שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

מנהל רשות המסים: "עד סוף 2019 תהיה שומה אוטומטית גם בדירות מגורים וגם בדירות קבלן"

לדברי ערן יעקב בכנס לשכת עורכי הדין באילת, יש לחזק את ההרתעה, "לגרום לאנשים הנורמטיביים שמשלמים מס אמת להרגיש שהם לא פראיירים"

משה גורלי 10:5529.05.18

"נישום צייתן, שייבחן לפי פרמטרים שונים, יקבל קלירנס אוטומטי, דיגיטלי, שומה אוטומטית. מסלול ירוק לדוח. השומה שלהם תתקבל. עד סוף 2019 תהיה שומה אוטומטית גם בדירות מגורים וגם בדירות מקבלן", זו הבשורה של ערן יעקב מנהל רשות המסים הנכנס שפרש את חזונו הבוקר בכנס לשכת עורכי הדין באילת.

 

 

 

"יש לי תפיסה ברורה איך הרשות צריכה להיראות", אמר יעקב, "לשים את הלקוח והציבור במרכז, להיות יותר שירותיים, להגביר את אמון הציבור ואז גם ה'ווילינג טו פיי', כלומר הגבייה תגדל", כך תימצת. ואיך עושים זאת? "לאפשר יותר שירותים דיגיטליים. להנגיש השירותים בדרך פשוטה הרבה יותר. להנגיש גם מושגים. 'שומה', 'משלח יד', 'בן זוג רשום', אנשים לא מבינים מה זה", אמר יעקב והוסיף: "לצד זאת, נחזק את ההרתעה. לגרום לאנשים הנורמטיביים שמשלמים מס אמת להרגיש שהם לא פראיירים. לכך נדרשת הרתעה מושכלת ממוקדת, טכנולוגית יותר כדי 'לשחרר' את הציבור המשלם".

 

 

ערן יעקב ערן יעקב צילום: דוברות משרד האוצר

 

המראיין עו"ד (רו"ח) יוסי אלישע שאל לגבי הוודאות העסקית הנחוצה שלא תמיד מתבטאת ב'חוזרים' של מס הכנסה. "הגורמים העסקיים צריכים ודאות ויציבות ואת זה צריך לתת להם", אמר יעקב, "החוזרים, גילויי הדעת של הרשות, נועדו לפרש את החוק ולא להחמיר את הנאמר בו. נאפשר למייצגים, לצד השני, להעיר את הערותיהם כבר בשלב הטיוטה לפני שנפרסם את החוזרים. צריך להשתפר גם בתחום הזה".

 

לגבי המלחמה בהון השחור, צמצום השימוש במזומן, הפיכת עבירת מס לעבירת מקור, אמר יעקב: "אני מכין עצמי ליישום חוק המזומן כבר בתחילת 2019. יצרנו גם חובה למשלם. מי שיבחר לשלם במזומן מעל 11 אלף שקל צפוי לסנקציה. נמשיך בתהליך של חשיפת הרשות ליותר ויותר מידע כדי שנהיה הרבה יותר ממוקדים במאבק נגד אלה שמתחמקים מתשלום".

 

שר האוצר דיבר על הפחתת מסים, שאל אלישע, איפה אנחנו עומדים בעניין. "הסמכות היא של שר האוצר", אמר יעקוב, "כרגע אנו מאוזנים מבחינת הכנסות. נמליץ אילו מסים ראוי להפחית משיקולי צמיחה, קיזוז עם עליות מסים אחרות וכיוצא באלה. בנטל המס הישיר אנחנו מהנמוכים בעולם. במסים עקיפים אנו יותר גבוהים. ככל שהכלכלה תצמח נחזיר לציבור אבל עלינו להתכונן גם לברבור שחור כי לא לעולם חוסן".

 

יעקוב נשאל לגבי רומן אברמוביץ', שיהיה האיש הכי עשיר בישראל. "התאפשר לו להגיע לישראל מבלי לדווח על כלום", נשאל.

 

יעקוב: "תיקון 168 (10 שנות פטור ממיסוי על הכנסות ועל דיווח) - זה לא סוד שניסינו לבטל לפחות את היוזמה להאריך את הפטור הזה. יש דרג פוליטי ואני פקיד מקצועי בסופו של דבר. זה ראוי ונכון לקבל דיווח על כל הנכסים וההכנסות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x