מה שהם מאפשרים לקרות בעזה".

 

 

 נזק למבנה בעקבות נפילה של פצמ"ר בשטח עוטף עזה נזק למבנה בעקבות נפילה של פצמ"ר בשטח עוטף עזה צילום: איי אף פי

  

בפיקוד העורף הוחלט כי הלימודים ביישובי עוטף עזה יתקיימו כסדרם בכל מוסד חינוכי שבו יש מרחב מוגן תקני שניתן להגיע אליו תוך זמן ההתגוננות שייקבע. בכל מקרה, החלטה סופית צפויה להתקבל בבוקר. בנוסף, לפי פיקוד העורף בעוטף עזה מותרות התקהלויות של עד 500 איש בשטח פתוח ועד 1,000 איש בשטח סגור. עבודה חקלאית מאושרת בתיאום הצבא, ואין מגבלות על הגעה למקומות עבדים אחרים. בכל מקרה, בנוגע לשאר אזורי הארץ אין הנחיות מיוחדות. 

 

הערב הודיעו במשותף החמאס והג'יהאד האיסלאמי כי הם לוקחים אחריות לירי הכבד ביותר לרצועת עזה מאז מבצע צוק איתן, לפני כמעט ארבע שנים. לפי הודעת הזרועות הצבאיות, "כל האופציות פתוחות בפני ההתנגדות - הפצצה תיענה בהפצצה ודם בדם. נדבוק במשוואה הזאת - יהיה אשר יהיה המחיר".

 

 

 

 

 

פצצת מרגמה שנחתה ליד גן ילדים, הבוקר פצצת מרגמה שנחתה ליד גן ילדים, הבוקר צילום: רועי עידן

  

 

 

סוללת מערכת כיפת ברזל בגבול עזה סוללת מערכת כיפת ברזל בגבול עזה צילום: אי פי איי

 

בהמשך הודיע הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני כי פעולת הזרועות הצבאיות "מוכיחה שישנה אחדות בשטח ומשקפת את הימצאות חדר מבצעים משותף להתנגדות שמנהלת, מתכננת ומבצעת". בארגון הודו רשמית כי מתנהלים מגעים עם מצרים לרגיעה, ולדבריהם אמרו כי השיבו לקהיר כי תהיה תגובה לכל תוקפנות ישראלית.

 

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, אמר לעיתונאים בקריה בתל אביב כי "מה שראינו היום החל משעות הבוקר הוא מתקפת טרור חמורה על מדינת ישראל. לא נאפשר זאת. מדובר באובדן שליטה של חמאס - אחרי שנכשל בניסיון לחצות את הגדר ולבצע פיגועים הוא בוחר בדרך של טרור תלול מסלול".

 

הוא ציין כי התגובה של צה"ל הייתה המתקפה המשמעותית ביותר על הרצועה מאז צוק איתן והזכיר את היעדים - מפקדות של ארגוני טרור, הן של חמאס והן של הג'יהאד האיסלאמי, אתרים לייצור אמצעי לחימה, מחנות אימונים ומנהרת טרור חריגה בגודלה. "התקיפות יילכו ויתעצמו ככל שיידרש אם הירי יימשך. העובדה שבכירי החמאס והג'יהאד האיסלאמי מתחבאים מהבוקר זה כי הם יודעים מה היכולות של צה"ל".

 

נזקי עפיפוני האש

 

כתבנו שחר אילן מוסר: מאז תחילת גל העפיפונים נשרפו בעוטף עזה כ-3000 דונם חקלאות רובם של חיטה וכאלפיים דונם יער. מרשות המיסים נמסר כי עד היום נפתחו 15 תיקים בגין נזקי העפיפונים. הנזק הכספי מוערך ב-4-3 מיליון שקל.

 

מהקרן הקיימת לישראל נמסר כי עד כה נשרפו 2080 דונם של יער. מדי יום ישנן 10-8 שריפות בממוצע. רק בשישי האחרון, לדוגמה, היו 16 הצתות במקומות שונים ברחבי עוטף עזה. עיקר השריפות מתרחשות ביערות בארי וכיסופים והעצים העיקריים שנשרפים הם אורן ואקליפטוס.

 

ההצתות והשריפות מתחילות מדי יום בשעה 12:00, כאשר הרוחות משנות כיוון ומגיעות ממערב אל עבר יישובי עוטף עזה. בכל שריפה פועלים 18-12 עובדי קק"ל, כבאים ועובדי מרחב דרום, עם שלוש כבאיות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x